Novi migrantski karavan sa juga Meksika krenuo ka SAD: Žele da stignu pre Trampove inauguracije
Oko 1.500 migranata, uglavnom iz Centralne i Južne Amerike, formiralo je u novi karavan u južnom Meksiku, nadajući se da će doći do američke granice.
Neki kažu da se nadaju da će stići do Sjedinjenih Država pre inauguracije Donalda Trampa 20. janara, misleći da bi to nakon toga moglo biti teže izvodivo. Krenuli su peške od Tapačule, blizu granice s Gvatemalom, gde su hiljade migranata zaglavljene jer nemaju dozvolu da pređu dalje u Meksiko, prenoso "Glas Amerike".
Šta su migrantski karavani?
Karavani migranata počeli su da se formiraju 2018. godine i postali su poslednja, očajnička nada za siromašnije migrante koji nemaju novca da plate krijumčarima. Ako migranti pokušaju da pređu Meksiko sami ili u malim grupama, vlasti ih često pritvaraju i šalju nazad na jug Meksika ili, još gore, deportuju u njihove matične zemlje.
U tom smislu, postoji bezbednost u brojnosti: imigracionim agentima je teško ili nemoguće zadržati grupe od više stotina migranata. Policija i imigracioni agenti stoga često pokušavaju da pokupe manje grupe i čekaju da se glavnina karavana umori. Karavani se obično zaustavljaju ili raspadaju unutar 250 pređenih kilometara.
Koje su prepreke?
Nema bezbednosti u brojnosti od pretnji, iznuda ili otmica koje organizuju meksički narko-karteli. Karteli naplaćuju migrantima ili njihovim krijumčarima dozvolu da pređu teritorije koje kontrolišu duž granice. Osim toga, bande često kidnapuju migrante, drže ih u lošim uslovima ili ih muče dok ne pozovu rodbinu da pošalju novac za njihovo oslobađanje.
Ipak, najveće prepreke su velika vrućina, dehidracija i udaljenost - od Tapačule do najbližeg graničnog prelaza Matamoros, preko puta Braunsvila u Teksasu, ima preko 1.770 kilometara. To je najkraći, ali i jedan od najopasnijih puteva. Prelazak te distance podrazumevao bi 16 dana hodanja, bez odmora. Mnogi migranti dolaze sa decom, što put čini znatno dužim.
Zašto karavni kreću?
Pošto migranti obično ne mogu naći posao da se izdržavaju u Tapačuli, većina stranaca koji su tamo zarobljeni očajnički žele otići.
"Biće teže" nakon Trampove inauguracije 20. januara. "Zato idemo - u nadi da ćemo dobiti termin brže, kako bismo mogli preći prije nego što on preuzme dužnost", kaže Hoseli Penja (23) migrant iz Venecuele. "To bi bilo lakše."
Šta je sa pokušajima da se spreči formiranje karavana?
Ove godine, u pokušaju da spreči ljude da se okupljaju na granici kako bi zatražili azil, američka vlada je proširila područja na kojima migranti mogu putem interneta aplicirati za termine za ulazak u Sjedinjene Države na veliki deo južnog Meksika.
Aplikacija za mobilni telefon "CBP One" uspostavljena je kako bi bio uveden red u zahteve za azil. Dnevno je dostupno oko 1.450 termina, čime se migranti ohrabruju da zakažu termin pre nego što se pojave na granici. Ali usluga je bila dostupna samo u severnom i centralnom Meksiku.
Proširivanjem aplikacije na jug do Tapačule, zvaničnici su se nadali da će zaustaviti navalu na granicu. Ipak, neki migranti i dalje žele biti blizu granice kako bi, ako ipak dobiju jedan od dragocjenih termina za sastanak, mogli brzo doći do njega i ne rizikovati da ga propuste. Tramp je obećao da će ukinuti aplikaciju, smanjiti legalne puteve za ulazak SAD i organizovati masovne deportacije.
Da li karavani ikada dođu do granice?
Najveći karavani formirani su 2018. i 2019. godine, a tadašnji meksički zvaničnici pomogli su nekima od migranata organizirajući autobuse do pograničnih gradova. Ali to je izazvalo reakciju u tim zajednicama. Grupe iz prvobitnih karavana su na kraju stigle do meksičko-američke granice.
U karavanima nakon toga, većina učesnika koristila je autostopiranje ili plaćala za vožnje. Često su putovali i grupno, u kamionima. Međutim, to je postalo mnogo teže jer su meksičke vlasti obeshrabrile autobuse, taksije i kamione da se zaustavljaju da pokupe migrante.
Poslednjih godina, vlasti su na kraju migrantima nudile privremene tranzitne dozvole kako bi raspustile karavane.
(Telegraf.rs)