Satelitski snimci otkrili novi ruski plan: "Najambicioznije širenje od doba SSSR-a"
Novi satelitski snimci, koje je objavio Maxar Technologies, sugerišu kako je Rusija uključena u ono što američki zvaničnici opisuju kao "najambicioznije širenje vojne proizvodnje od doba SSSR-a". Ono što se čini jeste da je proizvodni kapacitet raketnih motora na čvrsto gorivo jedan od najžurnijih ruskih fokusa u poslednje vreme, piše Međunarodni institut za strateške studije (IISS)
Kako navodi IISS-a, Rusija na pet lokacija povezanih sa proizvodnjom čvrstih goriva povećava kapacitete za proizvodnju raketnih motora na tu vrstu goriva. Satelitske fotografije kompanije Maxar Technologies u izveštaju IISS-a ne samo da pokazuju tehnologiju u razvoju već i moguću obnovu "uspavanih" objekata iz doba SSSR-a i izgradnju nove infrastrukture.
Identifikovanje svrhe proširenja je komplikovano. Kako se navodi u izveštaju IISS-a, postoji mogućnosti da je više postrojenja uključeno u razvoj i proizvodnju motora za jedan raketni sistem, što je scenario koji je CIA prvi puta dokumentovala kada se razvijao sovjetski ICBM (interkontinentalni balistički projektili). Zbog toga, teško je znati o kojem je tačno proširenju raketnog programa reč, piše Index.
Proizvodnja ključnih hemikalija potrebnih za proizvodnju čvrstog goriva je takođe jedan od ruskih problema. Prema izveštajima ruske štampe na koje se poziva IISS, Rusija se trenutno oslanja na samo jednog proizvođača amonijevog perklorata, ključnog oksidansa koji se koristi u većini modernih kompozitnih pogonskih goriva.
Kompanija Savezno državno preduzeće Anozit u Novosibirskoj oblasti najavila je planove da 2022. obnovi svoju proizvodnu liniju amonijevog perklorata. Međutim, satelitski snimci još nisu pokazali značajnije promene na postrojenju pa ostaje nejasno nabavlja li Rusija ovu ključnu hemikaliju od alternativnih dobavljača.
Iran, Severna Koreja i više od 1000 izgubljenih raketnih sistema
Ruski uvoz balističkih projektila iz Irana i Severne Koreje sugeriše da je njihova proizvodnja SRBM (balističkih projektila kratkog dometa) nedovoljna za rat u Ukrajini. Proširenje svojih proizvodnih kapaciteta na čvrsto gorivo moglo bi Rusiji omogućiti da obnovi i poboljša svoj postojeći arsenal ključnih sistema raspoređenih u Ukrajini.
Dugoročno gledano, ovo bi proširenje takođe moglo ojačati sposobnost Rusije da razvije sistem koji mogu predstavljati pretnju članicama NATO-a, piše Index.
Kako pak navodi Ministarstvo odbrane Ukrajine na društvenoj mreži Iks, od početka rata Rusija je izgubila gotovo 10.000 tenkova, 19.059 oklopnih borbenih vozila, više od 20.000 topovskih sistema, gotovo 20 hiljada bespilotnih letelica, i - ključno - više od 1000 raketnih sistema za višestruko lansiranje.
(Telegraf.rs)