Izbori u Rumuniji: Da li će se još jedna evropska zemlja okrenuti krajnjoj desnici?
Rumuni izlaze na birališta naredna tri vikenda zaredom, dok su sve oči uprte u krajnje desničarsku stranku AUR. Hoće li se Rumunija pridružiti globalnom pomaku ka krajnjoj desnici?
To je ključno pitanje dok birači glasaju tri puta u narednim nedeljama za izbor novog predsednika i parlament, nakon polarizujuće kampanje koju su glavne stranke predstavile kao izbor između stabilnosti i ekstremizma, piše Politico u detaljnoj analizi.
Više od desetak kandidata nadmeće se za mesto predsednika ove evropske zemlje — a u centru pažnje je krajnje desničarski kandidat George Simion, lider stranke AUR, koji trenutno u anketama zauzima drugo mesto, neposredno pre prvog kruga glasanja u nedelju.
Ko god pobedi, predstavljaće Rumuniju u Briselu i NATO.
Zašto je ovo važno?
I pored burne istorije skandala povezanih s korupcijom, Rumunija se dugo smatrala pouzdanim saveznikom NATO u istočnoj Evropi i zemljom koja se uglavnom pridržavala pravila EU. To je razlikuje od drugih zemalja regiona, poput Mađarske, Slovačke i Bugarske, koje često izazivaju zabrinutost zbog vladavine prava i zbližavanja s Rusijom.
Međutim, ovo bi se sada moglo promeniti.
Simion je obećao da će zauzeti odlučniji stav u Briselu i braniti nacionalne interese Rumunije — čak i ako to znači odstupanje od pravila EU.
Ako bude izabran, pridružiće se sve većem broju krajnje desničarskih lidera unutar EU, dodatno pomerajući ravnotežu dalje od glavnih političkih stranaka i centrističkog donošenja politika na najvišem nivou unije.
Lider AUR-a izjavio je da kao uzore vidi Donalda Trampa, italijansku premijerku Đorđu Meloni i poljskog desničarskog lidera Jaroslava Kačinjskog.
Istovremeno, odnosi Rumunije s Ukrajinom i Moldavijom mogli bi se pogoršati, budući da je Simionu već zabranjen ulazak u obe zemlje.
Ukrajinske vlasti su objavile da su blokirale Simiona zbog njegovih "sistematskih antiukrajinskih aktivnosti" koje su suprotne nacionalnim interesima Ukrajine i "narušavaju njen državni suverenitet i teritorijalni integritet", prema dokumentu koji je rumunska vlada objavila sredinom novembra.
Simion tvrdi da je zabrana rezultat njegove pro-rumunske politike. Zalagao se, između ostalog, za povratak teritorija koje pripadaju Ukrajini, a nekada su bile deo Rumunije.
Istovremeno, rast podrške njegovoj stranci dodatno bi učvrstio trend pomaka ka desnici u Evropi i na Zapadu.
Pobeda bilo kog drugog predsedničkog kandidata verovatno će značiti kontinuitet spoljne politike zemlje.
Koji izbori se održavaju?
Rumuni će glasati ove nedelje u prvom krugu predsedničkih izbora, gde će birati između 13 kandidata.
Dva kandidata s najviše glasova preći će u drugi krug, zakazan za 8. decembar.
Parlamentarni izbori održaće se 1. decembra i odlučiće koja stranka ili koalicija će voditi vladu Rumunije naredne četiri godine.
Rumunski politički sistem sličan je francuskom: predsednik je šef države, vrhovni komandant i predstavlja zemlju u inostranstvu. Predsednik imenuje premijera na osnovu rezultata parlamentarnih izbora, dok premijer vodi vladu i upravlja budžetom zemlje.
Ko se kandiduje?
Trinaest kandidata nada se da će zameniti odlazećeg predsednika, centristiški-desnog Klausa Johanisa, kome ističe drugi mandat nakon deset godina na vlasti.
Ovo je pet favorita prema poslednjim anketama:
- Marsel Čolaku, trenutni premijer Rumunije i lider socijaldemokratske stranke (PSD) levog centra
- George Simion, lider krajnje desničarske stranke AUR i poslanik u svom prvom mandatu
- Elena Laskoni, liderka centrističke liberalne stranke Savez za spas Rumunije, bivša TV novinarka i aktuelna gradonačelnica jednog malog grada
- Mirča Džoa, bivši zamenik generalnog sekretara NATO i bivši lider PSD, koji se kandiduje kao nezavisni
- Nikolae Čuka, penzionisani general i bivši premijer orijentacije desnog centra, trenutno predsednik rumunskog Senata
Šta je u igri?
Kampanja je bila siromašna stvarnim raspravama o politikama, uprkos usporenom ekonomskom rastu i rastućem javnom deficitu u zemlji.
Umesto toga, predsednički kandidati fokusirali su se na lične napade, skandale i političko prepucavanje. Na primer, Simion se suočio s optužbama za sastajanje s ruskim špijunima — što je negirao — dok je Čolaku kritikovan zbog luksuznih avionskih putovanja.
Na papiru, svi predsednički kandidati su pro-EU, pro-NATO i podržavaju Ukrajinu u sukobu s Rusijom.
Ipak, Simion je obećao da će obustaviti vojnu pomoć Ukrajini ako bude izabran i podržati mirovni sporazum kojim bi posredovao novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, čak i ako to znači teritorijalne ustupke Kijeva.
Ostali predsednički kandidati takođe su priznali da Ukrajina možda neće postići mir bez teritorijalnih ustupaka Rusiji.
Bez obzira na to da li Simion uđe u drugi krug, njegova stranka AUR je na putu da ostvari značajan uspeh na parlamentarnim izborima 1. decembra — što će otežati formiranje koalicije koja bi je isključila iz kombinacije.
Iako je lider krajnje desnice nagovestio spremnost za saradnju s drugim strankama, Čolakova socijaldemokratska stranka teško će ući u koaliciju s AUR-om, kojeg su više puta nazvali ekstremističkim, a da pritom ne izgubi kredibilitet.
Ko ima šanse za pobedu?
Prema anketama, Čolaku vodi pre prvog kruga predsedničkih izbora u nedelju, uprkos niskim rejtingima, s nešto više od četvrtine birača koji ga podržavaju. Simion je na drugom mestu s 19%, dok Laskoni nije daleko iza.
Parlamentarna trka otprilike odražava ove dinamike, s PSD-om na 30%, AUR-om na 21%, Laskoninom USR-om na 17% i liberalima desnog centra na 14%.
Krajnje desničarska stranka SOS Rumunija, čija kontroverzna liderka Diana Šošoake sedi u Evropskom parlamentu, trenutno ima 7%.
Stranke kandidata koji uđu u drugi krug verovatno će dobiti dodatnu podršku na parlamentarnim izborima.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da ankete u Rumuniji nisu uvek pouzdane — pa se neočekivani rezultati ne mogu isključiti.
Kada će biti poznati prvi rezultati?
Prvi preliminarni rezultati, zasnovani na izlaznim anketama, biće objavljeni po zatvaranju biračkih mesta u Rumuniji u 21 čas po lokalnom vremenu (20 časova po srednjoevropskom vremenu).
(Telegraf.rs)