Ovako bi izgledao nuklearni rat između Zapada i Rusije: Stravičan broj žrtava, šta bi bilo sa Evropom?

A. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Printscreen: Youtube/Alex Glaser

U svetu ponovo postoji strah od nuklearnog rata, nakon što je američki predsednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da u napadu na Rusiju koristi rakete dugog dometa američke proizvodnje. Ukrajina je odmah koristila ATACMS u napadu na Rusiju, nakon čega je ruski predsednik Vladimir Putin lansirao raketni sistem Orešnik u napadu na Dnjepar. Kako tenzije rastu, na društvenim mrežama ponovo je počeo da se širi video koji simulira nuklearni rat.

Pojedine zemlje u Evropi su već podelile brošure sa uputstvima u slučaju eskalacije rata u Ukrajini i straha od najgoreg. Stručnjaci uveliko kalkulišu o tome kako bi mogao da se odvija eventualni nuklearni rat.

Bez obzira na to kako bi nuklearni sukob mogao da započne, on bi mogao vrlo brzo da eskalira iz lokalne katastrofe u globalnu.

Kako bi ilustrovao kako bi se to moglo dogoditi, Program za nauku i globalnu bezbednost Univerziteta Prinston (SGS) pre pet godina razvio je simulaciju koja prikazuje verovatnu korak-po-korak eskalaciju nuklearnog rata između NATO i Rusije, a prva na udaru bi bila Evropa.

Simulacija prikazana u videu otkriva sumorni ishod mogućeg nuklearnog rata između SAD i Rusije koji bi "odmah ubio 34 miliona".

U videu je objašnjeno kako simulacija počinje u kontekstu konvencionalnog konflikta. U nadi da će se zaustaviti napredovanje SAD i NATO, Rusija lansira nuklearno upozorenje iz baze blizu Kalinjingrada. NATO uzvraća jednim taktičkim nuklearnim vazdušnim udarom.

Taktički plan

Kako se prelazi nuklearni prag, sukob eskalira u taktički nuklearni rat u Evropi. Rusija šalje 300 bojevih glava avionima i projektilima kratkog dometa da pogodi NATO baze. NATO odgovara sa približno 180 nuklearnih bojevih glava putem aviona. Navodi se da bi neposrednih žrtava bilo 2,6 miliona za tri sata.

Plan kontranapada

Sa uništenom Evropom, NATO pokreće taktički nuklearni udar sa 600 bojevih glava sa američkih kopnenih i podmorničkih raketa koje ciljaju ruske nuklearne snage. Pre nego što izgubi svoj sistem naoružanja, Rusija lansira na upozorenje, odgovarajući sa raketama lansiranih iz silosa, drumskih vozila i podmornica. Navodi se da bi neposrednih žrtava bilo 3,4 miliona u roku od 45 minuta.

Gađanje najnaseljenijih gradova i centara

Sa ciljem da inhibira oporavak druge strane, Rusija i NATO ciljaju 30 najnaseljenijih gradova i najvažnijih ekonomskih centara onih drugih koristeći 5-10 bojevih glava po gradu, u zavisnosti od broja stanovnika. Navodi se da bi neposrednih žrtava bilo 85,3 miliona u roku od 45 minuta.

Na snimku se jasno vidi i koliko bi Srbija bila pogođena evantualnim nuklearnim udarima. Pažljivo ga pogledajte.

Ukupno žrtava

Simulacija pokazuje ukupno 91,5 miliona neposrednih žrtava, uključujući: 34,1 miliona smrtnih slučajeva i 57,4 miliona povređenih.

(Telegraf.rs)