Kina proučava sankcije uvedene Rusiji kako bi se pripremila za slučaj da izvrši invaziju na Tajvan

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Vlasti u Pekingu pažljivo posmatraju efekte koje su sankcije zapadnih zemalja imale na Rusiju kako bi se pripremila za moguću invaziju na Tajvan.

Kina je nedugo nakon početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. čak formirala međuresornu grupu koja se bavila ovim pitanjem, preneo je "The Wall Street Journal". Zadatak ove grupe bio je da pruža redovne izveštaje o tome kako smanjiti uticaj sankcija, ukoliko SAD i saveznici uvedu slične mere Kini u slučaju oružanog sukoba oko Tajvana.

Izvori su takođe rekli da kineski zvaničnici redovno putuju u Moskvu kako bi se sastali sa Ruskom centralnom bankom, ministarstvom finansija i drugim institucijama koje se bave borbom protiv sankcija.

"Zvanični Peking veoma interesuje gotovo sve. Od načina nza zaobilaženje sankcija do svih vrsta pozitivnih efekata, kao što su podsticajji za razvoj domaće proizvodnje", rekao je neimenovani izvor upoznat sa kineskim pristupom sankcijama.

Aleksandar Gabuev, direktor Centra za Rusiju i Evroaziju pri Karnegi fondaciji, rekao je da Rusija služi kao "laboratorija" za Kinu kako bi proučila kako sankcije funkcionišu i kako ih treba obraditi.

"Znaju da će, ako dođe do krizne situacije u Tajvanu, set alata koji će biti primenjen protiv njih biti sličan", rekao je Gabuev.

SAD i saveznici su uveli više krugova sankcija Rusiji od početka rata. Rusija je uspela da ublaži neke efekte sankcija okrenuvši se posrednicima, naturalnom razmenom i trgovinom sa zemljama koje nisu uvele sankcije, uključujući Kinu,Indiju i Tursku. Ipak, ruska ekonomija je bila ozbiljno pogođena tekućim sukobom i zapadnim sankcijama.

Ruska centralna banka je u oktobru podigla ključnu kamatnu stopu na rekordnih 21 odsto kako bi se borila protiv inflacije, a prošlog meseca je rublja pala na dvogodišnji minimum u odnosu na dolar. Ruske kompanije i odbrambene firme nedavno su izjavile da su smanjile svoje operacije i da se bore da ostvaruju profit zbog visokih kamatnih stopa i sankcija.

Aleksandar Libman, profesor ruske i istočnoevropske politike na Slobodnom univerzitetu u Berlinu, rekao je da ga ne iznenađuje što Kina pokušava da nauči iz ruskog iskustva.

"Kina je oduvek pokušavala da shvati kako da izbegne greške Rusije, bar od pada SSSR, koji je vrlo pažljivo proučen u Pekingu", rekao je Libman.

On je dodao da je Kina verovatno već shvatila da njena ekonomija može da se prilagodi "nuklearnim" zapadnim sankcijama pomoću trgovine sa drugim zemljama, prilagođavanjem proizvodnih kapaciteta na brze i nepredvidljive promene u lancima snabdevanja, i životom bez pristupa zapadnoj tehnologiji.

"Suštinski, iskustvo poslednje tri godine značajno je smanjilo strah velikih autoritarnih država od zapadnih sankcija, i to je veoma zabrinjavajuće", rekao je Libman, dodajući da bi ekonomska saradnja Kine i Rusije učinila bilo kakve buduće zapadne sankcije protiv Kine manje efikasnim.

Osobe bliske procesu odlučivanja u Kini rekle su da postojanje istraživačke grupe ne znači da se zemlja priprema za invaziju Tajvana, već da se priprema za "ekstremni scenario" oružanog sukoba i njegovih ekonomskih posledica.

Međutim, neki vojni analitičari i zvaničnici za odbranu predviđaju da bi kineska invazija Tajvana mogla da se dogodi u narednim godinama.

(Telegraf.rs)