U slučaju nuklearnog rata predsednika Amerike će spasiti "noćna straža": Ovo je avion "sudnjeg dana"

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Avpics / Alamy / Alamy / Profimedia

"Er Fors Van", avion predsednika Amerike, poznat je kao "leteća Ovalna kancelarija" zbog svoje sposobnosti da funkcioniše kao vrhunski radni prostor za vrhovnog komandanta SAD.

Međutim, postoji još jedan manje poznat predsednički avion koji može služiti kao "leteća ratna soba". To je letelica pod oznakom "E-4B", poznatiji kao "noćna straža".

Nazvan "avion sudnjeg dana" zbog sposobnosti da preživi nuklearnu eksploziju, avion "E-4B" je dizajniran da zaštiti predsednika i druge visoke zvaničnike i da funkcioniše kao vojni komandni centar u najgorim scenarijima, prenosi portal "Businessinsider".

Takođe, ovaj avion se koristi za prevoz ministra odbrane na međunarodnim putovanjima. Mnogi detalji o "E-4B" avionu su poverljivi, ali američko ratno vazduhoplovstvo je podelilo neke informacije o njegovim mogućnostima. .

Avion "E-4B" noćna straža je zapravo militarizovana verzija "Boinga 747-200". Flota američkog ratnog vazduhoplovstva od četiri "E-4B" aviona čini Nacionalni vazdušni operativni centar u vazduhoplovnoj bazi Ofut u Omahi (Nebraska).

Trošak njegovog angažovanja iznosi 159.529 dolara po satu, što ga čini najskupljim avionom američkog ratnog vazduhoplovstva. Cena izgradnje jednog "E-4B" aviona iznosi 223,2 miliona dolara, prema podacima američkog ratnog vazduhoplovstva.

Standardna posada se sastoji od 60 osoba sa 15 različitih specijalnosti.

Ratno vazduhoplovstvo SAD je 2022. predstavilo simulator za "E-4B" vredan 9,5 miliona dolara za obuku pilota, inženjera leta i drugih članova posade za upravljanje ovim avionom, prema podacima Američke strateške komande.

"E-4B" može da se dopunjava gorivom u letu, omogućavajući mu da leti nekoliko dana bez prekida. Može da leti 12 sati bez potrebe za dopunom goriva.

Tehnologija za komunikaciju nalazi se u izbočenju na vrhu aviona koje se zove "ray dome". "E-4B" ima više komunikacionih mogućnosti nego "Er Fors Van", sa oko 67 satelitskih antena.

Spoljašnjost aviona poseduje termo i nuklearnu zaštitu, dok njegov električni sistem može izdržati elektromagnetne pulseve. Glavna paluba aviona ima šest funkcionalnih oblasti.

Raspored uključuje komandnu sobu, konferencijsku salu, prostoriju za brifinge, radni prostor za operativni tim, komunikacionu sobu i prostor za odmor, prema američkom ratnom vazduhoplovstvu. Avion može primiti do 112 osoba.

U prostoriji za brifinge, zvaničnici informišu medije i održavaju sastanke sa osobljem. "E-4B" nije samo "avion sudnjeg dana". Ministar odbrane ga povremeno koristi za putovanja u inostranstvo i održavanje konferencija za novinare.

U centru aviona nalazi se soba za operativni štab gde bi se u slučaju nacionalne krize oficiri okupili radi strategije.

U slučaju nuklearnog napada ili apokaliptičnog scenarija, predsednik, ministar odbrane i predsedavajući Združenog štaba koristili bi avion kao siguran komandni centar, sličan Pentagonu. Prostor za odmor ima 18 ležajeva za posadu, dok ministar odbrane ima privatne prostorije na međunarodnim putovanjima.

Privatne prostorije ministra odbrane opremljene su ležajem i radnim stolom sa stolicama. Osoblje "E-4B" je uvek u pripravnosti 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Najmanje jedan" E-4B" je neprekidno u pripravnosti od 1975. godine, spreman da se aktivira u svakom trenutku.

(Telegraf.rs)