Sve o Rezoluciji 1701 koja bi mogla doneti mir Izraelu i Hezbolahu
Privremeni premijer Libana, Nadžib Mikati, rekao je danas, nakon vanrednog sastanka vlade, da je "potrebno sprovesti Rezoluciju 1701", pozivajući se na odluku UN koja je okončala Drugi libanski rat između Izraela i Hezbolaha 2006. godine.
Rezolucija predviđa stvaranje demilitarizovane zone između severne granice Izraela i reke Litani u Libanu.
Šta je rezolucija 1701 i zašto je važna
Rezolucija 1701 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija je rezolucija koja je imala za cilj da reši Libanski rat 2006. godine. Ona poziva na potpuni prekid neprijateljstava između Izraela i Hezbolaha i povlačenje izraelskih snaga iz Libana koje će biti zamenjene libanskim i snagama. U njoj se naglašava potreba Libana da u potpunosti izvrši kontrolu vlade i poziva na napore za rešavanje pitanja bezuslovnog oslobađanja otetih izraelskih vojnika.
Jednoglasno ju je odobrio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija 11. avgusta 2006. Libanski kabinet je jednoglasno odobrio rezoluciju 12. avgusta 2006. Istog dana, lider Hezbolaha Hasan Nasralah rekao je da će njegova milicija poštovati poziv na prekid vatre. On je takođe rekao da će, kada prestane izraelska ofanziva, prestati i Hezbolahovi raketni napadi na Izrael. Izraelski kabinet je 13. avgusta glasao sa 24 prema 0 za rezoluciju, uz jedan uzdržan glas. Prekid vatre je počeo u ponedeljak, 14. avgusta 2006. u 8 sati ujutru.
Rezolucijom se traži:
1. Potpuni prekid neprijateljstava
2. Izrael će povući sve svoje snage iz Libana paralelno sa libanskim i vojnicima UNIFIL-a koji će biti raspoređeni širom juga
3. Dugoročno rešenje zasnovano na (OP8)
4. Razoružanje svih naoružanih grupa u Libanu (podrazumeva Hezbolah)
5. Nijedna oružana snaga osim UNIFIL-a i Libana (što podrazumeva Hezbolah i izraelske snage) neće biti južno od reke Litani
6. Nema stranih snaga u Libanu bez saglasnosti njegove vlade
7. Dostavljanje Ujedinjenim nacijama svih mapa nagaznih mina u Libanu u posedu Izraela
U Rezoluciji se istovremeno ističe:
1. Važnost potpune kontrole Libana od strane vlade Libana (OP3)
2. Potreba da se hitno pozabavi bezuslovnim oslobađanjem otetih izraelskih vojnika, što je dovelo do sadašnje krize
Rezolucija takođe ponavlja snažnu podršku Saveta bezbednosti za:
1. Puno poštovanje Plave linije (OP 4)
2. Teritorijalni integritet, suverenitet i politička nezavisnost Libana unutar njegovih međunarodno priznatih granica
Bejrut je istakao da održava redovne kontakte sa partnerima, kako bi izbegao eskalaciju sa Izraelom, navodi libanska novinska agencija NNA.
Vlada Libana je takođe raspravljala o spremnosti libanskih hitnih službi.
Tajms of Izrael navodi da se ta zemlja suočava sa nedostatkom goriva i u poslednjim danima došlo je do širokih isključenja struje, što je uticalo na redovno funkcionisanje bolnica.
Militantna libanska grupa Hezbolah napala je jutros 11 vojnih baza na severu Izraela i lansirala više od 320 raketa u "prvoj fazi" napada, za koji je navela da predstavlja odmazdu za ubistvo jednog od komandanata Hezbolaha Fuada Šukra, prošlog meseca u Bejrutu.
Hezbolah je za ubistvo Fuada Šukra okrivio Izrael.
(Telegraf.rs/Tanjug)