Nekad bogat i uspešan, sada osumnjičeni ubica: Kako se život Mađionea preokrenuo, zašto ga smatraju herojem?
Luđi Nikolas Manđione, osumnjičen za brutalnu likvidaciju Brajana Tompsona, direktora UnitedHealthcare, koji je ubijen ispred hotela Hilton u Njujorku, nekada je živeo kao princ. Unuk je bogatog preduzimača, đak je generacije elitne privatne škole u Baltimoru i diplomac jednog od najboljih univerziteta u SAD, iz Ajvi lige...
Prijatelji i cimeri Manđione, koji su živeli sa njim u Vaikikiju na Havajima, govore za njega da je divan momak, a fotografije na društvenim mrežama pokazuju lepog, nasmejanog mladića u formi, kako uživa na plaži i po žurkama.
Međutim, sada se sumnjiči za jezivo ubistvo, a inspektori u Njujorku i Pensilvaniji rade zajedno kako bi ustanovili kako je bogat i uspešan mladić "skrenuo sa puta" i doneo odluku da počini gnusan zločin i ubije direktora jedne od najmoćnijih osiguravajućih kuća i to nasred ulice na Menhetnu.
Ubistvo je pokrenulo opširnu diskusiju o pohlepi korporacija, nepravednom zdravstvenom osiguranju, a bilo je i onih koji Manđionea smatraju herojem.
Ipak, guverner Pensilvanijem Džoš Šapiro oštro je napao te ljude nakon što je Manđione uhapšen u ponedeljak u MekDonaldsu u Pensilvaniji, kada ga je jedna mušterija videla kako jede i pozvala policiju govoreći da joj "mnogo liči na momka sa poternice".
"U nekim mračnim uglovima ovog ubicu veličaju kao heroja. Slušajte me, on to nije. Pravi heroj u ovoj priči jeste osoba koja je pozvala policiju iz Mekdonaldsa", rekao je Šapiro.
Ne samo američka javnost, već i čitav svet pitaju se kako je jedan uspešan i "dobar mladić", mogao tako da "skrene". Manđione potiče iz ugledne porodice. Njegov deda, Nik Manđione, koji je umro 2008. godine, bio je uspešan preduzimač. Jedan od njegovih najpoznatijih projekata bio je Turf Valley Resort, prostrano luksuzno utočište i konferencijski centar izvan Baltimora koji je kupio 1978.
Porodica Manđione je takođe kupila Haifields Country Club severno od Baltimora 1986. U ponedeljak su policajci okruga Baltimor blokirali ulaz na imanje, koje se u javnim evidencijama povezuje sa roditeljima Luiđija Manđionea...
Uspešna porodica
Nik Manđione, otac desetoro dece, pripremio je svojih pet sinova — uključujući i oca Luiđija Manđionea, Luisa — da pomognu u upravljanju porodičnim poslom, prema izveštaju Vašington posta iz 2003. Nik Manđione je imao 37 unučadi, uključujući Luiđija...
Luiđijevi baba i deda poznati su i po donacijama u dobrotvorne svrhe preko porodične fondacije, navodi se u saopštenju sa Univerziteta Lojola povodom smrti supruge Nika Manđionea 2023. Donirali su u različite svrhe, uključujući katoličke organizacije, fakultete i umetnost.
Jedan od rođaka Luiđija je republikanski poslanik države Merilend Nino Manđione, potvrdio je portparol kancelarije poslanika.
"Naša porodica je šokirana i očajna zbog hapšenja Luđija. Molimo se za porodicu Brajana Tompsona i molimo ljude da se mole za sve uključene", naveo je Nino Manđione u svojoj objavi na društvenim mrežama.
Mali genijalac
Svi pričaju i o tome kako je Luđi Manđione bio uspešan u školi. Bio je đak generacije u elitnoj privatnoj školi za dečak, diplomirao je i magistrirao računarske nauke 2020. na Univerzitetu Pensilvanije. Naučio je da programira još u srednoj školi i pomogao da se osnuje klub za one koji vole gejmin i dizajn igrica...
Njegovi postovi na društvenim mrežama ukazuju na to da je bio član bratstva Phi Kappa Psi. Pokazuju i da je 2019. godine pohađao program na čuvenom univerzitetu Stenford, a postavljao je i slike sa porodicom i prijateljima sa plaža u Džersiju i sa Havaja, ali i iz San Dijega, iz Puerto Rika i mnogih drugih destinacija.
Škola Gilman, gde je Manđione maturirao 2016. godine je jedna od najelitnijih škola u Baltimoru. Tu dolaze deca najbogatijih i najuglednijih građana... Među njima su bila i deca političara i sportista...
U svom maturskom govoru Luđi Manđione je svoje drugove iz razreda hvalio za "neverovatno hrabrost da istraže nepoznato i probaju nove stvari". Manđione je nakon srednje škole pohađao praksu za programiranje softvera u studiju za video igre Firakis u Merilendu, gde je ispravio greške u hit strateškoj igrici Civilization 6, prema LinkedIn profilu. Firakisova matična kompanija, Take-Two Interactive, rekla je da neće komentarisati bivše zaposlene.
Nedavno je radio na web stranici za kupovinu automobila TrueCar, ali tamo nije radio od 2023. godine, potvrdio je AP-u šef kompanije iz Santa Monike u Kaliforniji.
Šta se dogodilo na Havajima?
Luđi Manđione je u periodu od januara do juna 2022. godine živeo u Surfbreak-u, prostoru za "suživot" na rubu turističkog Vaikikija u Honoluluu.
Kao i drugi koji su živeli u tom luksuznom penthausu, odakle su radili onlajn, i Manđione je prošao "proveru", tako bar tvrdi Džozija Rajan, portparol vlasnika i osnivača Ar Džej Martina.
"Luiđi je kod svih važio za super momka. Niko se nije žalio. Nije postojala naznaka da će počiniti zločine koje tvrde da je počinio", kaže Rajan.
Martin je saznao da je Manđione imao tešku povredu kičme u detinjstvu, koja mu je otežavala mnogo stvari u životu, ukljućujući i surfovanje.
"Išao je sa Ar Džejem jednom da surfuje, ali nije mogao zbog leđa", rekao je Rajan i dodao da su Manđione i Martin često išli na penjanje.
Manđione je napustio Surfbreak da bi otišao na operaciju kičme. Potom se vratio u Honolulu i iznajmio stan. Slika postavljena na nalog na društvenim mrežama povezan sa Manđioneom pokazala je nešto što je izgledalo kao rendgenski snimak metalne šipke i više šrafova umetnutih u nečiji donji deo kičme. Martin je prestao da se čuje sa Manđioneom pre šest meseci do godinu dana.
Nalog na društvenoj mreži X, povezan sa Manđioneom uključuje nedavne postove o negativnom uticaju pametnih telefona na decu; zdrave navike u ishrani i vežbanju; psihološke teorije, i citat indijskog filozofa Džidua Krišnamurtija o opasnostima od "dobro prilagođavanja duboko bolesnom društvu".
Fanatičan zaokret
Policija sumnja da je Manđionea na jeziv zločin motivisao bes na ono što je nazvao "parazitskim" kompanijama za zdravstveno osiguranje i prezirom prema korporativnoj pohlepi. Napisao je da SAD imaju najskuplji zdravstveni sistem na svetu i da profit velikih korporacija nastavlja da raste, dok "naš životni vek nije", prema izveštaju u koji je AP imao uvid, a koji je sačinjen na osnovu pregleda rukom pisanih beleški osumnjičenog i postova na društvenim medijima.
Činilo se da je ciljano ubistvo generalnog direktora UnitedHealthcare-a posmatrao kao simbolično uklanjanje, tvrdeći u svojoj napomeni da je on "prvi koji se suočio s tim sa tako brutalnim poštenjem".
Mediji podsećaju i da je Manđione nazvao "Unabomber" Teda Kačinjskog "političkim revolucionarom" i možda je inspiraciju pronašao u čoveku koji je izveo niz bombaških napada protiv modernog društva i tehnologije, navodi se u dokumentu.
(Telegraf.rs)