Istorijske suše na kontinentu, kiša mesecima nije pala: Zemlje uvode restrikcije struje, besne i šumski požari
Planirana isključenja struje u Ekvadoru počela su dan ranije pošto je teška suša poremetila rad hidroelektrana.
Zemlja se suočava sa najgorom sušom za 60 godina, a značajnija kiša nije pala duže od dva meseca, prenosi BBC.
Vlada je već najavila noćna isključenja struje širom zemlje od ponedeljka, ali je 12 provincija već isključivalo struju od 8 do 17 sati tokom vikenda.
Nekoliko južnoameričkih zemalja trenutno doživljava najgore suše u istoriji, što takođe podstiče veliki broj šumskih požara.
Hidroelektrane pokrivaju 70 posto potražnje za električnom energijom u Ekvadoru, ali su rezerve vode koje je podstiču pale na kritične nivoe.
Predsednik Ekvadora Danijel Noboa rekao je da bi moglo doći do daljih rezova i drugih hitnih mera ako se nivoi vode u hidroelektranama uskoro ne vrate.
Pored 71 dana bez kiše, Noboa je za vanredno stanje okrivio i političke promašaje.
U saopštenju, predsednik je za krizu okrivio neuspeh prethodnih vlada da adekvatno održe infrastrukturu i nedostatak planiranja za vanredne situacije.
Crvena uzbuna uvedena je u 15 provincija, uključujući glavni grad Kito.
Pre samo šest meseci Ekvadorci su racionalizovali potrošnju struje. U aprilu je zbog suše zemlja uvela restrikcije do 13 sati dnevno.
Trenutna suša nije ograničena samo na Ekvador - nekoliko drugih zemalja u Južnoj Americi pati od najgore suše u istoriji.
Ekstremna suša je opustošila ogromna područja Amazonije i Pantanala u Brazilu, Boliviji i Peruu.
U Kolumbiji se vatrogasci bore sa desetinama požara, koji su do sada opustošili skoro 11.000 hektara.
Ranije ove nedelje, vlada Perua proglasila je 60-dnevno vanredno stanje u regionima džungle koji se graniče sa Brazilom i Ekvadorom, a koji su najviše pogođeni šumskim požarima.
Suša je takođe oslabila ogromnu reku Amazon, utičući na zalihe hrane i sredstva za život lokalnog stanovništva.
Brazilska geološka služba (SGB) je prošle nedelje saopštila da je nivo vode u mnogim rekama u basenu Amazona dostigao najniži nivo u istoriji.
(Telegraf.rs)