Analiza IPESE: Makronov foto-finiš u trci sa Marin Le Pen

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ocenjeno je da će predstojeći meseci biti odlučujući u određivanju puta kojim će se Francuska kretati

Foto: Tanjug/AP

Francuski birači udružili su se kako bi sprečili stranku Marin Le Pen "Nacionalno okupljanje" (RN) da preuzme vlast, ocenio je Institut za politiku i ekonomiju Jugoistočne Evrope u analizi koju je napisao nakon završenih vanrednih parlamentarnih izbora.

Kako je navedeno, pre nedelju dana, izgledalo je da francuski predsednik Emanuel Makron ide ka katastrofi, jer je izgledalo da su vanredni izbori RN doveli "na korak do vlasti".

"Do nedelje uveče njegova (Makronova) centristička koalicija ipak je sprečila najgore i opstala kao parlamentarna snaga iako u značajno smanjenom formatu. Sada će se naći u situaciji gde će premijer najverovatnije biti opozicioni političar", navedeno je u analizi.

U nedelju uveče pokazalo se da je RN, sada pod vođstvom Žordana Bardele obezbedila 143 mesta u parlamentu, što je povećanje od 54 u odnosu na 2022. godinu, ali značajno manje od 289 koliko je potrebno da bi se formirala većina.

U prvom krugu izbora, kandidati RN su u velikom broju slučajeva vodili u svojim okruzima, ali nisu uspeli da ostvare ubedljive pobede.

Bardela je u izbornoj noći osudio ono što je opisao kao neprirodan savez između Makrona i levičara osmišljen da osujeti značajan uspeh RN, ocenjeno je u analizi.

Lider "Nepokorene Francuske" Žan Luk Melanšon zahtevao je da Makron imenuje levičarskog premijera i time prizna učinak njegove stranke.

"Međutim Melanšonova radikalna politika i nevoljnost drugih levičarskih partija da ga u potpunosti podrže komplikuju izglede za to", navedeno je.

Ukoliko nijedna stranka ne obezbedi većinu Francuska će se suočiti sa periodom pregovora i potencijalne nestabilnosti, a Makron bi mogao da imenuje prelaznu vladu, zadržavajući trenutnog premijera Gabrijela Atala.

"Francuska je gurnuta u potencijalno dugotrajni politički ćorsokak koji bi mogao da zaoštri odnose i funkcionisanje EU", navedeno je.

U analizi je dodato da domaća previranja dolaze u nezgodnom trenutku, posebno zbog neizvesnosti koju donose predstojeći predsednički izbori.

Odsustvo pobede krajnje desnice sprečava trenutne probleme za EU, kao što su potencijalni sukobi oko podrške Ukrajini ili migracione politike posebno sa vladama poput vlade Viktora Orbana u Mađarskoj.

Ipak, kako se dalje navodi u analizi, samo dan nakon drugog izbornog kruga u Francuskoj Marin Le Pen i Žordan Bardela priključili su RN novoosnovanoj parlamentarnoj grupi "Patriote za Evropu", koje je osnovao Orban i time grupu doveli na treće mesto po veličini u Evropskom parlamentu.

Nedostatak jasne većine mogao bi imati značajne implikacije na proces proširenja Evropske unije posebno kada je u pitanju Balkan.

"Francuska je, pod predsednikom Emanuelom Makronom bila ključni igrač u oblikovanju politika EU, uključujući i strategije proširenja", navedeno je. Sledeći koraci u  formiranju stabilne vlade biće ključni u oblikovanju budućeg upravljanja Francuske i njene uloge u širem evropskom kontekstu.

Ocenjeno je da će predstojeći meseci biti odlučujući u određivanju puta kojim će se Francuska kretati.

(Telegraf.rs)