Šokantna ofanziva koja je iznenadila svet: Kako su sirijski pobunjenici zbacili Asada za nešto više od 7 dana
U šokantnoj ofanzivi sirijski pobunjenici su osvajali grad za gradom pre nego što su stigli do cilja - prestonice Damaska. Njihov prodor označio je kraj vladavine Bašara al-Asada i porodice koja je duže od 50 godina upravljala Sirijom.
Pobunjenici su započeli iznenadnu ofanzivu iz severne provincije Idlib pre nego što su napali oblasti severno i severozapadno od Alepa, drugog po veličini grada u Siriji.
Za samo tri dana pobunjenici su istisnuli vladine snage. Na snimku od 29. novembra vidi se kako se studenti evakuišu sa Univerziteta u Alepu dok se opozicione snage približavaju.
Kasnije tog dana, samo dva kilometra južno od univerziteta, članovi glavne opozicione grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS) snimili su se kod statue Asadovog preminulog brata, kako skidaju režimsku zastavu. Sledećeg dana, sirijska vojska je saopštila da se povukla iz grada - Alepo je pao u ruke pobunjenika.
Snage predsednika Sirije Bašara al Asada pokušale su da odbrane druge gradove i mesta. Krenuli su ka Hami, gradu udaljenom 120 kilometra južno od Alepa. Na snimcima objavljenim 30. novembra vide se tenkovi na ulicama.
Sirijski i ruski avioni su 2. decembra gađali grad Idlib pod kontrolom pobunjenika na severu, koji je godinama bio poslednje uporište antirežimskih snaga u Siriji.
Pobunjenici su krenuli ka gradu Hama, i 4. decembra objavili snimke vojnih baza koje su osvojili. Snimljen iz vozila, na jednom snimku vidi se prazna baza - od režimskih snaga nije bilo ni traga.
Oni su preuzeli grad sledećeg dana, pre nego što su krenuli ka Homsu, gradu u zapadnoj Siriji - manje od 50 kilometara južno od Hame i oko 150 kilometara južno od Alepa.
Pobunjenici su 6. decembra viđeni u brojnim selima u krugu od 10 kilometara od Homsa, koji su zauzeli 7. decembra.
U međuvremenu, vlast Asadovog režima nad teritorijom na istoku i jugu zemlje takođe se pogoršavala. Do 6. decembra pobunjenici su osvojili Deir el-Zor, veliki grad na istočnom rubu teritorije režima. Istog dana osvojeno je i nekoliko lokacija u provinciji Dara, čime je izvršen novi pritisak na Damask sa juga.
Na kraju, opozicione snage su stigle na oko 130 km južno do Damaska - gde se nalazi predsednička palata. Odavde se video mali otpor protiv pobunjenika. U nedelju, 8. decembra pobunjenci su zauzeli Damask, dok je predsednik Bašar al Asad pobegao iz zemlje. Opozicioni borci su pozvali sirijske državljane da se vrate u zemlju i proglasili početak ''nove ere''.
Hadi al-Bahra, koji je na čelu sirijske političke opozicione koalicije u inostranstvu, proglasio je Damask ''oslobođenim od al Asada“ i čestitao sirijskom narodu. Istovremeno, Abu Mohamed al Julani, vođa glavne opozicione grupe Hajat Tahrir al-Šam, naložio je pobunjeničkim borcima da ne napadaju nijednu javnu instituciju i službe.
Nakon ulaska pobunjeničkih snaga u grad, ljudi su se okupili na ulicama i trgovima kako bi proslavili kraj 50-godišnje vladavine porodice Asad u zemlji, uzvikujući ''Sloboda! Sloboda''.
Nakon što se satima nije znalo gde je Asad, dok su se pojavili navodi da je njegov avion nestao sa radara, stigla je informacija da je on sa porodicom stigao u Rusiju. U ponedeljak je Kremlj potvrdio da je ruski predsednik Vladimir Putin dao politički azil Bašaru al Asadu.
(Telegraf.rs)