Putinove pretnje su jezive: Predstavio "raketni meni" za Kijev na kom je "Orešnik" samo delić
Raketni sistem "Orešnik" koji sve može da pretvori u prah samo je delić "raketnog menija" koji Moskva ima da ponudi Kijevu, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin na samitu Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) u Kazahstanu.
Kao i prošle godine, Putin je na samitu uglavnom govorio o aktuelnim dešavanjima u zoni specijalne vojne operacije (SVO), kako u Rusiji nazivaju rat u Ukrajini.
Podsetio je na dozvolu Kijevu da koristi zapadne rakete za udare u dubini Rusije, za šta je Moskva više puta naglašavala da za Rusiju takav potez znači jedno - da su saveznici Ukrajine direktno uključeni u sukob.
"Korišćenje tog oružja bez direktnog učešća vojnog osoblja i stručnjaka zemalja NATO jednostavno je nemoguće", istakao je Putin.
Rusiji je navodno poznato koliko stranog oružja ukrajinska vojska već ima i koliko je u planu da im se još isporuči. Međutim, Putin kaže da Moskva ima čime da odgovori. Ruski predsednik je podsetio na nedavno korišćenje hipersoničnog raketnog sistema "Orešnik", ističući da je "Rusija bila primorana da preduzme taj korak kao odgovor na udare po Brjanskoj i Kurskoj oblasti".
"Sličnih sistema poput 'Orešnika' u svetu nema, i mislim da se takvi sistemi neće pojaviti uskoro", naglasio je Putin i otkrio neke detalje.
"Pretvara sve u prah"
Prilikom masovne upotrebe raketa "Orešnik", snaga udara je uporediva sa nuklearnim oružjem. Sistem je sposoban da pogodi i visokozaštićene objekte koji se nalaze na velikoj dubini, upozorio je Putin.
"Desetine razdvajajućih bojevih glava napadaju cilj brzinom od deset maha, što je oko tri kilometra u sekundi", objasnio je. "Temperatura udara dostiže 4.000 stepeni. Ako me sećanje ne vara, na površini Sunca je temperatura 5.500 do 6.000 stepeni. Sve što se nalazi u epicentru eksplozije razlaže se na elementarne čestice, pretvarajući sve u suštini u prah."
Tvrdio je da Rusija trenutno raspolaže sa nekoliko sistema "Orešnik", te da su već u serijskoj proizvodnji.
"Ministarstvo odbrane i Generalštab već biraju ciljeve u Ukrajini – to mogu biti centri za donošenje odluka u Kijevu", dodao je predsednik.
Šta još ima Rusija?
Rusija takođe poseduje sisteme "Kalibar", hipersonične "Kinžal" i "Cirkon", a Putin je rekao da se njihova proizvodnja povećava i ide punom parom. Raketni sistem H-101 – analog britanskog Storm Shadow i francuskog SCALP – "ima bojevu glavu slične snage, ali znatno nadmašuje evropske sisteme po dometu", precizirao je Putin.
Pričao je kako Rusija proizvodi deset puta više raketa nego sve NATO zemlje zajedno. "I sledeće godine proizvodnja će biti povećana za još 25-30 procenata", obećao je predsednik Rusije.
Razvoj drugih hipersoničnih sistema, koji nemaju sličnog takmaca u svetu, uskoro će biti završen.
"U našem 'meniju' proizvoda ovog tipa, ako se tako može reći, u narednim godinama mogu se pojaviti i drugi sistemi. Kako se kaže, klijent će sigurno biti zadovoljan", izjavio je Putin.
Ovi sistemi su korišćeni poslednjih dana kao odgovor na ukrajinske napade raketama ATACMS na teritoriju Rusije.
"Ukupno je korišćeno 100 sistema, 100 raketa različitih klasa i 466 borbenih dronova", tvrdio je Putin ne pružajući dokaze. Potom je pričao i o udaru koji je u četvrtak izvršen na više lokacija u Ukrajini.
"U noći sa 27. na 28. novembar izveden je kompleksan napad sa 90 raketa ovih klasa i 100 dronova. Uništeno je 17 ciljeva: vojni objekti, objekti odbrambene industrije i njihove logističke baze", naveo je on.
Mesta za raspoređivanje su spremna
Inače, na samitu su bili i predsednici drugih članica Organizacije za kolektivnu odbranu i saradnju (ODKB): Kirgistana, Tadžikistana i Belorusije, dok je Kazahstan bio domaćin. Jermenija nije poslala predstavnike, ali je potpisala završne dokumente.
Predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev izjavio je da je samit potvrdio "čvrstu spremnost za zajedničko delovanje u suočavanju s izazovima i pretnjama kolektivnoj bezbednosti".
Beloruski lider Aleksandar Lukašenko ocenio je da bi ODKB trebalo da postane jedan od stubova bezbednosne arhitekture Evroazije. Za vreme samita, Lukašenko je predložio teritoriju Belorusije za raspoređivanje "Orešnika".
"Pitao sam starijeg brata (Putina): 'Mesta su spremna za dislokaciju. Kada ćemo krenuti?' Na šta mi je odgovorio: 'Razmislićemo'", ispričao je Lukašenko.
(Telegraf.rs)