Bajden doživeo neprijatno iznenađenje na zajedničkom fotografisanju lidera G20

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Odlazeći američki predsednik Džo Bajden stigao je na grupno fotografisanje sa svetskim liderima tokom svog poslednjeg samita Grupe 20 u ponedeljak, samo da bi saznao da je fotografija već napravljena bez njega.

Među onima koji su se pojavili na slici bili su kineski predsednik Si Đinping, indijski premijer Narendra Modi i britanski premijer Kir Starmer, koji su se smeštali i podizali povezane ruke za tradicionalni trenutak samita, javlja NBC News.

Visoki američki zvaničnik pripisao je zbrku u Rio de Žaneiru logističkim izazovima.

"Zbog logističkih problema, fotografisali su se ranije, pre nego što su svi lideri stigli. Tako da nekoliko lidera zapravo nije bilo prisutno kada je fotografija snimljena", rekao je visoki zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti.

Bajden nije bio prisutan dok fotografi i novinari nisu počeli da ga traže odmah nakon što je fotografija snimljena.

Jedan kamerman ga je primetio iza obližnje palme zajedno sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom i italijanskom premijerkom Đorđijom Meloni.

Foto: Tanjug/AP

Trudo i Meloni su takođe propustili fotografisanje.

Kada su pitali zvaničnika da li je Bajden namerno izbegao fotografiju da ne bi stajao blizu ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, zvaničnik je odbacio ovu ideju, rekavši: "To su jednostavno bili logistički problemi."

Tokom prve sesije samita u nedelju, Bajden je razmišljao o svom predstojećem odlasku iz Bele kuće.

"Kao što znate, ovo je moj poslednji samit G20. Postigli smo napredak zajedno, ali vas pozivam da nastavite – i siguran sam da hoćete, bez obzira na moje pozivanje ili ne", rekao je Bajden kolegama.

U ponedeljak je jedan visoki saradnik priznao da mnoge nacije već anticipiraju vrlo različito globalno liderstvo novoiyabranog predsednika SAD Donalda Trampa, ali je naglasio da Bajden i dalje ostaje potpuno na čelu.

"Imamo sistem koji se, u suštini, zasniva na jednom predsedniku u jednom trenutku", rekao je Džon Fajner, zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost. "Predsednik Bajden je taj predsednik, on će predati vlast u januaru, a nova administracija će odlučiti šta da uradi s tim."

U nedelju je Bajden sam priznao da mu je ostalo ograničeno vreme na funkciji.

"Nije tajna da napuštam funkciju u januaru. Ostaviću svom nasledniku i svojoj zemlji snažnu osnovu na kojoj će moći da grade, ako žele da to učine", rekao je on.

Samit G20 uključuje šefove država ili vlada 19 zemalja članica i dva regionalna tela: Afričku uniju i Evropsku uniju.

Zemlje članice predstavljaju oko 85% bruto domaćeg proizvoda sveta, više od 75% svetske trgovine i oko dve trećine svetske populacije, prema podacima foruma.

G20 je osnovan 1999. godine kao odgovor na azijsku finansijsku krizu, inicijalno služeći kao forum za ministre finansija i zvaničnike centralnih banaka za raspravu o ekonomskoj stabilnosti.

Od tada je evoluirao u visok nivo sastanaka šefova država i vlada.

(Telegraf.rs)