Nakon Kariba, uragan Beril stigao i do Amerike: Na udaru Teksas, očekuju se poplave i olujni vetrovi
Tropska oluja doneće južnim, centralnim i severoistročnim predelima Teksasa od 100 do 300 litara kiše po kvadratnom metru, lokalno i više
U ovom času Teksas se nalazi na udaru uragana Beril, koji je prethodno opustošio Karibe. Dobra vest je da je uragan oslabio na najmanju kategoriju 1, ali je i dalje reč o veoma snažnoj oluji.
Oluja se sa Meksičkog zaliva obrušava direktno na obalno područje južnog Teksasa, uz vetrove od 140 km/h, ogromne plimne talase i jake padavine. Očekuje se plavljenje priobalnih delova.
Ulaskom na kopno, uragan će oslabiti na tropsku oluju, koja će Teksasu u naredna 24 sata donositi olujne vetrove od 100 km/h, vrlo obilne pljuskove i poplave.
Na udaru tropske oluje naći će se i Hjuston, uz opasnost od poplava, dok se očekuju olujni udari vetrova od preko 100 km/h.
Tropska oluja doneće južnim, centralnim i severoistročnim predelima Teksasa od 100 do 300 litara kiše po kvadratnom metru, lokalno i više.
Oluja će postepeno slabiti, ali će i dalje kao tropska oluja nastaviti put unutar juga SAD i doneti olujne vetrove, obilne kiše i poplave severnim predelima Luizijane, Arkanzasu, jugoisročnim predelima Oklahome, potom i Tenesiju.
Širom država na jugu SAD postojaće i opasnost od tornada.
Na udaru tropske oluje na jugu SAD naći će se više od 20 miliona ljudi.
Snažan uragan Beril ući će u istoriju kao najraniji uragan pete kategorije na Atlantiku. Ovaj uragan nastao je kao tropska oluja nad istočnim delom Atlantika, koja je ubrzo prerasla u uragan.
Uragan se kretao dalje na severozapad i na svom putu ka Karibima, poslednjeg dana juna, ojačao je na oluju četvrte kategorije, što do sada nije zabeleženo u junu.
Kao uragan 4. kategorije sa vetrovima od 230 km/h obrušio se na Male Antile, pre svega na njihov južni deo i snažno pogodio Barbados, Trinidad i Tobago, a preko neko ostrva prešao je i svojim središtem, odnosno "okom".
Uragan je uz svoje središte razvio vetrove od 250 km/h.
Ovo je najjraniji najjači uragan u istoriji na Atlantiku u junu, potom i najraniji uragan pete kategorije u julu.
Oluja se potom premeštala ka severozapadu i svojim centrom prošla samo malo južnije od Jamajke i glavnog grada Kingstona.
Veći deo Jamajke pretrpeo je velika razarnja, ostrvo je ostalo bez struje, a na hiljade objekata je uništeno.
Talasi visine od 10 metara plavili su priobalna područja, a lokalno je palo i više od 500 litara kiše po kvadratnom metru, uz poplave i bujice.
Svojim obodnim delom uragan je zahvatio Haiti i Dominikanu i to u vidu jakih vetrova i obilnih padavina.
Kanon Jamajke, uragan se kao oluja 4. kategorije sa vetrovima od 230 km/h obrušio i na Kajmanska ostrva, uz velike štete.
Dakle, širom Kariba prijavljene su katastrofalne štete, ima i žrtava. Najviše su stradali Mali Antili i to južni deo, kao i Jamajka i Kajmanska ostrva.
Potom se uragan premeštao dalje ka severozapadu.
Srećom je oslabio i direktno se obrušio na meksičko poluostrvo Jukatan, preko kojeg je prešao i doneo mu orkanske vetrove od 180 km/h, razorne kiše, poplave i bujice.
Oluja Beril je prelaskom preko kopna oslabila na tropsku oluju, koja je potom ušla u Meksički zaliv.
Oluja je ojačala nad Meksičkim zalivom i prerasla u uragan.
(Telegraf.rs)