Zašto ubistvo male misice 30 godina nije rešeno? Otac je našao u podrumu mrtvu, bila je vezana i maltretirana
Prošlo je skoro 30 godina otkako je Džonbenet Remzi pronađena ubijena u podrumu kuće svoje porodice u Koloradu. Mala misica, devojčica koja je učestvovala na takmičenjima lepote širom Amerike, svirepo je ubijena, a počinilac i dan-danas nije uhapšen.
Ujutro 26. decembra 1996. godine, majka Petsi Remzi je pronašla poruku za otkup u kojoj je traženo 118.000 dolara u zamenu za povratak njene šestogodišnje ćerke Džonbenet. Samo nekoliko sati kasnije, nakon što je prijavljen njen nestanak policiji i nakon što su detektivi pretražili kuću, devojčica je pronađena mrtva u njihovom podrumu sa omčom oko vrata.
Nalaz obdukcije otkrio je da je bila seksualno zlostavljana, a uzrok njene smrti je davljenje i udarac u glavu.
Niko nikada nije optužen za Džonbenetinu smrt, ali su njeni roditelji proveli godine sumnjajući da policija nije uradila svoj posao kako treba i da je devojčica bila ugrožena jer je imala javni profil koji joj je služio za takmičenja.
Na osnovu ove priče napravljen je i dokumentarac koji je premijerno prikazan 25. novembra na Netflix-u i u kojem su analizirani navodni pogrešni koraci u cilju rešavanja devojčicinog nestanka, a kasnije i ubistva. Takođe, dokumentarac se bavi i drugim potencijalnim osumnjičenima koje su istražitelji ispitali i DNK dokazima za koje otac Džon tvrdi da tek treba da budu testirani.
"Molimo policiju da se angažuje. Postoje najsavremenije DNK laboratorije koje žele da pomognu i koje veruju da mogu da pokrenu slučaj", apelovao je otac devojčice.
Šta se desilo sa Džonbenet Remzi?
Džon i Petsi Remzi probudili su se 26. decembra 1996. godine i shvatili da je njihova 6-godišnja ćerka Džonbenet nestala. Petsi je pozvala policijsku upravu Boldera da prijavi nestanak ćerke. Našla je poruku za otkup na stepeništu koje vodi do njihove kuhinje koju je napisao navodni kidnaper, koji je do 10 sati ujutru zahtevao 118.000 dolara, ili će ubiti devojčicu. Traženi iznos bio je blizu iznosa koji je otac Džon prethodno dobio kao bonus.
Na lice mesta odmah su upućena dva policajca. Nisu pronašli dete tokom početne pretrage kuće Remzija i samo su zapečatili devojčicinu sobu. Policija je takođe dozvolila Petsi i Džonu da pozovu prijatelje - odluka za koju se navodi da je potencijalno kontaminirala mesto zločina, piše People.
Kada niko nije zvao u 10 ujutro da prikupi otkup, bivša detektivka Linda Arnt rekla je Džonu da pretraži kuću i vidi da li je primetio nešto "neobično".
U dokumentarcu "Cold Case: Who Killed JonBenét Ramsey?", Džon je tvrdio da su, kada su on i njegov prijatelj pretražili podrum, primetili otvoren i razbijen prozor, zajedno sa koferom ispod njega. Ubrzo nakon toga, Džon je otkrio ćerkino telo u prostoriji u kojoj su deca držala svoje bicikle. Bila je vezana i imala je lepljivu traku preko usta. Džon je žurno skinuo traku i odneo je na sprat, gde su policajci potvrdili da je mrtva.
Dozvoliti ocu nestalog deteta da sam pretražuje kuću, dovelo je do toga da je potencijalno petljao u potencijalne dokaze kada je pronašao njeno telo, još je jedna navodna greška koju se u dokumentarcu tvrdi da je napravila policija u Bolderu.
Činilo se da postojanje poruke o otkupu daje verodostojnost teoriji da je uljez odgovoran za devojčicino ubistvo (iako su neki istražitelji verovali da je poruka lažna). Tokom godina, nekoliko imena je razmatrano.
Jedan od potencijalnih osmnjičenih bio je Majkl Helgot, koji je posedovao par čizama koje su donekle odgovarale otisku pronađenom na mestu događaja. Helgota je prvo pregledala policija, ali je izvršio samoubistvo 1997. godine, a istražitelji su onda krenuli da traže na drugom mestu.
Oli Grej, privatni istražitelj kojeg su angažovali Džon i Peti, verovao je da Helgotova porodica verovatno poseduje snimljeno priznanje zločina.
Godine 2006, Džon Mark Kar, koga je takođe poznavao Aleksis Rajh, priznao je ubistvo, rekavši da je bio sa devojčicom kada je ona umrla i da je "njena smrt bila nesrećan slučaj". Ali tvrdnja je opovrgnuta kada je Karova porodica rekla da su bili sa njim tokom Božića 1996. godine. Njegov DNK se takođe nije poklapao sa onim što je pronađeno na devojčicinoj odeći.
Još jedan potencijalni osumnjičeni bio je čovek koji je radio kao Deda Mraz, Bil Mekrejnolds, a neposredno pre zločina je bio u poseti domu Remzija. Njegova ćerka je takođe bila oteta decenijama ranije, međutim, on nikada nije zvanično smatran osumnjičenim.
U dokumentarcu se takođe ističe još jedan bivši osumnjičeni, Geri Hauard Oliv, koji je imenovan kao osoba od interesa u istrazi 48 sati. Nikada nije priznao zločin, ali je proveo osam godina u zatvoru zbog optužbi za dečju pornografiju i imao je fotografiju devojčice sa sobom kada je uhapšen 2000. godine.
Nakon ubistva njihove ćerke, bivši par je angažovao advokate, navodeći da su se osećali kao "pod lupom policije i medija". Velika porota je 1999. godine odlučila da su Džon i Peti "nezakonito, svesno, nepromišljeno i zločinački dozvolili da dete bude neopravdano stavljeno u situaciju koja predstavlja pretnju od povrede života ili zdravlja deteta", ali je tužilac odbio je da nastavi tužbu protiv devojčicinih roditelja, navodeći nedostatak dokaza.
Dokumentarac je premijerno prikazan na Netflix-u, ima tri dela u kojem su analizirani navodni pogrešni koraci u cilju rešavanja devojčicinog nestanka, a kasnije i ubistva.
(Telegraf.rs)