"Korak ka Trećem svetskom ratu": Bes u Rusiji zbog Bajdenove odluke o raketama dugog dometa, Putin za sad ćuti

A. M.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP

Odluka predsednika SAD Džoa Bajdena da dozvoli Ukrajini da gađa Rusiju raketama dugog dometa kojima ih snabdevaju SAD izazvala je besne reakcije u Rusiji.

"Odlazeći američki predsednik Džo Bajden doneo je jednu od najprovokativnijih, neproračunatih odluka svoje administracije, koja rizikuje katastrofalne posledice", saopšteno je na sajtu ruskih vladinih novina Rossiyskaya Gazeta u ponedeljak ujutru.

Ruski poslanik Leonid Slucki, šef Liberalno-demokratske stranke, predviđa da će odluka "neminovno dovesti do ozbiljne eskalacije, preteći ozbiljnim posledicama". Ruski senator Vladimir Džabarov nazvao je ovo "korakom bez presedana ka Trećem svetskom ratu". Odluka je dovela do besa, ali ne i do iznenađenja, piše BBC.

Komsomolskaya Pravda, prokremljovski tabloid, nazvao je to "predvidivom eskalacijom". Međutim, ono što se zapravo računa, jeste kako to naziva ruski predsednik Vladimir Putin i kako će lider Kremlja odgovoriti. On u nedelju uveče nije ništa rekao i do sada se nije oglasio.

Međutim, ruski predsednik je rekao puno toga do sada. Poslednjih meseci, Kremlj je svoju poruku Zapadu učinio kristalno jasnom: nemojte to da radite, ne uklanjajte ograničenja za upotrebu svog oružja dugog dometa, ne dozvolite Kijevu da ovim projektilima udari duboko u rusku teritoriju.

Predsednik Putin je u septembru upozorio da, ako se ovo dozvoli, Moskva će to videti kao "direktno učestvovanje NATO zemalja u ratu u Ukrajini".

"Ovo će značiti da se NATO zemlje bore protiv Rusije", istakao je Putin.

Sledećeg meseca je lider Kremlja najavio neposredne izmene ruske nuklearne doktrine, dokumenta koji navodi preduslove pod kojima bi Moskva mogla da odluči da upotrebi nuklearno oružje.

Ovo je naširoko shvaćeno kao još jedno upozorenje Americi i Evropi da ne dozvole Ukrajini da gađa ruske teritorije raketama dugog dometa.

BBC piše da nije lako pogoditi naredne poteze Vladimira Putina. Na sastanku u junu sa šefovima međunarodnih novinskih agencija, Putin je upitan kako će Rusija reagovati ako se Ukrajini da mogućnost da gađa mete na ruskoj teritoriji oružjem koje snabdeva Evropa.

"Prvo, mi ćemo, naravno, poboljšati naš odbrambeni sistem. Mi ćemo uništiti njihove rakete. Drugo, verujemo da ako neko misli da je moguće isporučiti takvo oružje u ratnu zonu da udari na našu teritoriju i stvara probleme za nas, zašto ne bismo mogli da snabdevamo naše oružje iste klase onim regionima širom sveta gde oni će gađati osetljive objekte zemalja koje to rade Rusiji?", rekao je tada Putin.

Drugim rečima, Moskva razmišlja o naoružavanju protivnika Zapada za napad na zapadne mete u inostranstvu.

U nedavnom intervjuu Aleksandra Lukašenka, lidera Belorusije, za BBC, Putinov blizak saveznik čini se da je potvrdio da Kremlj razmišlja o ovim potezima. Lukašenko je rekao da je o toj temi razgovarao na nedavnom sastanku sa zapadnim zvaničnicima.

"Upozorio sam ih. 'Momci, budite pažljivi sa ovim raketama dugog dometa'. Huti (pobunjenici) bi mogli da dođu kod Putina i zatraže sisteme naoružanja koji mogu da izvrše zastrašujuće napade na brodove", rekao je Lukašenko za BBC.

"A ako vam se osveti što ste isporučili oružje dugog dometa predsedniku Zelenskom snabdevajući Hute raketnim sistemom Bastion? Šta će se desiti ako pogode nosač aviona? Britanski ili američki. Šta onda?", upitao je Lukašenko.

Za dva meseca, Bajden će otići iz Bele kuće, a na njegovo mesto doći će novi predsednik Donald Tramp.

Kremlj zna da je novoizabrani predsednik Tramp daleko više skeptičan od Bajdena o vojnoj pomoći Ukrajini. Da li će to biti faktor u kalkulacijama Vladimira Putina dok formuliše odgovor Rusije? Verovatno ćemo uskoro i saznati.

(Telegraf.rs)