Otrovan jer je znao tajne o bogatstvu Vladimira Putina: Naredio da ga ubiju iz straha da će ga razotkriti?

I. N.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP

Predsednik Rusije Vladimir Putin možda stoji iza naloga za pokušaj ubistva Sergeja Skripalja, jer je bivši ruski dvostruki agent, koji je radio i za Britance, imao kompromitujuće informacije o proneverama u Kremlju.

Džonatan Alen, šef obaveštajne službe britanskog ministarstva spoljnih poslova, rekao je da je ruski predsednik možda bio motivisan da naredi napad Novičokom u martu 2018. zbog tajnih informacija koje poseduje Skripalj, piše DailyMail.

Sergej Skripalj, njegova ćerka Julija i još dve osobe su teško bolesni, ali su preživeli trovanje, koje je donelo haos i paniku na ulice Solsberija u Velikoj Britaniji.

Don Studžes, majka troje dece, umrla je kada se nehotice poprskala smrtonosnim nervnim agensom tri meseca nakon prvobitnog napada na Skripalja, verujući da je to dizajnerski parfem.

Istraga o tome šta se dogodilo danas bi trebalo da bude završena, a očekuje se da će nalazi biti objavljeni krajem sledeće godine. Sergej Skripalj je bivši agent GRU-a, koji je uhapšen u Rusiji 2004. godine pod optužbama za špijunažu. Iz zatvora je pušten šest godina kasnije i prebačen u Veliku Britaniju prilikom razmene zatvorenika.

Istraga otkriva da je bilo nagoveštaja da je on dostavljao dokaze britanskim obaveštajnim službama neposredno pre nego što je napadnut, što je izazvalo zabrinutost u to da li su vlasti učinile dovoljno da ga zaštite. Skripalj je rekao da je "imao pristup tajnim informacijama" dok je još radio za GRU i da je "bio svestan navoda da je Putin bio umešan u nezakonite aktivnosti u vezi sa odlaganjem retkih metala".

Alen je u istrazi rekao da je moguće da je Skripaljevo očigledno znanje o "kriminalnoj proneveri" možda navelo Putina da ga otruje.

Foto: Profimedia/TASS

"Ima smisla da bi, ako je radio kao viši član GRU-a, imao pristup tajnim informacijama. Lično ne znam čemu je sve imao pristup. Što se tiče optužbi u slučaju predsednika Vladimira Putina, ako to pomaže, možda je značajno reći da je veoma teško znati šta se tačno dešava u Rusiji", rekao je on.

Alen je istakao da je u Rusiji civilno društvo "nepostojeće", a da su nezavisni mediji ugašeni, te da "pravosudni sistem radi samo u interesu vlade i Vladimira Putina", piše DailyMail.

"Ali, znajte da su postojali brojni radovi otvorenog koda koji povezuju visoke ličnosti u vladi, uključujući predsednika, sa kontrolom prirodnih resursa, kontrolom izvora ruskog bogatstva i sumnjom da su od toga profitirali. Svakako, predsednik Putin je na vrhu države koja je... veoma korumpirana i koja obezbeđuje lojalnost i pokroviteljstvom i strahom, pa bih u tom stepenu rekao da bi oni mogli biti motivi", naveo je Alen.

Skotland Jard je ranije optužio tri špijuna GRU-a da su umešani u trovanje Sergeja Skripalja, iako je Rusija od samog početka demantovala da ima bilo kakve veze sa tim.

Podsetimo, Sergej Skripalj je otrovan 4. marta 2018. godine u Solsberiju u Engleskoj, nervnim agensom Novičok, koji je razvijen u Sovjetskom Savezu tokom Hladnog rata.

Veruje se da su se on i njegova ćerka Julija otrovali nakon što su se uhvatili za kvaku ulaznih vrata njihove kuće, a na kojoj je pronađena visoka koncentracija ovog smrtonosnog agensa. Skripalj i Julija, koja je tog dana došla iz Moskve, ubrzo su izgubili svest nakon što su se izložili agensu.

Nakon što su ih pronašli u nesvesnom stanju na klupi u centru grada, hitno su prebačeni u bolnicu, gde su podvrgnuti intenzivnom medicinskom tretmanu. Slučaj je pokrenuo međunarodnu istragu, a britanske vlasti su optužile ruske obaveštajne službe GRU za organizaciju trovanja, navodeći da su dvojica operativaca sprovela napad. Incident je izazvao ozbiljne posledice, uključujući diplomatske sankcije i proterivanje ruskih diplomata iz nekoliko zemalja.

(Telegraf.rs)