Mask: Proizvođači F-35 su idioti, prave avione sa ljudskom posadom u eri bespilotnih letelica

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Milijarder Ilon Mask, nazvao je proizvođače aviona "F-35" idiotima koji prave avione sa ljudskom posadom u eri tohnologije bespilotnih letelica.

Mask koji se priprema da preuzme funkciju savetnika novog američkog predsednika Donalda Tampa o efikasnosti vlade, kritikovao je Pentagonov program proizvodnje "F-35"  objavama na društvenim mrežama, prenosi "Business insider".

Milijarder čija je vrednost imovine procenjena na 334,3 milijarde dolara, ponovo je objavio video montažu koordinisanih rojeva bespilotnih letelica na svojoj društvenoj mreži X uz poruku:

"U međuvremenu, neki idioti još uvek prave borbene avione sa ljudskom posadom poput F-35", dodajući na kraju i kantu za smeće, kao emodži na svoju objavu.

Kada su drugi korisnici pokušli da odbrane "F-35" navodeći njegove mogućnosti, Mask je odgovorio da cenjeni mlaznjak ima "sranje dizajn".

"Borbeni avioni sa posadom su neefikasan način za proširenje dometa projektila ili bacanja bombi. Bespilotna letelica za višekratnu upotrebu može to da uradi bez svih troškova ljudskog pilota. Stelt ne znači ništa", dodao je on, rekavši da je "smešno lako" obarati avione.

Muro Gili, stariji istraživač u Centru za studije bezbednosti na univerzitetu u Cirihu rekao je Maskova kritika predstavlja validnu kritiku za program "F-35" ali da njegov način razmišljanja ima značajne nedostatke.

Gilli je priznao da su troškovi i kašnjenja u programu razvoja "F-35" dobro dokumentovani, ali je naglasio da glavni problemi nisu zbog toga što je reč o avionima sa posadom.

"Primarni izvor troškova i problema bile su elektronika i, naročito, softver", rekao je on i dodao da bi dronovi kao alternativa bili još skuplji zbog složenijih zahteva za autonomiju.

"Dron koji operiše na neprijateljskoj teritoriji ne može biti daljinski kontrolisan. Mora imati visok nivo autonomije, što bi dodatno povećalo troškove razvoja".

Gili je naveo i da bi Muskovi dronovi za višestruku upotrebu morali imati iste "stealt" sposobnosti kao "F-35", što poništava njegove komentare o beskorisnosti nevidljivosti.

Nije jasno da li Mask planira da iskoristi svoju novu poziciju za uticaj na Pentagonove planove ili troškove "F-35" programa, najskupljeg borbenog aviona u istoriji.

Troškovi razvoja i proizvodnje "F-35" porasli su na 485 milijardi dolara, nakon povećanja od deset odsto ove godine zbog poboljšanja sistema za hlađenje motora. Ukupno, program bi mogao koštati preko 2 biliona dolara.

Do sada je isporučeno oko 1.000 "F-35" aviona američkoj vojsci i njenim saveznicima, od planiranih 3.000.

Musk je i ranije predlagao alternativne bespilotne borbene avione, rekavši da bi to omogućilo konkurentniju nabavku za američko vazduhoplovstvo.

(Telegraf.rs)