Ukrajina u svom arsenalu ima ove rakete dugog dometa: Šta koja može i šta im još stiže?
Nedugo nakon što je objavljeno da su Sjedinjene Američke Države dale dozvolu Ukrajini za korišćenje raketa dugog dometa za gađnje ciljeva duboko unutar ruske teritorije kijevske snage su upotrebile projektile tipa ATACMS za napad u Brjanskoj oblasti i Kursku.
Ubrzo je i Velika Britanija odobrila Ukrajini korišćenje projektila tipa "storm shadow", a sličnu odluku je donela i Francuska uprkos oštrim reagovanjima iz Kremlja, preneo je portal "war.obozrevatel".
Na meti ukrajinskih oružanih snaga bio je 1046. logistički centar Oružanih snaga Rusije u oblasti grada Karačev, Brjanska oblast, a zatim i komandno mesto u blizini sela Marino (Kurska oblast). Međutim, postavlja se pitanje - Da li su to jedine rakete kojima Ukrajina može napasti Rusiju?
Više detalja o tome može se naći u materijalu zajedničkog projekta "OBOZ.UA" i grupe "Informacioni otpor". Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u obraćanju Vrhovnoj radi 19. novembra rekao da je cilj za 2025. godinu proizvodnja tri hiljade krstarećih raketa u ukrajinskim fabrikama.
Ovo je izuzetno ambiciozan cilj koji zavisi od mnogih promenljivih, ali dok se ne realizuje, napadi na rusku teritoriju radi podrivanja njenih agresivnih sposobnosti se nastavljaju. U tom prelaznom periodu, zapadne rakete dugog dometa mogu da kompenzuju nedostatak domaće proizvodnje oružja.
Danas je poznato da ukrajinske trupe koriste dve vrste zapadnih raketa ATACMS i "storm shadow". Međutim, to nisu jedine rakete koje Ukrajina može dobiti od svojih partnera. Štaviše, još nisu sve modifikovane verzije ATACMS u službi.
ATACMS
Poznato je da je Ukrajina već primila i koristila rakete ATACMS modifikacija M39 (ATACMS Block I) i M39A1 (ATACMS Block IA). Razlika između njih je u dometu leta i snazi bojeve glave.
Na primer, M39 ima kasetnu bojevu glavu sa 950 M74 podmunicija i domet leta do 165 km. S druge strane, M39A1 ima bojevu glavu sa samo 300 M74 podmunicija, ali sa dometom do 300 km i GPS navođenjem.
Pored ovih modifikacija, postoje i druge koje Ukrajina još nije dobila, poput rakete M57 sa dometom od 300 km i bojevom glavom od 230 kg, penetrirajućeg tipa, dizajnirane za uništavanje bunkera i utvrđenih komandnih centara. Takođe, M57E1 poseduje termobaričnu bojevu glavu i mogućnost vazdušnih detonacija za pokrivanje širih područja.
"Storm Shadow" i "Scalp EG"
Ove podzvučne krstareće rakete sa dometom od 300 km i bojevom glavom od 450 kg, penetrirajućeg tipa, već su dobro poznate. Prema nekim tvrdnjama, upravo su "Storm Shadow" rakete uništile komandni bunker u Kurskoj oblasti.
AGM-158 i AGM-154
U bliskoj budućnosti, Ukrajina bi mogla dobiti dve dodatne vrste oružja kompatibilne sa zapadnim avionima F-16. AGM-158 JASSM je krstareća raketa slična "Storm Shadow", sa dometom od 300 km i penetrirajućom bojevom glavom od 450 kg. AGM-154 je vođena bomba sa dometom od 100 do 300 km, koja može nositi različite vrste bojevih glava.
Taurus
Nemačke raete tipa Taurus su još jedna opcija, koja se očekuje da će biti u budućnosti na raspolaganju ukrajinskim trpama. Ove krstareće rakete imaju domet do 300 km i tandemsku bojevu glavu od 480 kg. Njihove napredne navigacione sposobnosti omogućavaju izbegavanje terena bez oslanjanja na GPS. Ipak, njihova isporuka zavisi od političke odluke nemačkog kancelara Olafa Šolca i potencijalne prilagodbe ukrajinskih aviona.
"Hyunmoo"
Iako zvuči neočekivano, raketni sistemi "Hyunmoo" iz Južne Koreje takođe bi uskoro mogli biti teoretski dostupni Ukrajini. Ove rakete imaju domet od 180 do 800 km i mogu nositi bojeve glave težine do 500 kg. Njihova isporuka je sve izgednija naročito nakon izveštaja da se više hiljada severnokorejskih vojnika uključilo u sukob u Ukrajini.
Iako se mnoge opcije trenutno nalaze na nivou teorije, razvoj događaja i političke promene u zemljama saveznicama mogu otvoriti vrata za dodatne isporuke ovih oružja Ukrajini.
(Telegraf.rs)