Glavni ukrajinski obaveštajac tvrdi: Rusija je postavila sistem S-500 da štiti Krimski most

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

"Nije pitanje da li ćemo napasti ili nećemo. Mi to redovno radimo. Samo je pitanje kada ćemo uspeti da ga srušimo. To je pitanje vremena", odgovorio je Kirilo Budanov na pitanje da li će ukrajinske snage napasti Krimski most

Rusija je prebacila jedan od svojih PVO sistema tipa S-500, najsavremeniji koji poseduje, na poluostrvo Krim, koje je anektirala 2014. godine, a kako bi se zaštitio Krimski most! To je, kako prenosi, The War zone, objavio general Kirio Budanov, šef ukrajinske vojne obaveštajne službe GRU.

Ukoliko se ova tvrdnja pokaže kao istinita to bi bilo prvo razmeštanje ovog PVO sistema na frontu i dokaz da Rusija poseduje značajne protivvazdušne sposobnosti naročito protiv balističkih projektila.

"U gradu Kerču su razmešteni elementi sistema S-500. To će u principu biti eksperimentalno korišćenje. Krimski most se koristi za dopremanje vojske i opreme i dok je tamo koristiće se u te svrhe", rekao je Budanov. Njegove navode nije bilo moguće proveriti iz nezavisnih izvora.

Sistem S-500 Prometej napravljen je kao štit od balističkih projektila i drugih raketa dugog dometa. Trebalo bi da zameni aktuelni PVO sistem A-135 koji je razmešten u silocima oko Moskve. Takođe je predviđeno da dopuni sistem zemlja-vazduh S-400 Trijumf, čiji su primerci bili česta meta ukrajinskih napada.

U aprilu je tadašnji ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao da će sistemi S-500 biti postavljeni tokom ove godine, u dve verzije, protivraketnoj i protivvazdušnoj, prenela je novinska agencija TASS. Rusija je prvi put objavila video snimak lansiranja S-500, u julu 2021. tokom testiranja na jugu zemlje u blizini Astrahana.

Prema prethodnom izveštaju ruskog državnog medija RIA Novosti, maksimalni domet S-500 je oko 700 kilometara. On se postavlja na pokretne lansere. Ruski zvaničnici su takođe ranije rekli da očekuju da će prva serijska proizvodnja S-500 ući u upotrebu do 2025. Cena jednog sistema je oko 2,5 milijardi dolara.

"Nije pitanje da li ćemo napasti ili nećemo. Mi to redovno radimo. Samo je pitanje kada ćemo uspeti da ga srušimo. To je pitanje vremena", odgovorio je Budanov na pitanje da li će ukrajinske snage napasti Krimski most.

Požar na mostu posle jednog od ukrajinskih napada Foto: Printscreen/Twitter

Ukrajinske trupe su 30. maja pogodile dva ruska trajekta koja koriste za prebacivanje trupa i opreme u slučaju zatvaranja Krimskog mosta. U tim napadima su korištene američke rakete tipa ATACMS. Ovi projektili predstavljaju novu pretnju za veće i robusnije strukture poput Krimskog mosta.

Ukrajinske snage su do sada izvršile dva uspešna napada na most. Jednom je to urađeno sa kamionom-bombom u oktobru 2022. godine, a drugi put pomorskim dronovima u julu 2023. krimski most je u maju 2018. otvorio lično ruski predsednik Vladimir Putin. U pitanju je najduži most u Evropi (19 kilometara) i njegova izgradnja je koštala 3,7 milijardi dolara.

Krimski most spaja poluostrvo Krim sa ruskim kopnom i korisi se za prevoz robe i ljudstva na poluostrvo koje Ukrajina želi da oslobodi.

(Telegraf.rs)