Nakon Srbije, superćelijske oluje stigle do evropske metropole: Milionskom gradu prete grad i orkanski vetar

Vreme čitanja: oko 1 min.

Očekuju se i veoma obilne padavine, poplave i bujice

Foto: Shutterstock

Srbiju su danas pogodile veoma jake grmljavinske oluje, a mnogi predeli zemlje našli su se i na udaru superćelijskih oluja sa vrlo jakim gradom, orkanskim vetrovima, jakim gromovima i vrlo obilnim pljuskovima.

Foto: zoomEarth

Na najjačem udaru ovih nepogoda našli su se zapadni, centralni, istočni i severoistočni predeli Srbije.

Ovi snažni sistemi premeštali su se od zapada prema istoku i pred kraj dana su zahvatile i severozapadne predele Bugarske, a naročito jugozapadne i južne predele Rumunije.

Pred sam kraj dana, superćelijske oluje napustile su i područje istočne Srbije i ove večeri premeštaju se preko jugozapada i juga Rumunije. Na udaru oluja, uz kišu i grmljavinu su i centralni delovi Rumunije i oblast Karpata.

U ovom času serija superćelijskih oluja, od kojih neke i iz Srbije, premeštaju se preko juga Rumunije. Najintenzivnije su u Vlaškoj niziji i premeštaju se dalje na istok.

Ove večeri jaka kiša sa pljuskovima i grmljavinom zahvatila je šire područje Bukurešta.

Foto: zoomEarth

U narednih sat vremena glavnom grad Rumunije iz Vlaške nizije i sa zapada približava se superćelijska oluja, pa se u nastavku večeri očekuju veoma jaki gromovi, grad i olujni vetar.

Očekuje se da lokalno padne i više od 50 litara kiše po kvadratnom metru, uz opasnost od urbanih poplava i bujica.

Dakle, ove večeri snažne grmljavinske oluje zahvatile su veći deo Rumunije, a naročito južne i centralne predele zemlje, uz tedenciju premeštanja ka istoku i severoistoku, ali i ka crnomorskoj obali.

Veći deo ovih grmljavinskih oluja na područje Rumunije dospeo je iz Srbije.

Tokom jučerašnjeg dana snažne superćelijske oluje pogodile su severne i istočne delove Bugarske, a dospele su i do Crnog mora.

Inače, naš region nalazi se na delu razdavajanja dveju vazdušnih masa, odnosno vrlo sveže sa severozapada i vrele sa juga i jugoistoka, što dovodi do ogromnog temperaturnog gradijenta na malom prostoru, a što je ujedno i okidač za nastanak snažnih grmljavinskih oluja.

(Telegraf.rs)