Rusija priznala da je pomogla Asadu da pobegne iz zemlje: "On je siguran i to..."
Rusija pruža utočište Bašaru al-Asadu, pošto je tamo prevezla bivšeg sirijskog lidera "na najbezbedniji mogući način" nakon brzog kolapsa njegovog režima, rekao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova za NBC News.
"On je bezbedno i to pokazuje da Rusija deluje onako kako je potrebno u tako vanrednoj situaciji“, rekao je Sergej Rjabkov, postavši prvi ruski zvaničnik koji je potvrdio Asadovo prisustvo u zemlji.
"Ne znam šta se sa njim dešava sada", rekao je Rjabkov i dodao da bi "bilo veoma pogrešno da ja elaboriram o tome šta se dogodilo i kako je to rešeno".
Ruskom predsedniku Vladimiru Putinu zadat je ogroman udarac kolapsom režima kojem je dao punu podršku, pomažući Bašaru al Asadu da se drži vlasti nakon što je Sirija zapala u građanski rat i da održi brutalnu dinastiju svoje porodice, započetu 1971. godine.
I Rjabkov je rekao da će Rusija nastaviti da podržava sirijskog lidera čiji režim su grupe za ljudska prava, uzbunjivači i bivši pritvorenici optužili za napade hemijskim oružjem i bombama i druge ratne zločine, kao i za ubistva, sistematsko mučenje i prisilni nestanak desetine hiljada ljudi od masovne pobune 2011. koja je izazvala taj sukob.
"Rusija nije stranka konvencije kojom je osnovan Međunarodni kazneni sud", rekao je Rjabkov upitan da li će Kremlj izručiti Asada radi suđenja.
Sirija se nije pridružila sudu sa sedištem u Hagu u Holandiji i nije prihvatila njegovu nadležnost. Rusija i Kina blokirale su pokušaj nametanja nadležnosti 2014. Sjedinjene Države i Izrael takođe ne priznaju jurisdikciju MKS-a, koji nema policiju koja bi sprovodila naloge.
Podsetimo, u martu 2023. godine, MKS je izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina zbog "ratnih zločina", a u vezi sa nezakonitom otmicom i deportacijom ukrajinske dece u Rusiju.
Prošlog meseca, MKS je izdao i naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta zbog navodnih zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina u Gazi. Izrael je odbacio optužbe, a SAD su rekle da odbacuju odluku.
"Asada je optužila ista grupa zemalja i vlada koje neprestano pobeđuju pokušaje da žive na svoj način kao što se to dogodilo u Iraku, Libiji i mnogim drugim“, rekao je Rjabkov i dodao da je to "neverovatno, ali i veoma otkrivajuće, da SAD konfigurišu svoju reakciju i odgovor u zavisnosti od toga koga sud goni".
Ko god da na kraju bude vladao Sirijom, bilo da je to militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), koja je predvodila pobunjeničke snage dok su jurišale širom Sirije, ili neko drugi, rekao je Rjabkov, Rusija "snažno veruje da Sirija treba da bude suverena , jedinstvena i integralna.”
"Tamo nećemo imati situaciju, nadamo se da će to značiti odvajanje delova Sirije jedan od drugog“, dodao je on.
Jedna stvar koju je Rusija delila sa SAD je zabrinutost zbog potencijala za ponovno pojavljivanje terorističke grupe Islamska država u Siriji, rekao je on. SAD su pokrenule više vazdušnih napada na ciljeve ISIS-a u Siriji, gde imaju male snage.
Rjabkov je dodao da će Kremlj "definitivno biti spreman da razmotri" još jednu razmenu zatvorenika, sličnu onoj u avgustu koja je rezultirala puštanjem reportera Volstrit džornala Evana Gerškoviča i još trojice američkih stanovnika iz ruskog zarobljeništva.
Ovakvi dogovori zahtevali su "višefazni ili višestepeni pristup sa obe strane", uključujući u nekim slučajevima i pomilovanje onih koji služe kaznu. Nekoliko drugih zemalja, uključujući Nemačku i Sloveniju, bilo je uključeno u dogovor uz posredovanje Turske.
Iako nije "želeo ništa da prejudicira", Rjabkov je rekao da takvi dogovori pomažu u poboljšanju odnosa između Rusije i SAD, dodajući da bi novi sporazum bio "zdrav korak napred, posebno na početku sledeće administracije".
(Telegraf.rs)