Rusija razmešta nuklearne projektile Sarmat: Satana na borbenoj dužnosti
Rusija nastavlja rad na postavljanju svoje interkontinentalne balističke rakete Sarmat – dela svoje strateške nuklearne armije – u borbenu gotovost, prenela je državna novinska agencija TASS u sredu, prenosi Reuters.
Raketa RS-28 Sarmat je dizajnirana da isporučuje nuklearne bojeve glave kako bi pogodila mete u Sjedinjenim Američkim Državama ili Evropi, ali njen razvoj prati niz kašnjenja i neuspeha u testiranju.
RS-28 Sarmat (NATO naziv SS-X-29 ili SS-X-30), često kolokvijalno nazivan Satana II u medijima, je trostepena ruska interkontinentalna balistička raketa (ICBM) sa tečnim gorivom, sposobna da nosi hipersonične klizne bojeve glave (HGV) i za orbitalne napade (FOBS).
Proizvedena je u Konstrukcionom birou za rakete "Makarjev" i zamišljena kao zamena za sovjetsku raketu R-36M u ruskom arsenalu. Sarmat je jedan od šest novih ruskih strateških raketnih sistema koje je predsednik Vladimir Putin predstavio 1. marta 2018. godine.
Prvi test let RS-28 Sarmat izveden je 20. aprila 2022. godine. Dana 16. avgusta 2022. potpisan je državni ugovor o proizvodnji i isporuci strateškog raketnog sistema Sarmat. Raketa je zvanično ušla u operativnu upotrebu u septembru 2023. godine, postavši ICBM sistem sa najdužim dometom i najvećom snagom na svetu.
Iako Rusija tvrdi da je raketa bila u "borbenoj pripravnosti," od test leta 2022. godine doživela je četiri neuspešna lansiranja, od kojih je poslednji bio 21. septembra 2024. godine.
RS-28 Sarmat
Poreklo: Rusija
Klasa: Interkontinentalna balistička raketa (ICBM)
Alternativni naziv: SS-X-30 Satan II
Dužina: 35,3 m
Prečnik: 3,0 m
Težina pri lansiranju: 208.100 kg
Nosivost: 10.000 kg ili MIRV (višestruke bojeve glave) ili klizna vozila
Bojna glava: Nuklearna, MIRV ili klizna vozila
Pogon: Trostepeni, tečno gorivo
Domet: 10.000–18.000 km
(Telegraf.rs)