Glavni grad pod blokadom, ne radi internet, ima mrtvih u sukobima: Šta se dešava u Pakistanu?

M. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/AP

Hiljade pristalica zatvorenog bivšeg premijera Pakistana Imrana Kana probile su barikade oko glavnog grada u utorak i marširale u Islamabad, sukobljavajući se sa snagama bezbednosti i tražeći njegovo oslobađanje. Vlasti su saopštile da su u sukobima ubijena četiri pripadnika snaga bezbednosti, prenosi Deutsche Welle (DW).

Vlasti su uvele bezbednosnu blokadu širom zemlje, prekinule pristup internetu i postavile barikade na glavnim putevima koji vode ka prestonici kako bi sprečile ulazak demonstranata, nakon što je Imran Kan pozvao svoje pristalice da marširaju ka parlamentu.

Kako je došlo do sukoba?

Ministar unutrašnjih poslova Mohsin Nakvi rekao je novinarima da demonstranti mogu ostati na obodu Islamabada, ali je zapretio oštrim merama ukoliko uđu u grad.

To ipak nije sprečilo hiljade demonstranata da uđu u grad, gde je došlo do sukoba s policijom, koja je ispalila suzavac i gumene metke na Kanove pristalice koje su probile blokadu od kontejnera tražeći oslobađanje bivšeg premijera.

Proteste predvode Kanova supruga Bušra Bibi i Ali Amin Gandapur, glavni ministar severozapadne provincije Kiber Pahtunkva, gde je Kanova stranka na vlasti. Demonstranti planiraju da održe protest na trgu D-Čok, velikom prostoru u blizini parlamenta.

Premijer Šahbaz Šarif izjavio je da su četiri pripadnika paravojne jedinice Rendžers poginula nakon što ih je "pregazio automobil". Niko nije preuzeo odgovornost za napad. Vlada je upozorila da će snage bezbednosti upotrebiti bojevu municiju ako demonstranti posegnu za oružjem protiv njih.

Na desetine ljudi je povređeno tokom dvodnevnih sukoba, uključujući novinare koje su napali Kanove pristalice, navodi se u izveštajima.

Demonstranti su odgovorili na Kanov poziv za protest ispred parlamenta kako bi izneli zahteve koji uključuju njegovo oslobađanje i ostavku vlade.

Prestonica pod blokadom

Islamabad je pod blokadom od kasnih sati u subotu, piše CNN. Mobilni internet u gradu je delimično isključen, a na ulicama je raspoređeno više od 20.000 policajaca, od kojih su mnogi naoružani pendrecima i opremom za razbijanje demonstracija.

Međutim, konvoji Kanove stranke Pakistan Tehrik-e-Insaf (PTI) uspeli su da dođu do Islamabada iz severozapadne provincije Kiber Pahtunkva, kao i iz najnaseljenije provincije Pandžab, uklanjajući blokade na putu.

Najnoviji protesti dešavaju se dok je Islamabad pojačao bezbednosne mere povodom zvanične posete predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, koji je u ponedeljak stigao u glavni grad na trodnevne razgovore s premijerom Šahbazom Šarifom.

Video snimci pokazuju zapaljenu policijsku stanicu i nekoliko požara na autoputu. Prema izveštaju Reutersa, 22 policijska vozila su zapaljena u blizini Islamabada i na drugim mestima u provinciji Pandžab.

Lekari u Institutu za medicinske nauke u Pakistanu izjavili su za CNN da je pet osoba preminulo, uključujući četiri pripadnika snaga bezbednosti i jednog civila. Više izvora navelo je da ih je udario automobil tokom protesta.

Do utorka ujutro, demonstranti su probili granice grada i velika masa marširala je pored tačke Zero Point, prometnog čvorišta unutar grada. Konvoj je potom nastavio ka Plavoj oblasti, poslovnom i komercijalnom centru Islamabada, pre nego što je stigao do D-Čoka.

Vojska je raspoređena ispred ključnih vladinih zgrada u Islamabadu, uključujući parlament, Vrhovni sud i Sekretarijat.

Hoće li protesti potrajati?

Nakvi, pakistanski ministar unutrašnjih poslova, izjavio je da su snage bezbednosti zadobile prostrelne rane, ali da policija "pokazuje uzdržanost" prema demonstrantima.

Upozorio je da će, ukoliko demonstranti pređu "crvenu liniju", snage bezbednosti dobiti dozvolu za upotrebu vatrenog oružja, te da bi mogao da uvede policijski čas ili angažuje vojsku.

"Rendžeri bi mogli da otvore vatru i za pet minuta tamo više neće biti demonstranata," rekao je Nakvi. "Svako ko stigne ovde biće uhapšen."

Kanova stranka, Pakistan Tehrik-e-Insaf (PTI), optužila je vladu za prekomernu upotrebu sile, navodeći da su "ispaljeni meci na demonstrante" koje je opisala kao "mirne." PTI je saopštila da je oko dvadesetak demonstranata povređeno.

CNN nije mogao nezavisno da proveri izveštaje nijedne strane, dok prekidi interneta dodatno otežavaju komunikaciju.

U proteklim danima, hiljade Kanovih pristalica uhapšene su u provincijama Pandžab i Kiber Pahtunkva, dok su vlasti pokušavale da spreče protestni marš.

Škole u Islamabadu i obližnjem Ravalpindiju bile su zatvorene u ponedeljak i utorak, dok su zvaničnici i svedoci izjavili da je sav javni prevoz između gradova obustavljen, prema Reutersu.

Visoki zvaničnik PTI Kamran Bangaš rekao je da su demonstranti "odlučni i da ćemo stići u Islamabad," dodajući da će "savladati sve prepreke jednu po jednu."

Zašto protestuju?

Demonstranti zahtevaju oslobađanje Kana i onih koje njegove pristalice smatraju političkim zatvorenicima. Takođe žele ukidanje novog ustavnog amandmana koji je povećao ovlašćenja vlade u izboru sudija višeg suda i njihovom imenovanju za političke slučajeve.

Kanove pristalice veruju da februarski izbori nisu bili slobodni i fer, nazivajući ih "ukradenim mandatom."

Kan je smenjen glasanjem o nepoverenju u parlamentu 2022. godine, nakon čega je pokrenuo popularnu kampanju protiv trenutne vlade predvođene premijerom Šarifom, optužujući je za zaveru s vojskom da ga ukloni s funkcije.

Bivši zvezda kriketa, koji se pretvorio u populističkog političara, nalazi se u zatvoru više od godinu dana i suočava se s desetinama krivičnih prijava, uključujući korupciju i odavanje državnih tajni, koje on i njegova stranka negiraju.

Kan i PTI – najveća opoziciona stranka u zemlji – i dalje su popularni, a njegovo pritvaranje dodatno je podiglo tenzije između moćne vojske i njegovih pristalica.

Kan je više puta pozivao svoje pristalice da izađu na ulice tražeći njegovo oslobađanje, što je dovelo do nasilja u nekoliko gradova.

Raniji marš na Islamabad iz provincije Kiber Pahtunkva početkom oktobra, s istim zahtevom za Kanovo oslobađanje, bio je dočekan sličnim barikadama i prekidima mobilne i internet mreže i završio je sukobima s policijom.

Protesti se dešavaju u osetljivom trenutku za Pakistan, koji je u proteklim mesecima zadesio talas sektaškog nasilja i separatističkih militantnih napada s desetinama žrtava.

(Telegraf.rs)