Scena koja sve mora da zabrine: Ovako izgleda grad nakon rapidnog otapanja glečera

I. N.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovakvi izlivi su postali redovna pojava od 2011. godine i posledica su klimatskih promena. Arktik, uključujući i Aljasku, zagreva se duplo brže od ostatka planete kao posledica globalnog rasta temperatura

Foto: Tanjug/AP

Glečer na Aljasci, koji se otapa neverovatnom brzinom, "pustio" je neverovatnu količinu vode, što je dovelo da se reka koja protiče kroz grad Džuno izlije iz korita i uništi deo grada. Veoma slična situacija dogodila se i u avgustu prošle godine, kada je voda od otopljenog snega probila deo glečera Mendenhol i izazvala poplave. Tada je uništeno nekoliko kuća, a nivo reke je dostigao rekordne nivoe.

Ove godine situacija je još gora. Više od 100 kuća je uništeno ili oštećeno prilikom takozvanog "izlivanja" glečerskog jezera uz reku Mendenhol u istoimenoj dolini. Zvaničnici kažu da su ovakve poplave nezabeležene.

Izlivi glečerskog jezera se dešavaju kada se jezero otopljenog snega, leda i kiše brzo isprazni, kao da izvučete čep u punoj kadi, što se događa kada nivo vode u jezeru bude toliko visok da pređe iznad glečera koji ga zadržava.

Ovakvi izlivi su postali redovna pojava od 2011. godine i posledica su klimatskih promena. Arktik, uključujući i Aljasku, zagrevaju se duplo brže od ostatka planete kao posledica globalnog rasta temperatura.

Ovo dovodi do toga da glečeri slabe i tope se, što je slučaj sa glečerima Mendehol i njegovim basenom Suisajd (bočni basen Mendenhola iznad Džunoa, op. aut.). Naime, od dela nekada ledenog prostranstva glečera ostala rupa u zemlji, koja se svakog leta puni poput bazena.

Početkom avgusta je došlo do "prelivanja" tog bazena, čemu su doprinele i obilne padavine u julu mesecu. Zvaničnici navode da je kiša padala duplo više nego inače. U nedelju je stručnjacima bilo jasno da će voda iz glečerskog jezera da se slije u reku, a već u ponedeljak stanovnicima je stiglo upozorenje da će najverovatnije morati da se evakušu.

Nivo vode u basenu pao je za više od 120 metara nakon ovogodišnjeg izlivanja, a nivo je pao za 100 metara u samo 24 sata, od ponedeljka do utorka, javlja CNN.

Sva ta voda dovela je do toga da vodostaje reke Mendehol dostigne rekordni nivo u utorak ujutru i bila je gotovo za metar viša nego kada je prošle godine došlo do poplava.

Ovogodišnje poplave više su prodrle u dolinu Mendehol. Voda je poplavila mnogo više ulica i kuća, rekli su zvaničnici Džunoa za svetske medije.

Fotografije koje su obišle svet pokazuju kuće koje "plivaju" u poplavnoj vodi, dovoljno visokoj da pokrije haube vozila. U nekim ulicama je u jednom trenutku visina vode išla je i više od metra. Povređenih, srećom, nije bilo, a grad je otvorio sklonište za hitnu pomoć, u kojem je noć provelo oko 40 ljudi.

Guverner Aljaske Majk Dunleavi proglasio se stanje katastrofe.

"Zahvalan sam što niko nije povređen ili poginuo u jutrošnjoj poplavi", rekao je Danlivi.

Poplavne vode su se od tada povukle sada kada jezero više nije puno i reka je pala ispod nivoa  poplave, saopštila je Nacionalna meteorološka služba u Džunou.

(Telegraf.rs)