Evo šta je Rusija nudila Ukrajini u mirovnom sporazumu iz marta 2022: Odricanje od teritorije i vojske
Rusija je Ukrajini predala prvi nacrt mirovnog sporazuma u martu 2022, zahtevajući da se Kijev, između ostalog, odrekne teritorija i značajno umanji vojnu sposobnost, preneo je danas Radio Slobodna Evropa pozivajući se na tekst tog dokumenta u koji je imao uvid.
Kako je navedeno u ruskom nacrtu mirovnog sporazuma, Ukrajina je trebalo da smanji svoju vojsku na 50.000 ljudi, uključujući 1.500 oficira, a ovoj zemlji bi bilo dozvoljeno da ima četiri ratna broda, 55 helikoptera i 300 tenkova.
Ukrajini bi bilo zabranjeno da razvija, proizvodi, kupuje i razmešta rakete dometa preko 250 kilometara na svojoj teritoriji, dok bi Rusija zadržala pravo da ubuduće zabrani Ukrajini ''bilo koje druge vrste oružja koje se mogu razviti kao rezultat naučnih istraživanja“, navodi se u nacrtu mirovnog sporazuma.
Dodaje se da se od Ukrajine zahtevalo da prizna nezavisnost samoproglašenih republika Donjeck i Lugansk, kao i da finansira obnovu infrastrukture Donbasa. Ukrajina i Zapad je trebalo da ukinu sve sankcije uvedene Rusiji od 2014. godine.
Ruski jezik je trebalo da dobije status državnog jezika u Ukrajini, a takođe, Kijev je trebalo da vrati sva imovinska prava Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije, piše Radio Slobodna Evropa.
Na kraju, Moskva je od Ukrajine zahtevala da Ukrajina ''otkaže i da više ne uvodi nikakve zabrane simbola koji se u državama povezuju sa pobedom nad nacizmom“, odnosno ponovo legalizuje sovjetske i komunističke simbole.
U narednim nedeljama, ovaj nacrt mirovnog sporazuma je izmenjen u nekoliko faza, kako je Ukrajina iznosila svoje primedbe i predloge, a situacija na frontu se menjala, navodi Unian.
Njujork tajms je u junu ove godine objavio ceo tekst nacrta mirovnog sporazuma od 15. aprila 2022. godine, a taj dokument je bio mnogo ''mekši“ u odnosu na martovsku verziju, ali je i dalje u suštini ostao zahtev za predaju Ukrajine, piše ukrajinska agencija.
Prema nacrtu iz aprila 2022, Ukrajini bi bilo zabranjeno da se priruži NATO, ali bi joj bilo dozvoljeno da uđe u EU, dok je od Kijeva zatraženo da smanji vojsku na 100.000 ljudi, učini ruski zvaničnim jezikom i ukine sankcije Rusiji.
Ukrajina je insistirala da dokument sadrži klauzulu o pomoći Zapada u slučaju nove ruske agresije, ali je Rusija predložila da ima pravo veta na zapadnu pomoć Ukrajini.
Rusija je otpočela vojnu operaciju u Ukrajini krajem februara 2022.
(Telegraf.rs/Tanjug)