Učestala masovna ubistva u Kini pokrenula veliku debatu u javnosti: Nastupilo je "vreme otpada istorije"

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Bivši student (21) u subotu je na istoku Kine usmrtio nožem osam osoba i ranio još 17, dok je u ponedeljak jedan 62-godišnnjak automobilom uleteo u masu ispred sportskog stadiona usmrtivši 35 i ranivš 43 osobe.

U oba ova stravična zločina ekonomski momenat, tj. gubitak sigurnosti i prihoda imali su važnu ulogu. U Kini se posle ovih zločina povela velika debata u javnosti, prenosi Rojters.

Ubistva su izazvala retku i strogo cenzurisanu onlajn diskusiju o mentalnom zdravlju u Kini, o dubljim stresovima usled usporavanja druge po veličini svetske ekonomije i o tome hoće li se mladi suočiti s gorim uslovima života u poređenju s prethodnim generacijama, a koje su profitirale od brzog razvoja Kine.

Ove godine je zabeleženo najmanje šest drugih masovnih ubistava izvršenih noževima širom zemlje. Policija u Vusiju saopštila je da je osumnjičeni za ubistvo, bivši student, bio besan jer nije dobio diplomu, nije položio ispit i bio je nezadovoljan platom.

"Prema preliminarnoj istrazi, osumnjičeni je napao druge nakon što nije položio ispit, nije dobio diplomu i bio je nezadovoljan naknadom za praksu", navodi se u saopštenju javne bezbednosti u Jiksingu.

Svedoci navode da su studenti počeli da napuštaju kampus sa koferima, iako je jedna studentkinja, koja nije želela da otkrije svoje ime, rekla da nastava još uvek traje.

"To su bila deca od samo 18 ili 19 godina. Velika je šteta i veoma tužno", rekao je čovek koji je došao da položi buket hrizantema blizu jedne od školskih kapija, predstavivši se prezimenom Džuan.

"Zaista moramo pružiti mladima bolju psihološku podršku", dodao je on.

Obezbeđenje je brzo uklonilo buket. Osumnjičeni za napad u Džuhaju, prema navodima policije, bio je ljut zbog uslova razvoda.

Ku Veiguo, profesor sa Univerziteta Fudan, rekao je da poslednji slučajevi "nasumične osvete društv"“ u Kini imaju neke zajedničke karakteristike:

"Osumnjičeni su često u nepovoljnom položaju, mnogi s mentalnim problemima, koji veruju da su nepravedno tretirani i da nemaju drugi način da budu saslušani", kaže on i nastavlja:

"Važno je uspostaviti socijalnu sigurnosnu mrežu i mehanizam za psihološko savetovanje, ali kako bi se ovakvi slučajevi sveli na minimum, najefikasniji način je otvaranje javnih kanala za praćenje i otkrivanje zloupotrebe moći", napisao je on na kineskoj društvenoj mreži Veibo.

Njegov kratak esej je do nedelje popodne uklonjen od strane cenzora.

Vusijski stručni koledž nudi kurseve koji pripremaju studente za rad u industrijama poput proizvodnje žica i kablova, enterijera, marketinga i drugih oblasti, navodi se na njihovom sajtu.

Ovaj koledž i slične ustanove deo su inicijative da se više mladih usmeri na obuku za određena zanimanja umesto na preopterećene univerzitete, dok nezaposlenost među mladima raste.

Popularne teme onlajn diskusija tokom protekle godine usmerene su na smanjen optimizam u Kini u vezi s mogućnošću oporavka zaposlenja, prihoda i prilika. Jedna od njih "vreme otpada istorije" postala je viralna ovog leta kao skraćenica za ekonomsku depresiju.

U poslednjim nedeljama, kineski zvaničnici su predstavili niz stimulativnih mera za oživljavanje ekonomije. Napad automobilom u ponedeljak takođe je izazvao reakciju predsednika Si Đinpinga, koji je pozvao lokalnu policiju da "pojača kontrolu rizika" identifikovanjem osoba koje bi mogle reagovati nasilno.

(Telegraf.rs)