Napad pejdžerima nije prva neverovatna akcija za koju se sumnja da je Mosadova: Veruje se da su i ove njihove

Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto-ilustracija: Pixaby, Wikimedia, Tanjug/AP

Smatra se da je Mosad oduvek išao u korak s tehnologijom - Hamasove i Hezbolahove teroriste navodno već 50 godina ubija na isti način. Tačnije, od 1972. uspeva da podmetne eksploziv u njihove kućne telefone, na mobilne su prešli još 90-ih i sada na pejdžere.

Naime, na stariju tehnologiju "bipera" je nakon napada 7. oktobra prošle godine prešlo na hiljade pripadnika Hezbolaha, prema uputstvu vođstva koje živi u strahu da im Izrael špijunira mobilne telefone, piše 24sata.hr.

Smrt Mahmuda Hamšarija

U stanu 33-godišnjeg Mahmuda Hamšarija, u jutro 8. decembra 1972. godine, zazvonio je telefon i predstavnik Palestinske oslobodilačke organizacije u Parizu podigao je slušalicu. Usledila je ogromna eksplozija i Hamšari je teško ranjen.

Izraelci su imali informaciju da je on šef pariskog ogranka terorističke grupe Crni ceptembar koja je izvela napad na Olimpijskim igrama u Minhenu u novembru 1972. ubivši 11 Izraelskih sportista i trenera.

Mosad je Hamšariju, veruje se, najpre podmetnuo svog čoveka koji se predstavio kao italijanski novinar.

Dok je on radio intervju s Hamšarijem, u njegov dom provalili su izraelski obaveštajci i podmetnuli repliku aparata kućnog telefona, s ugrađenom eksplozivnom napravom. Ujutru 8. decembra 1972. na daljinsko upravljanje aktivirali su eksploziv i Hamšari je izmasakriran - ostao je bez noge i mesec dana kasnije preminuo je u bolnici.

Izraelci su verovali da je on mozak napada na njihove sportiste u Olimpijskome selu.

Zloglasnom "Inženjeru" eksplodirao mobilni

Zvali su ga Inženjer. Jahja Ajaš bio je jedan od vođa Hamasa 90-ih i sumnjalo se da je on bio taj koji je usavršio i organizovao do u detalje napade palestinskih bombaša-samoubica.

Bio je strahovito oprezan i u smrtnom strahu od odmazde Izraelaca, ali ipak je nije uspeo izbeći.

Na njegovom mobilnom telefonu, tadašnjem modelu "Motorola Alpha", na ekranu se pojavilo da ga zove otac i Inženjer se javio. Ali, u mobilni su izraelski operativci Šin Beta podmetnuli 50 grama eksploziva, dovoljno da raznese Jahju Ajaša u trenutku kad se javio.

Za Mosad i Šin Bet, ovi slučajevi se smatraju primerima iz udžbenika.

Telefoni su izraelskim službama služili u nekoliko ključnih svrha: praćenje i nadziranje mete pre atentata; identifikovanje i potvrđivanje identiteta mete tokom atentata; i konačno omogućivši korišćenje malih eksplozivnih punjenja koja su u svakom slučaju ubila samo Ajaša i Hamšarija, pisao je Financial Times.

Bomba ispod kreveta vođe Hamasa

Na sličan način se veruje da je Izrael krajem jula ove godine, i to na neprijateljskoj, iranskoj teritoriji, usred Teherana, ubio Ismaila Hanijea, dugogodišnjeg političkog vođu Hamasa. Poginuli su samo on i njegov telohranitelj.

Hanije je od 2017. nekoliko puta posećivao Iran i uvek je boravio na istom mestu, u dobro čuvanoj, pažljivo odabranoj kući. S tri strane okružena je planinom i sve vreme bila je pod jakom oružanom prismotrom.

Pa ipak, ključni čovek Hamasa je ubijen.

Kako je pisao The New York Times, bomba za Hanijea je bila skrivena pre otprilike dva meseca u sobi gde odseda Hanije, iako objektom upravlja i štiti ga Korpus čuvara islamske revolucije i deo je velikog kompleksa, poznatog kao Nešat, u otmenoj četvrti severnog Teherana.

Bomba je prema svemu sudeći podmetnuta mesecima ranije i aktivirana daljinskim upravljačem.

Službeni Teheran tvrdio je pak da je soba Hanijeha pogođena projektilom, prema svemu sudeći ispaljenim iz drona.

Kako god, ubistvo jednog od najvažnijih ljudi Hamasa bilo je ogroman šamar Iranu i toj terorističkoj organizaciji.

Eksplozije pejdžera

Juče je, pak, 11 osoba ubijeno i najmanje 4.000 je ranjeno u koordinisanim eksplozijama pejdžera kojima su se koristili pripadnici Hezbolaha.

Pejdžeri koje koristi ta militantna grupa eksplodirali su gotovo istovremeno u utorak u Libanu i Siriji.

Najmanje 200 povređenih bilo je u kritičnom stanju, prema libanskom ministru zdravstva Firasu Abiadu. Ostali su uglavnom zadobili povrede lica i ruku, a nekima su bile potrebne amputacije, piše Financial Times.

Video-snimci nadzornih kamera prikazuju čoveka koji bira voće na pijaci, ali onda ga eksplozija obara na tlo i drži se za međunožje.

Drugi snimak prikazuje dvojicu muškaraca u foteljama kako nešto diskutuju, a onda eksplodira pejdžer i zapali se, pa padne na tlo. Oni su preživeli.

Na trećem snimku muškarac je na blagajni trgovačkog centra kad eksplodira pejdžer, eksplozija ga baca i udara glavom o blagajnu, pa pada na pod. Izgleda kao da je teže povređen.

Izraelski obaveštajci su navodno uspeli da ugrade male količine eksploziva u nekoliko hiljada pejdžera kompanije Gold Apollo, koje su pripadnici Hezbolaha počeli masovno da koristite nakon terorističkog napada 7. oktobra smatrajući stariju tehnologiju sigurnijom i verujući da im mobilne špijunira Izrael. Tajvanska firma koja ih proizvodi odmah je demantovala da su izašli iz njezinih fabrika.

"Proizvod nije naš. Reč je o tome da je samo imao naš zaštitni znak na sebi", rekao je danas osnivač firme Hsu Čing-kuang, dodavši da pravo izrade pejdžera Gold Apollo ima i firma BAC Consulting KFT sa sedištem u Mađarskoj, u Budimpešti.

"Prema ugovoru o saradnji, ovlastili smo BAC da koristi zaštitni znak naše marke za prodaju proizvoda u određenim regionima, ali dizajn i proizvodnja isključiva su odgovornost BAC-a", rekao je Hsu Čing-kuang.

Od Mađara je, prema svemu sudeći, Hezbolah naručio oko 5.000 pejdžera za svoje sledbenike, od kojih je sad 11 ubijeno, a na tisuće ranjeno.

Izrael nije komentarisao masovnu eksploziju pejdžera za pojasima sledbenika Hezbolaha.

Kako piše New York Times, većina pejdžera bili su Gold Apollo model AR924, iako su tri druga modela Gold Apollo takođe bila uključena u isporuku. Eksplozivni materijal bio je ugrađen pored baterije u svakom pejdžeru, kao i prekidač koji se mogao aktivirati daljinski da bi se detonirao eksploziv. Tačno u 15.30 sati u Libanu su pejdžeri primili poruku koja je izgledala kao da dolazi od vođstva Hezbolaha, rekla su dva zvaničnika za NY Times.

Umesto toga, poruka je aktivirala eksploziv.

(Telegraf.rs)