Makron za nova pravila: Deca mlađa od 11 godina bez mobilnih telefona, a od 15 bez društvenih mreža

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Komentatori su podeljeni oko toga da li će proizvođači aplikacija i tehnološke kompanije biti primorani da ugrade starosna ograničenja u svoje aplikacije ili će roditelji snositi odgovornost za sprovođenje zabrane kod kuće

Na vezi: Emenuel Makron, predsednik Francuske Foto: Tanjug/AP

Francuski predsednik Emenual Makron će podržati predlog da se deci mlađoj od 11 godina zabrani upotreba mobilnih telefona, a onima mlađim od 15 godina upotreba društvenih mreža!

Kako prenosi Daily Mail, francuski predsednik je podržao predloge koji su navedeni u pedlogu panela eksperata koje je angažovala Jelisejska palata usled zabrinutosti zbog negativnog efekta koji mobilni telefoni i društvene mreže ostavljaju na decu i tinejdžere.

Makron je ovaj problem stavio na visoko mesto u predsedničkoj agendi još početkom godine zbog toga što mu je opala popularnost. Međutim nema navoda o tome kako bi se ovakva opšta zabrana primenjivala u zemlji. Zakonodavci sad moraju da odluče koje aplikacije će se kvalifikovati za zabranu i da iznesu detalje o daljem sprovođenju preporučenih mera.

Stručni panel, koji su vodili neurolog Servane Muton i profesor psihijatrije Amin Beniamina, uključivao je i stručnjake za obrazovanje, pravo i tehnologiju. Panel je svoje nalaze predstavio Makronu u aprilu. Preporučeno je da se ne sme dozvoliti da se sva deca mlađa od 11 godina koriste pametni telefon i ne sme se dati pametni telefon sa pristupom internetu pre mlađima od 13 godina.

Aplikacije za društvene mreže trebalo bi da bude zabranjene za sve mlađe od 15 godina, a maloletnici stariji od 15 godina trebalo bi da imaju pristup samo platformama koje se smatraju etičkima, iako u izveštaju nije precizirano koje bi platforme bile isključene iz takvih ograničenja.

Trenutno ne postoji vremenski okvir za donošenje novog zakona i nejasno je u kojoj meri bi on pratio preporuke eksperata. Grupa je rekla da bi svi budući potezi vlasti trebalo da se fokusiraju na pooštravanje pravila za tehnološke kompanije.

Ostaje nejasno i na koji bi način ova zabrana bila izvedena. Komentatori su podeljeni oko toga da li će proizvođači aplikacija i tehnološke kompanije biti primorani da ugrade starosna ograničenja u svoje aplikacije ili će roditelji snositi odgovornost za sprovođenje zabrane kod kuće.

Uobičajeni prizor: Dete sa mobilnim telefonom Foto: Pexels/Iddea photo

Neki alati za ograničavanje vremena ekrana i vremena rada na aplikacijama društvenih medija su već ugrađeni u većinu pametnih telefona, ali ova ograničenja mogu da se promene u bilo kom trenutku. Postoji niz dokaza koji sugerišu da upotreba društvenih mreža negativno utiče na mentalno zdravlje mladih.

(Telegraf.rs)