Eksplozija laži i izmišljotina: Teorije zavera preplavile društvene mreže posle atentata na Donalda Trampa
Očekivano, prednjačila je društvena mreža Iks, bivši Tviter, gde su se izmišljene teorije pojavile svega nekoliko minuta posle pucnjave
Teorije zavere, lažne tvrdnje i nepodržane tvrdnje eksplodirale su na društvenim mrežama svega nekoliko sati posle pokušaja ubistva Donalda Trampa, bivšeg predsednika SAD, tokom predizbornog mitinga u Pensilvaniji.
Kako je preneo NBC njuz, teorije zavera su u rasponu od spekulacija o tome ko je ubica, do toga da je incident bio isceniran i munjevitom brzinom su prikupile milione pregleda na internetu.
Iako je u prvim satima posle pucnjave bilo jako malo pouzdanih činjenica o tome šta se zapšravo dogodilo, teoretičari zavera, politički operateri i oportunisti društvenih mreža iskoristili su otvoreno polje, potisnuvši neproverene ili nepodržane tvrdnje na internet platforme, koje su se u velikoj meri povukle od moderiranja postova vezanih za velike političke događaje, a koji se odnose na najnovije vesti.
Očekivano, prednjačila je društvena mreža Iks, bivši Tviter, gde su se teotije zavera pojavile svega nekoliko minuta posle pucnjave i dok su Trampa agenti Tajne službe odvodili na sigurno, odnosno u bolnicu.
Dok se video snimak atentata delio masovno po ovoj društvenoj mrežu, brzo akumulirajući milione pregleda, reč "inscenirano" postala je druga tema u trendu odmah posle reči "Tramp". Čak 228.000 poruka na mreži je sadržalo reč iscenirano za smao sat vremena.
Brojni postovi na ovoj mreži u kojima se tvrdi da je atentat isceniran pregledani su više miliona puta. Iako nema dokaza koji bi potkrepili bilo kakve tvrdnje da se radi o lažnom atentatu - Tramp je bio vidno povređen, jedan gledalac je poginuo, dok su još dve osobe iz publike teško ranjene.
Istovremeno, postovi na Instagramu i Threadsu, odražavali su raspoloženje većine ali privukli su mnogo manju pažnje. U glavnom trendu na mreži Iks našla se i Antifa, nakon što su postovi na društvenim mrežama pogrešno identifikovali napadača odgovornog za subotnju pucnjavu.
Objave su okrivile "istaknutog Antifa aktivistu", izvesnog Marka Vajoletsa, kao napadača. Policija do subote uveče nije javno identifikovala ubicu niti objavila bilo kakve informacije o njegovoj prošlosti.
Nakon pucnjave koje dospevaju u udarne naslove nacionalnih medija, bilo da se radi o šali, da bi se zavarali medije ili da bi se prevario algoritam za angažovanje i pratioce, anonimni nalozi na društvenim mrežama često popunjavaju vakum objavljujući informacije koje pogrešno identifikuju krivce.
U objavama na mreži Iks, Telegramu i drugim mrežama, korisnici su tvrdili da je lažna identifikacija došla od policijske uprave grada batlera. Objave su uključivale fotografiju čoveka sa naočarima za sunce i crnim šeširom.
Navođeno je da je to snimak ekrana sa video-snimka postavljenog na Jutjub pre napada u kojem je napadač tvrdio da "pravda dolazi". Sve je to bilo lažno.
Ove teorije zavere su širili popularan verifikovani nalog "Vall Street Silver", za koji se zna da širi dezinformacije i koji ima 1,3 miliona pratilaca, a koji je poruku kasnije izbrisao bez objašnjenja. Takođe su teorije zavera širili ruski propagandni nalozi, kanali MAGA i Proud Bojsa na Telegramu.
Navodni napadač u tom objavama bio je u stvari, Marko Violi, italijanski jutjuber koji piše blogove o fudbalu. Laž je naizgled počela šalom, prvo objavljenom na nalogu @Moussolinho, koja je pogrešno ukazivala na Violija kao strelca. Vrlo brzo se proširila po mreži.
Sam Marko Voli je bio prinuđen da zaštiti svoj nalog i učini ga privatnim, tj. zatovrenim za javnost, nakon što su ljudi počeli javno da ga nazivaju pucačem.
"Znažno demantujem umešanost u ovu situaciju. Probudili su me usred noći. U Italiji sam. dobio sam mnogo obaveštenja na instagramu i Iks. U Rimu sam i nemam pojma šta se dešava", morao je da se opravda Voli.
Na drugoj strani, Aleks Džouns, najpoznatiji svetski teoretičar zavera na pokušaj ubistva Donalda Trampa optužio je "duboku državu". Njegove poruke su pregledane više miliona puta. Istovremeno, pripadnici "QAnon" počeli su da dele imena visokih zvnaičnika Demokratske stranke i republikanaca za koje tvrde da su "verovatno u dosluhu" sa CIA i da su omogućili da se to dogodi.
Jedno je izvesno, uprkos svemu, teorije zavera će i dalje nastaviti da privlače pažnju sve dok ima oniih koji veruju u njih.
(Telegraf.rs)