Raj pretvoren u pakao: Nakon Kariba, uragan direktno ide na ovaj deo Amerike i pogodiće višemilionski grad

Vreme čitanja: oko 3 min.

Vetrovi unutar uragana dostizali su i 250 km/h, a u pitanju je najraniji uragan pete kategorije na Atlantiku

Foto-ilustracija: Tanjug/AP, Shutterstock

Snažan uragan Beril ući će u istoriju kao najraniji uragan pete kategorije na Atlantiku. Ovaj uragan nastao je kao tropska oluja nad istočnim delom Atlantika, koja je ubrzo prerasla u uragan.

Foto: Tanjug/AP

Uragan se kretao dalje na severozapad i na svom putu ka Karibima, poslednjeg dana juna, ojačao je na oluju četvrte kategorije, što do sada nije zabeleženo u junu.

Kao uragan 4. kategorije sa vetrovima od 230 km/h obrušio se na Male Antile, pre svega na njihov južni deo i snažno pogodio Barbados, Trinidad i Tobago, a preko neko ostrva prešao je i svojim središtem, odnosno "okom".

Pričinio je veliku štetu, brojni domovi i objekti su razoreni, a u potpunosti je razorena i gusta tropska vegetacija.

Potom je uragan ojačao na oluju 5. kategorije i počeo je da se kreće dalje na severozapad prema Jamajci.

Foto: Tanjug/AP

Uragan je uz svoje središte razvio vetrove od 250 km/h.

Ovo je najjraniji najjači uragan u istoriji na Atlantiku u junu, potom i najraniji uragan pete kategorije u julu.

Oluja se potom premeštala ka severozapadu i svojim centrom prošla samo malo južnije od Jamajke i glavnog grada Kingstona.

Veći deo Jamajke pretrpeo je velika razarnja, ostrvo je ostalo bez struje, a na hiljade objekata je uništeno.

Talasi visine od 10 metara plavili su priobalna područja, a lokalno je palo i više od 500 litara kiše po kvadratnom metru, uz poplave i bujice.

Svojim obodnim delom uragan je zahvatio Haiti i Dominikanu i to u vidu jakih vetrova i obilnih padavina.

Kanon Jamajke, uragan se kao oluja 4. kategorije sa vetrovima od 230 km/h obrušio i na Kajmanska ostrva, uz velike štete.

Dakle, širom Kariba prijavljene su katastrofalne štete, ima i žrtava. Najviše su stradali Mali Antili i to južni deo, kao i Jamajka i Kajmanska ostrva.

Potom se uragan premeštao dalje ka severozapadu.

Srećom je oslabio i direktno se obrušio na meksičko poluostrvo Jukatan, preko kojeg je prešao i doneo mu orkanske vetrove od 180 km/h, razorne kiše, poplave i bujice.

Oluja Beril je prelaskom preko kopna oslabila na tropsku oluju, koja je potom ušla u Meksički zaliv.

Oluja sada jača nad Meksičkim zalivom i očekuje se da ponovo postane uragan.

Kao uragan prve kategorije večeras i sutra ujutro direktno bi se obrušio na obalno područje Teksasa, uz olujne vetrove od 150 km/h, visoke plimne talase, obilne kiše i poplave.

Ulaskom na kopno Amerike, uragan će se transformisati u tropsku oluju. 

Ipak, kao snažna tropska oluja donosiće narednih dana južnom, centralnom i istočnom delu Teksasa i širem području Hjustona jake i olujne vetrove od 80 do 100 km/h, snažne pljuskove i poplave, jer se očekuje da padne od 200 do 300 litara kiše po kvadratnom metru, lokalno i više.

Uragan Beril neće na Teksas uticati u vidu razornih vetrova, ali hoće u vidu snažnih pljuskova, plimnih talasa i poplava.

Očekuje se da uraganom u Teksasu bude pogođeno priobalno područje i područje od desetak kilometara unutar kopna, a tropskom olujom veći deo Teksasa.

Prema procenama, najjačim delom oluje biće u Teksasu pogođeno više miliona ljudi, među kojima i višemilionski Hjuston, dok će ostaci tropske oluje danima južnim predelima SAD donosti grmljavinske pljuskove, oluje, poplave i tornada.

(Telegraf.rs)