Kineski brod, koji je presekao kablove u Baltičkom moru, okružila plovila NATO: Da li iza svega stoje Rusi?
Kineski brod "Yi Peng 3" je osumnjičen za presecanje dva ključna internet kabla u Baltičkom moru u aktu sabotaže, za koji se sumnja da ga je orkestrirala Rusija, preneo je britanski "Telegraph".
Istražitelji veruju da je teretni brod "Yi Peng 3", namerno presekao dva ključna kabla prošle nedelje tako što je svoje sidro vukao po dnu Baltičkog mora na rastojanju od oko sto nautičkih milja.
Istraga se sada fokusira na to da li je kapetan ovog broda, dužine 225 metara, bio instruisan da izvrši ovu sumnjivu sabotažu po nalogu Moskve.
"Izuzetno je malo verovatno da kapetan ne bi primetio da je njegov brod spustio i vukao sidro, smanjujući brzinu satima i presekao kablove usput", rekao je jedan viši evropski istražitelj.
Incident je izazvao zabrinutost među zapadnim zemljama da se Rusija upušta u ono što je Bela kuća opisala kao "hibridni rat", optužbu koju Kremlj negira. Najnovije oštećenje kablova u Baltičkom moru dogodilo se u švedskim vodama između 17. i 18. novembra, prema navodima vlasti.
Brod je putovao iz Ust-Luge u Rusiji ka Port Saidu u Egiptu preko Baltičkog mora kada se incident dogodio. Istražitelji veruju da je sidro teretnog broda namerno spušteno na morsko dno, presecanjem optičkog kabla "C-Lion1" dugog preko 1.100 kilometara, a koji je direktno povezuje centralnu Evropu i Finsku.
Drugi kabl je zatim presečen između Nemačke i Finske oko 3 sata ujutru narednog dana, nakon što je brod prešao oko preko 170 kilometara. Švedske vlasti pokrenule su istragu o sabotaži, nakon čega su danski ratni brodovi krenuli za "Yi Peng 3", primoravši ga da se usidri u moreuzu "Kattegat".
Od tada je brod opkoljen ratnim brodovima NATO u međunarodnim vodama već nedelju dana. Prema međunarodnom pomorskom pravu, NATO brodovi ne mogu primorati plovilo da otplovi u jednu od njihovih luka, pa se smatra da švedske i nemačke vlasti pregovaraju sa vlasnikom broda.
Nadaju se da će dobiti pristup plovilu i ispitati njegovu posadu o sumnjivoj sabotaži. Zapadni zvaničnici ne veruju da je Peking bio iza ovog incidenta, ali sumnjaju da su ruske obaveštajne agencije orkestrirale događaj, što Kremlj negira. Portparol Kremlja izjavio je da su u pitanju apsurdne i neosnovane optužbe".
Tenzije oko Baltičkog mora su porasle od kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Mesecima nakon invazije, serija podvodnih eksplozija oštetila je gasovode "Severni tok", koji su transportovali ruski gas u Evropu.
Zapadni zvaničnici su u početku verovali da je Rusija odgovorna za eksplozije, ali kasnije su se pojavile sumnje da bi Ukrajina mogla biti umešana. Još uvek nije utvrđeno ko je bio iza ove sumnjive sabotaže.
U oktobru prošle godine, podvodni gasovod između Finske i Estonije bio je zatvoren nakon što ga je oštetio kineski teretni brod "Newnew Polar Bear". Bruno Kal, šef nemačke spoljne obaveštajne službe, izjavio je da bi povećanje ovakvih incidenata moglo dovesti do aktiviranja člana 5. NATO ugovora o međusobnoj odbrani.
"Povećanje ruskih vojnih aktivnosti znači da direktna vojna konfrontacija sa NATO postaje jedna od mogućih opcija za Kremlj".
Kao odgovor na najnoviji incident, Donald Tusk, poljski premijer, pozvao je na uspostavljanje "policijske misije" u Baltičkom moru. Zajedno sa svojim kolegama iz Danske, Estonije, Finske, Letonije, Norveške i Švedske, Tusk je na konferenciji za štampu izjavio:
"Delimo procenu bezbednosne situacije, uključujući zabrinutost za ključnu infrastrukturu i strateške resurse duž Baltičkog mora".
Tusk je rekao da je specijalizovana policijska snaga neophodna za "suprotstavljanje pretnjama" u regionu. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova negiralo je bilo kakvu odgovornost u ovom slučaju.
(Telegraf.rs)