Stoltenberg: Kina bi trebalo da snosi posledice zbog podrške Putinovom ratu u Ukrajini
Generalni sekretar Alijanse rekao je da Peking podržava Rusiju i istovremeno pokušava da zadrži dobre odnose sa evropskim saveznicima i da to nije održivo rešenje za duži vremenski period
Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, izjavio je da bi Kina trebalo da snosi posledice zbog podrške Rusiji u ratu u Ukrajini! Kako je preneo BBC, Stoltenberg je poručio da je to neophodno u slučaju da Kina ne promeni svoj stav.
Generalni sekretar Alijanse rekao je da zvanični Peking pokušava da igra na dve karte, podržava Rusiju i istovremeno pokušava da zadrži dobre odnose sa evropskim saveznicima.
"Ovo nije održivo rešenje za duži vremenski period", rekao je Stoltenberg za BBC tokom posete Vašingtonu.
U intervjuu, on se osvrnuo i na pitanja vezana za nuklearno oružje i povećanu potrošnju članica NATO na naoružanje. Stoltenbergovi komentari su usledili u trenutku dok Rusija ne pokazuje znake da je spremna da smanji intenzitet napada u Ukrajini.
Na nedavno održanom mirovnom samitu u Švajcarskoj nekoliko desetina zemalja se obavezalo na podršku Kijevu, ali je Rusija taj sastanak opisala kao "gubljenje vremena" i saopštila da će na mirovne pregovore pristati samo u slučaju da se Ukrajina preda.
"U toku su razgovori o mogućim sankcijama", odgovorio je Stoltenberg na pitanje o tome šta bi članice NATO mogle da učine po pitanju Kine i njene podrške Rusiji.
"Kina deli mnogo tehnologija poput mikroelektronike, koja je ključna za Rusiju za pravljenje raketa, oružja koje koristi u napadima na Ukrajinu. U nekoj fazi trebalo bi da razmotrimo neku vrstu ekonomske cene ukoliko Kina ne promeni svoje ponašanje2, rekao je Stoltenberg.
Peking se već nalazi pod nekim sancijama zbog podrške Kini. Prošlog meseca Sjedinjene Države su najavile ograničenja koja će ciljati oko 20 firmi sa sedištem u Kini i Hong Kongu. Na druogj strani, Kina tvrdi da Rusiji "ne prodaje smrtonosno oružje i da "pažljivo postupa pri izvozu predmeta koja mogu da imaju vojnu primenu u skladu sa zakonima i propisima".
Jens Stoltenberg je otputovao u posetu Vašingtonu što se poklapa sa posetom ruskog predsednika Vladimira Putina Severnoj Koreji. Putin je prošlog meseca posetio Kinu.
Rusija je postajala sve više izolovana na svetskoj sceni otkako je 2022. godine pokrenula veliki rat sa Ukrajinom. Putin je više puta govorio da se odnos snaga Zapada menja i da je radio na jačanju veza sa istomišljenicima.
"Rusija se trenutno udružuje sa sve više autoritarnih lidera", naveo je Stoltenberg, misleći na režime u Iranu, Pekingu i Severnoj Koreji.
On je rekao da je Severna Koreja poslala artiljerijske granate Rusiji, a zauzvrat je Rusija dala naprednu tehnologiju za raketne i nuklearne programe Severnoj Koreji. Gensek NATO je naveo da će više od 20 članica ove godine na naoružanje izdvojiti dva odsto svog BDP.
"To je dobro za Evropu i dobro za Ameriku, naročito jer se veliki deo tok ekstra novca troši ovde u Americi".
(Telegraf.rs)