SZO: Potrebno preći na planove vakcinacije u zonama pogođenim majmunskim boginjama

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Prema podacima Agencije za zdravlje afričkog regiona SZO, u Africi je zabeleženo 18.737 slučajeva za koje se sumnja da su oboleli

Foto: Shutterstock

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučila je zemljama pogođenim majmunskim boginjama da pokrenu planove vakcinacije u zonama gde su se slučajevi zaraze pojavili.

Kako navodi SZO, generalni direktor te međunarodne organizacije se složio sa savetima Komiteta za hitne slučajeve Međunarodnog zdravstvenog pravilnika i ocenio da porast broja zaraženih virusom majmunskih boginja u Kongu i u sve većem broju zemalja u Africi, uključujući Burundi, Keniju, Ruandu i Ugandu predstavlja vanrednu situaciju za javno zdravlje od međunarodnog značaja.

Ta činjenica podstakla je SZO, kako dodaju, da prošle nedelje proglasi globalnu vanrednu zdravstvenu situaciju, što je najviši nivo zdravstvene uzbune.

Sekretarijat SZO je predstavio pregled globalne epidemiološke situacije mpoksa, naglašavajući da tokom prvih šest meseci 2024. godine, 1.854 potvrđena slučaja mipoksa koje su prijavile države članice u Afričkom regionu SZO čine 36 odsto slučajeva u svetu.

Od ovih potvrđenih slučajeva u afričkom regionu SZO 2024. godine, 95 odsto je prijavljeno u Demokratskoj Republici Kongo (DRC), koja doživljava porast slučajeva mpoksa, sa više od 15.000 klinički kompatibilnih slučajeva i više od 500 smrtnih slučajeva, čime je već premašen broj obolelih u DRC-u 2023.

Od jula 2024. godine, slučajevi mpoksa otkriveni su u još četiri zemlje, u susedstvu DRC, koje ranije nisu prijavljivale slučajeve ove zaraze a to su: Burundi, Kenija, Ruanda i Uganda.

Prema podacima Agencije za zdravlje afričkog regiona SZO, u Africi je zabeleženo 18.737 slučajeva za koje se sumnja da su oboleli od mpoks.

SZO je danas afričkim zemljama preporučila da pokrenu planove za jačanje aktivnosti vezane za vakcinaciju protiv majmunskih boginja u zonama gde su evidentirani slučajevi, kao i vakcinaciju osoba sa povećanim rizikom od infekcije.

Zaštitu u prevoznim sredstvima kao i onu prekograničnu trebalo bi, kako navode, sprovesti bez pribegavanja regionalnim restrikcijama o putovanjima i trgovini koje bi imale nepotreban uticaj na lokalne, regionalne i nacionalne privrede.

SZO je pozvala zemlje pogođenje virusom da uspostave ili ojačaju koordinaciju u slučaju hitnih intervencija na nacionalnom i lokalnom nivou, da pojačaju nadzor bolesti i raznih sojeva, uz zahtev da ih prijavljuju na nedeljnoj bazi.

Takođe, iz SZO navode da je važno da se radi i na borbi protiv stigmatizacije bolesnih.

(Telegraf.rs/Tanjug)