Nesreća ili sabotaža? Evropski i američki stručnjaci nesložni oko slučaja presečenih kablova u Baltičkom moru

Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP

Istražitelji pokušavaju da razotkriju misteriju o tome kako su dva podmorska internet kabla presečena u Baltičkom moru u roku od nekoliko sati. Evropski zvaničnici veruju da se radi o sabotaži, dok američki smatraju da je u pitanju nesrećan slučaj.

Dva kabla, jedan koji povezuje Litvaniju i Švedsku, i drugi koji povezuje Finsku i Nemačku iznenada su prekinuti u nedelju i ponedeljak.

Evropski lideri su brzo izrazili svoje sumnje da se radi o nekoj vrsti sabotaže. Prvi među njima bio je nemački ministar obrane Boris Pistorijus, koji je rekao da "niko ne veruje da su ovi kablovi slučajno presečeni".

Ministri spoljnih poslova Finske i Nemačke rekli su u zajedničkom saopštenju da su "duboko zabrinuti" zbog incidenta, a zatim su izneli mogućnost da je to deo "hibridnog rata", posebno pominjući Rusiju u ovom saopštenju.

Rusija je ranije u više navrata optuživana za vođenje hibridnog rata protiv Evrope, nakon što su sumnjivi tragovi nakon sumnjivih incidenata, požara, eksplozija i drugih akata, navodno vodili do Moskve.

Do prekida kablova došlo je nekoliko nedelja nakon što je Vašington upozorio da bi Moskva mogla da namerno gađa kritičnu podvodnu infrastrukturu. Ovo je usledilo nakon višemesečnih sumnjivih kretanja ruskih brodova u evropskim vodama.

Ali, dva američka zvaničnika, koja su upoznata sa slučajem tvrde da se ne radi o sabotaži i da šteta nije nastala namernom aktivnošću Rusije ili neke druge države. Umesto toga, oni su za CNN rekli da veruju da je do kidanja kabla došlo nakon povlačenja sidra po morskom dnu. Ovakvi incidenti su se dešavali i ranije, ali nikada tako brzo jedan za drugim.

Kremlj je u sredu odbacio optužbe evropskih zvaničnika, nazivajućiih smešnim.

"Apsurdno je da se bez ikakvog osnova Moskva optužuje za bilo šta", saopšteno je.

Međutim, ovi navodi nisu omeli vlasti u Švedskoj i Finskoj da nastave da veruju da se radio nameroj sabotaži. Švedsko tužilaštvo saopštilo je u utorak da je pokrenulo preliminarnu istragu zbog sumnji da se radi o sabotaži. Zatim je u sredu Finski nacionalni istražni biro saopštio da otvara krivičnu istragu o teškim zločinima koji se tiču ometanja komunikacije.

Sumnjivi brod

Jedan brod, koji je uočen u Baltičkom moru, privuko je interesovanje javnosti. Podacio praćenju brodova pokazuju da je brod "Yi Peng 3" pod kineskom zastavom navodno prešao preko oba kabla u trenutku kada su presečeni.

Prvi kabl presečen je oko deset sati ujutru u nedelju po lokalnom vremenu, dok je drugi presečen u četiri ujutru u ponedeljak, pokazuju podaci finskog telekomunikacionog operatera. Brod u kom je bio rastresit teret isplovio je iz ruske luke, gde je bio usidren nekoliko dana.

Američki zvaničnici veruju da je pomenuti kineski brod umešan u incident. Međutim, tvrde da do sada nisu pronašli dokaze da je bilo ko nekome s ovog broda naredio da to uradi s kablovima.

Ovakve nezgode su se dešavale i ranije, međutim, ono što stvara uzbudu je činjenica da se nikada ranije nije desilo da dva kabla budu isećena u tako kratkom roku. Ovaj brod trenutno je usidren u međunarodnim vodama oko 50 kilometara od obale Danske i Finske.

"Yi Pen 3" je isplovio iz Baltičkog mora iz luke Vistino u Rusiji. Podaci o praćenju broda pokazuju da je prešao drugu podvodnu infrastrukturu na Baltiku, uključujući četiri gasovoda i naftovoda, dalekovod i još jedan telekomunikacioni kabl koji je u izgradnji.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je u sredu tokom brifinga za medije da "nije upoznat sa ovom situacijom".

(Telegraf.rs)