Zelenski u "planu pobede" iznosi predloge kako bi zadovoljio Trampa: Nudi mu šansu da bude najveći mirotvorac
Ukrajina je gradila svoj "plan pobede" za dolazeću administraciju Donalda Trampa, ističući potencijalne poslovne sporazume, pristup sirovinama i raspoređivanje trupa u nastojanju da utiče na novoizabranog predsednika SAD.
Saveznici Ukrajine u Evropi i SAD, uključujući visoke republikance, ponudili su savete o tome kako da na najbolji način uobliče predloge koji podstiču blisku saradnju sa Kijevom umesto da prekidaju kritičnu pomoć zemlji, rekli su ukrajinski i evropski zvaničnici.
Predlozi proizilaze iz zabrinutosti ukrajinskih i evropskih zvaničnika da bi Tramp mogao brzo da potpiše mirovni sporazum sa Rusijom, i uništi zapadnu podršku Ukrajini.
Dve ideje su iznesene u "planu pobede" Volodimira Zelenskog, posebno imajući na umu Trampa, rekli su ljudi koji su bili uključeni u njegovu izradu. Predlozi su kasnije predstavljeni Trampu kada se ukrajinski predsednik sastao sa njim u Njujorku u septembru, piše Financial Times.
Jedna ideja bi zamenila neke američke trupe stacionirane u Evropi ukrajinskim snagama nakon rata.
Druga, koju je osmislio republikanski senator Lindzi Grejem, Trampov saveznik, predlaže deljenje ključnih prirodnih resursa Ukrajine sa zapadnim partnerima.
Tramp je bio "zainteresovan" za ove dve tačke, rekla je osoba upoznata sa sastankom.
Odvojeno, poslovni lideri u Ukrajini takođe razgovaraju sa vladom o ponudi Trampu ovlašćenja za "proveru investicija", omogućavajući mu da u suštini bira ko može da posluje u zemlji.
Jedna osoba uključena u planiranje opisala je ideju kao "ABC - anybody but China", bilo ko osim Kine, što bi posebno dobro moglo da se odigra kod Trampa.
Ukrajinske industrije zavisne od kineske tehnologije i materijala, kao što su telekomunikacije, prema rečima izvora, mogle bi da pređu na dobavljače iz SAD i privuku više zapadnih investicija. Ideja je u ranoj fazi, ali neki poslovni lideri bliski predsedničkoj kancelariji veruju da bi to moglo dobro da se pokaže kod Trampa.
Zelenski je prošle nedelje rekao da je imao "odličan" prvi telefonski razgovor sa Trampom nakon njegovog reizbora. Ali Kijev i njegovi saveznici strahuju da bi SAD i dalje mogle da ukinu svoju vojnu podršku nakon što republikanac preuzme dužnost u januaru, rekli su zvaničnici.
Ukrajina i njeni saveznici su zabrinuti da bi ruski predsednik Vladimir Putin, podstaknut prednošću Rusije na bojnom polju, mogao da pritisne tešku pogodbu i navede SAD da prihvate mirovno rešenje kojim se rat završava pod uslovima koji su povoljni za Moskvu, dodali su zvaničnici.
"Prvi koji trepne gubi ovu utakmicu. Putin veruje da je trenutno na dobrom putu i da može da dobije sve što želi", rekao je dobro upućen izvor.
Evropski zvaničnici su, u međuvremenu, zabrinuti zbog isključenja iz pregovora koje će voditi Tramp, ne dajući im nikakvu polugu nad mogućim rešenjem koje bi moglo da definiše srednjoročnu bezbednost kontinenta.
Zapadni saveznici su prilično blago odgovorili na "plan pobede", posebno na poziv da se Kijev zvanično pozove da se pridruži NATO-u i snabde naprednijim oružjem.
Ukrajina je počela da osmišljava svoje predloge tokom leta, "da nametne naš narativ pre nego što Tramp može da nametne svoj", rekla je osoba uključena u planiranje.
Kijev se nada da će na Trampa uticati tačke koje su posebno osmišljene imajući njega na umu.
"Nivo nezadovoljstva Bajdenovom administracijom bio je na takvom nivou da su smatrali da je vreme za promenu i da bi ova promena [Tramp] mogla da bude dobra", rekla je osoba.
Oleksandr Merežko, predsednik odbora za spoljne poslove u ukrajinskom parlamentu, opisao je predlog budućem američkom predsedniku kao "mudar potez da se pokaže da Ukrajina nije teret za zapad".
"Tramp želi da bude pobednik, a ne gubitnik. Da bi postao pobednik, on treba da pokaže Putinu njegovo mesto", dodao je Merežko.
Ali Zelenski bi takođe morao da pokaže svoju spremnost da prisustvuje mirovnim pregovorima sa Rusijom, rekla je Aljona Getmančuk, direktorka istraživačkog centra Nova Evropa sa sedištem u Kijevu.
Ona je rekla da je ukrajinski lider "ograničen" nacionalnim interesima svoje zemlje i "očekivanjima ukrajinskog društva".
"Zelenski bi mogao Trampu da ponudi šansu da bude najveći mirotvorac svih vremena", dodala je ona.
Putin je prošle nedelje pohvalio Trampove ideje za moguće mirovno rešenje i otvorio vrata za razgovore sa novoizabranim predsednikom SAD pre nego što on preuzme dužnost u januaru.
Ali zapadni zvaničnici kažu da će Rusija verovatno započeti pregovore o Ukrajini sa maksimalističke pozicije slične onoj koju je zauzela uoči rata pre tri godine kada je zahtevala od NATO da povuče trupe i oružje iz istočne Evrope.
"Trenutno sve ide u Putinovu korist. Možda će odlučiti da nastavi ako ne dobije ono što želi jer može da iskoristi svoju prednost. Putin će želeti da razgovara o svim ovim pitanjima NATO-a van same Ukrajine", rekao je bivši visoki zvaničnik Kremlja.
Rusija je ohrabrena Trampovom spremnošću da postigne dogovor, ali je oprezna da bi on mogao da nastavi da sprovodi oštru politiku protiv Moskve, rekao je bivši zvaničnik Kremlja.
(Telegraf.rs)