Oglasio se Pavel Durov, prvi put posle hapšenja u Parizu
Pavel Durov, osnivač Telegrama, oglasio se prvi put u javnosti, nakon što je nedavno bio uhapšen i proveo četiri dana iza rešetaka u Parizu.
Durov se, kako prenosi "Disclose.tv", zahvalio svima na podršci dok je bio uhapšen.
"Policija me je prošlog meseca četirri dana ispitivala po dolasku u Pariz. Smatrali su me odgovornim zbog toga jer drugi koriste ilegalno Telegram, a zbog toga što francuske vlasti nisu dobile zvaničan odgovor na upite poslete Telegramu", naveo je Pavel Durov između ostalog u poruci na svojoj društvenoj mreži.
To je iznenađujuće iz nekoliko razloga:
1. Telegram ima zvaničnog predstavnika u EU koji prima i odgovara nasve zahteve iz EU. Elektrosnka adresa predstavnika je javo dostupna svima u EU koji u gugl ukucaju "Telegram EU adresa za zakonske predstavnike".
2. Francuske vlasti su imale bezbroj načina da dođu do mene da zatraže pomoć. Kao francuski državljanin, bio sam čest gost u francuskom konzulatu u Dubaiju. Pre nekog vremena, kada su me pitali, lično sam im pomogao da uspostave dežurnu liniju sa Telegramom za suočavanje sa pretnjom terorizma u Francuskoj.
3. Ako je država nezadovoljna internet servisom, ustaljena praksa je da se pokrene sudski postupak protiv samog servisa. Korišćenje zakona iz ere pre pametnih telefona za optuživanje izvršnog direktora za zločine koje su počinile treće strane na platformi kojom upravlja je pogrešan pristup. Tehnologija izgradnje je dovoljno teška i takva kakva jeste. Nijedan inovator nikada neće napraviti nove alate ako zna da može biti lično odgovoran za potencijalnu zloupotrebu tih alata.
Uspostavljanje prave ravnoteže između privatnosti i bezbednosti nije lako. Morate da uskladite zakone o privatnosti sa zahtevima za sprovođenje zakona, a lokalne zakone sa zakonima EU. Morate uzeti u obzir tehnološka ograničenja. Kao platforma, želite da vaši procesi budu konzistentni na globalnom nivou, istovremeno osiguravajući da se ne zloupotrebljavaju u zemljama sa slabom vladavinom prava. Bili smo posvećeni saradnji sa regulatorima kako bismo pronašli pravi balans. Da, mi se držimo naših principa: naše iskustvo je oblikovano našom misijom da zaštitimo naše korisnike u autoritarnim režimima. Ali uvek smo bili otvoreni za dijalog.
Ponekad se ne možemo složiti sa regulatorom neke zemlje o pravom balansu između privatnosti i bezbednosti. U tim slučajevima spremni smo da napustimo tu zemlju. Uradili smo to mnogo puta. Kada je Rusija zahtevala da predamo "ključeve za šifrovanje" kako bismo omogućili nadzor, odbili smo - i Telegram je zabranjen u Rusiji. Kada je Iran zahtevao da blokiramo kanale mirnih demonstranata, odbili smo - i Telegram je zabranjen u Iranu. Spremni smo da napustimo tržišta koja nisu kompatibilna sa našim principima, jer to ne radimo zbog novca. Vođeni smo namjerom da donesemo dobro i odbranimo osnovna prava ljudi, posebno na mjestima gdje se ta prava krše.
Sve to ne znači da je Telegram savršen. Čak i činjenica da bi vlasti mogle da budu zbunjene gde da šalju zahteve je nešto što bi trebalo da poboljšamo. Ali tvrdnje u nekim medijima da je Telegram neka vrsta anarhičnog raja su apsolutno netačne. Svaki dan uklanjamo milione štetnih postova i kanala. Objavljujemo dnevne izveštaje o transparentnosti (ovako ili ovako). Imamo direktne telefonske linije sa nevladinim organizacijama za bržu obradu hitnih zahteva za moderiranje.
Međutim, čujemo glasove koji govore da to nije dovoljno. Telegramovo naglo povećanje broja korisnika na 950 miliona izazvalo je sve veće bolove koji su kriminalcima olakšali zloupotrebu naše platforme. Zato sam sebi postavio lični cilj da obezbedim da značajno unapredimo stvari u ovom pogledu. Već smo interno započeli taj proces i vrlo brzo ću sa vama podeliti više detalja o našem napretku.
Nadam se da će događaji iz avgusta rezultirati time da Telegram — i industrija društvenih mreža u celini — postanu sigurniji i jači. Hvala još jednom na vašoj ljubavi i memovima 🙏
(Telegraf.rs)