Obišli smo predivnu banju, udaljenu 8 sati vožnje od Beograda: Pričaju da je princeza ovde izlečila neplodnost
Na oko osam sati vožnje od Beograda, nalazi se termalni raj na zemlji, prelepi Bad Išl (banja Išl), austrijski dragulj u regiji Salckamergut. Ovaj gradić u Gornjoj Austriji je poznata banja, koja je u doba Habzburgovaca bila često odredište carske porodice. Šetajući gradom na svakom koraku divite se njegovoj lepoti, a tradicionalna alpska arhitektura spaja se s raskošnim letnjikovcima iz austrougarskog razdoblja. Grad je okružen Alpima, a možda je najlepši upravo u zimskom periodu, kada svuda okolo vidite bele vrhove moćne planine.
U gradu živi nešto manje od 15.000 stanovnika, a mirne i uredne ulice ostavljaju veliki utisak jer su potpuno u suprotnosti sa onim što smo navikli da viđamo u velikim gradovima i metropolama. Čini se kao da ljudi nisu u žurbi i kao da žive bez stresa, uživajući u blagodetima ovog gradića.
Bad Išl leži na reci Traun, koja je pritoka Dunava, izvorima termalne vode i bogatim rudnicima soli. Tamo možete da čujete priče o "belom zlatu", odnosno soli, bogatoj kulturi, tradiciji, lekovitoj vodi i umetnosti. Grad ponosno nosi titulu Evropske prestonice kulture za 2024. godinu.
Čak 76 jezera nalaze se u ovoj regiji, a voda u njima je toliko čista da može da se pije.
Najveća atrakcija Bad Išla je carska palata cara Franca Jozefa i carice Elizabete, poznatije pod nadimkom Sisi. Dvorac je smešten na imanju punom zelenila. Svaka prostorija u ovom velelepnom zdanju priča priču o carskoj porodici, prelepoj carici Sisi, lovačkim trofejima cara i ljubavi prema lovu, ali i priču o mračnom dobu Evrope - početku Prvog svetskog rata.
Čak 60 godina car Franc Jozef Prvi provodio je svoja leta u Bad Išlu u letnjoj rezidenciji koja je bila poklon njegove majke nakon veridbe sa princezom Elizabetom. Bad Išl, kao svojevrsna ciljna tačka pri poseti austrijskim jezerima, beleži dugu istoriju turističke destinacije. Sve je u stvari počelo kad je habsburška princeza Sofija navodno baš u Bad Išlu izlečila neplodnost. Kako se priča, nakon što je nekoliko puta izgubila bebu, došla je baš u Bad Išl, a čist vazduh, lepota i mir učinili su svoje i carica je ostala u drugom stanju.
Bila je to dobra reklama, a kasnije je njen sin, car Franc Jozef, svake godine tamo provodio svoja leta, uživaju u lovu u velikom parku oko vile. To je privuklo i ostale pripadnike tadašnje evropske aristokratije, pa je tako taj simpatični gradić postao džet-set destinacija u ono vreme.
Da je čuvena carica Sisi bila omiljena u ovom kraju, a ne samo u celom carstvu, govori činjenica da mnoge stvari i građevine nose njeno ime. Među njima je i most preko reke Traun, koji se zove most carice Elizabete, ali i hotel u centru grada. Važila je za lepoticu, duge kose i tankog struka, veoma moderna i progresivnog razmišljanja u to vreme.
Osim carske porodice, najveća atrakcija grada su terme, odnosno termalno lečilište, koje svake godine privlači više od 400.000 turista. Planinski vazduh, so i termalna voda privlače one koji žele da se potpuno opuste u slikovitom okruženju. U ovom gradu i njegovoj okolini nalaze se najvažnija nalazišta soli u Austriji, koja pokrivaju 27 posto ukupnih potreba zemlje.
U gradu se nalazi i prelepa crkva svetog Nikole, ali i fabrika šešira Franz Bittner. U pitanju je porodična firma koja posluje već pet generacija, a šeširi se mogu kupiti u radnji u gradu, koja je jedina u Austriji.
Grad je sada u potpunom božićnom duhu, pa ćete svuda videti skromno i sa ukusom dekorisane zgrade, kafiće, restorane, dok je u centru grada i Božićni sajam. Što se tiče cena, može se naći nešto za svačiji džep.
Kafe su oko 4, 5 evra, čaša vina takođe, a što se tiče hrane nemojte da propustite da probate njihove supice, ali i čuvenu bečku šniclu, koja se jede sa sosom od brusnice. Cena je oko 20 evra po porciji.
Mi smo uživali u pačetini u prelepom restoranu na obali reke Traun, a za taj specijalitet treba izdvojiti oko 34 evra.
Tradicionalni dezert možete probati u poslastičarnici Zauner, koja je otvorena davne 1832. godine. Tamo možete da probate Zaunerstollen, kolač od lešnika i nugata preliven čokoladom, koji je nastao baš u Bad Išlu.
U Bad Išlu, na obali reke Traun, nalazi se i Lehar vila, letnja rezidencija austrijskog kompozitora mađarskog porekla, Franca Lehara. Danas je to muzej posvećen ovom kompozitoru, u kojem možete puno zanimljivih stvari da saznate o njegovom životu i stvaralaštvu. Ono što je zanimljivo jeste da je Adolf Hitler uživao slušajući njegovu operetu "Vesela udovica" (The Merry Widow). Iako je bio oženjen Jevrejkom, kažu da im je Hitler poštedeo živote i nije ih poslao u logore, baš zato što je obožavao njegova dela.
U gradu se nalaze razni hoteli i smeštaji u kojima možete da odsednete, a za one sa dubljim džepom, koji žele opuštanje u termalnoj banji i spa kutku pravi izbor je hotel Royal - Eurothermen Resort.
U prostranim, udobnim i prelepim sobama možete da uživate u miru, sa pogledom na prelepi grad ili hotelskim kompleks. Hotel poseduje bazen na krovu hotela sa najlepšim pogledom na grad, a tu su i saune i razne prostorije za opuštanje.
U hotelu postoje i bazeni sa termalnom vodom i džakuzi, dok napolju možete u svakom trenu da uživate u vodi. Najmlađima se najviše sviđa spoljašnji bazen sa toplom vodom, u kojem postoje delovi sa vrtlogom, gde vas voda bukvalno nosi, pa tako možete da uživate u pravoj avanturi. Priznajemo da je i odraslima ovaj bazen baš zanimljiv.
Ipak, smeštaj u ovom hotelu, sa polupansionom, korišćenjem spa centra i snek barom košta od 300 evra za noć pa naviše. U svakom slučaju hotel je pravi raj za opuštanje, odmor i posle njega ćete se osećati preporođenim. Baš kao i mi....
(Telegraf.rs)