Ples uragana oko Severne Amerike, Debi potopio Istočnu obalu: Jedna pojava nije zabeležena čak 50 godina

Vreme čitanja: oko 2 min.

Sezona uragana traje od 1. juna do 30. novembra

Foto-ilustracija: Tanjug/AP, Shutterstock, Telegraf

Ovaj period u godini predstavlja sezonu uragana na severnoj hemisferi. Tačnije, ona traje od 1. juna do 30. novembra na severnom Atlantiku i istočnom Pacifiku.

Početkom sedmice severnu Floridu i južnu Džordžiju sa Meksičkog zaliva pogodio je uragan Debi, oluja prve kategorije. Uragan je doneo vetrove od 150 km/h, uz vrlo obilne pljuskove i visoke plimne talase, uz poplave. Palo je i više od 300 litara kiše.

Potom se ovaj sistem prebacio u Atlantik i kao snažna tropska oluja doneo je olujne vetrove i vrlo obilne kiše Severnoj i Južnoj Karolini, kao i visoke plimne talase. Palo je i više od 250 litara kiše, uz poplave.

Potom su ostaci tropske oluje u nastavku sedmice istočnim predelima SAD doneli jake vetrove i obilne pljuskove.

Uragan Debi na Floridi je odgovoran za smrt pet osoba.

Istovremeno, na istočnom delu Pacifika zabeležena su čak 4 tropska ciklona, odnosno uragana.  Ovoliki broj uragana istovremeno na istočnom Pacifiku nije zabeleženo u poslednjih 50 godina.

Oni su se premeštali zapadno od Meksika dalje prema zapadu i severozapadu i nisu ugrožavali kopno Amerike.

Ipak, mnoge je iznenadila jedna veoma interesantna pojava.

Ovi uragani bili su veoma blizu jedni drugih, u jednom paru cikloni Emilia i Fabio, a u drugom cikloni Karlota i Daniel. Kako su se tropski cikloni našli na rastojanju manjem od 1500 kilometara, podlegli su procesu nazvanom Fujiwhara efekat.

Foto: zoomEarth

Pri ovom efektu dolazi do njihove interakcije.

Ta interekascija može se odvijati u zavisnosti od razvijenosti ciklona, a zbog ovog efekta ovi sistemi tada kao da plešu u više smerova.

Foto: zoomEarth

Ako je jedan ciklon izraženiji od drugog, onda obično slabiji ciklon počne da kruži oko centra jačeg ciklona, sve dok manji ciklon ne bude apsorbovan od stranejačeg ciklona.

Na taj način dođe do dodatnog jačanja izraženijeg ciklona.

Ako su cikloni slične razvijenosti, počeće postepeno da se približavaju jedan drugom, kružeći oko jedne zajedničke tačke rotacije između njih. Cikloni tako neko vreme mogu kružiti oko te tačke, a zatim se razići, ili se spojiti u jedan novi i izraženiji ciklon.

Fujiwhara efektu podležu i vantropski cikloni, odnosno cikloni umerenih širina.

(Telegraf.rs)