Muškarca besili 28 sekundi, oživeli ga zbog urlika iz publike, pa ga opet obesili: Užas u Iranu

A. R.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: IranHumanRights

Ahmada Alizadeha (26) iz Irana, tamošnje vlasti su dva puta obesile. Nakon što je uhvaćen i osuđen 2018. godine na smrtnu kaznu zbog ubistva, koje je negirao, prvo pogubljenje bilo je zaustavljeno kad je porodica žrtve vičući zatražila oproštaj.

Njegovo beživotno telo skinuli su sa vešala nakon 28 sekundi i uspešno ga reanimirali. Prva smrtna kazna 27. aprila u zatvoru Gezel Hesar u okolini Teherana tada je bila otkazana. Prema iranskom šerijatskom zakonu, porodica žrtve može da traži isplatu kako bi poštedeli život optuženog.

Međutim, porodica osuđenih često ne može da priušti iznos koji bi trebalo da plate za njihov život. Alizadeh je ostao pod pretnjom smrtne kazne, jer nije bio postignut dogovor za isplatu sa žrtvinom porodicom. Organizacija Iran Human Rights (IHR), koja prati pogubljenja, objavila je da je ponovno obešen u zatvoru Gezel Hesar u sredu ujutro, piše Daily mail.

Vešanja se obično sprovode u grupama, na isti dan svake nedelje. Objavili su da se radilo o talentovanom studentu, koji je priznao krivicu tokom mučenja. IHR je u saopštenju takođe kritikovao režim.

"Osim nehumanosti smrtne kazne i nedostatka pravednog suđenja u ovom slučaju, Ahmad Alizadeh je još jednom doživeo ovu okrutnu i ponižavajuću kaznu, a njegovo ponovno pogubljenje je zločin prema svim međunarodnim standardima", rekao je šef IHR-a.

Vešanje je najčešći način pogubljenja u Iranu od kasnih 1980-ih. Ove godine, prema podacima IHR-a, zabeležen je novi porast pogubljenja, s najmanje 166 smaknuća zabeleženih samo u oktobru, što je najveći broj u jednom mesecu otkako su počeli da ih dokumentuju pre 17 godina.

Potresne slike i snimci otkrivaju da su neki od osuđenih na smrtnu kaznu vešani pomoću dizalica - spora i bolna smrt dok ih dižu uz pomoć omče i dave. Građanima se nudi da gledaju smaknuća, a poneka se čak emituju na televiziji. U slučaju da se vešanja izvode pomoću stajanja na stolici, porodice žrtava imaju pravo da je izmaknu ispod osuđenih.

Prema zakonu, vešanje se može kombinovati sa drugim oblicima kažnjavanja, poput bičevanja, amputacije ili razapinjanja. Aktivisti optužuju režim da koristi smrtnu kaznu kao sredstvo uterivanja straha u društvo, s obzirom da neselektivnim pogubljenjima ubijaju više građana po broju stanovnika neko bilo koja druga zemlja.

(Telegraf.rs)