Osmesi, zagrljaji i selfiji: Meloni dočekala lidere G7 kao prava domaćica, ove fotografije su obišle svet

A. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Kao dobra domaćica, ona je pozdravila goste, slikala selfije i pobrinula se da dočeka svoje kolege u veoma srdačnoj atmosferi

Foto: Tanjug/AP

Sa velikim osmehom, u roze kompletu i u vidljivo pozitivnom raspoloženju, jedna od najvećih pobednica izbora za Evropski parlament, italijanska premijerka Đorđa Meloni, dočekala je u četvrtak lidere i šefove država G7 na samitu u Pulji.

Kao dobra domaćica, ona je pozdravila goste, slikala selfije i pobrinula se da dočeka svoje kolege u veoma srdačnoj atmosferi.

Uhvaćena je kako se igra sa objektivom i ne samo to, ona je komunicirala sa svojim gostima u očigledno duhovitom i opuštenom raspoloženju.

Da bi njeno organizovanje samita G7 ušlo u istoriju kao "istorijski događaj", kako napominje Corriere della Sera, italijanska premijerka je odabrala lokaciju za porodičnu fotografiju na ulazu u luksuzno letovalište Borgo Enjacija, ispred vekovima starih stabla maslina.

Foto: Tanjug/AP

Lideri zemalja članica G7, Italije, SAD, Francuske, Britanije, Nemačke, Japana i Kanade, okupili su se u Borgo Egnazia na samitu, a u centru pažnje bili su podrška Ukrajini, kriza na Bliskom istoku i konfrontacija sa Kinom.

Čak ni izbor mesta sastanka članica G7 nije slučajan, kao ni logo 50. samita.

"Italija je odabrala da bude domaćin samita lidera u Pulji. To nije bio slučajan izbor: uradili smo to zato što je Pulja regija južne Italije i poruka koju želimo da damo jeste da G7 pod italijanskim predsedavanjem želi da ojača svoj dijalog sa nacijama globalnog juga. Učinili smo to zato što je ovo mesto istorija, most između Zapada i Istoka, mesto dijaloga u centru Mediterana, koje povezuje dva velika morska prostora planete, Atlantik i Indo-Pacifik. Ovo more je takođe predstavljeno u simbolu koji je Italija odabrala za ovo italijansko predsedavanje, zajedno sa još jednim simbolom našeg identiteta, vekovnom maslinom sa svojim čvrstim korenima, čiji se listovi projektuju u budućnost. Među grančicama je sedam maslina, simbola naših naroda koji zajedno sarađuju na velikim globalnim izazovima", napisala je Meloni na Iksu pre nego što je pozdravila lidere G7.

Među prvima su stigli predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.

Sledeći su bili britanski premijer Riši Sunak, a onda nemački kancelar Olaf Šolc, japanski premijer Fumio Kišida. Pratili su ga francuski predsednik Emanuel Makron i kanadski premijer Džastin Trudo.

Američki predsednik Džo Bajden je malo zakasnio, primetio je italijanski list.

Neki su se šalili sa Meloni, rekavši joj da mora da ih sve taguje na fotografiji.

Italijanska premijerka je odgovorila sa humorom.

"Sve ću vas tagovati. Objavljujem najduži post u istoriji", rekla je ona.

(Telegraf.rs)