Superćelijske oluje danas prete ovim predelima Evrope i našeg regiona: Postoji opasnost i od tornada
Pre nekoliko dana tornado je pogodio Mađarsku
Severna, zapadna i centralna Evropa i oblast Alpa pod uticajem su vrlo sveže vazdušne mase za ovo doba godine, uz pravo jesenje vreme. Temperature se kreću od 10 do 15°C.
Istovremeno, vrela vazdušna masa sa severa Afrike donosi novi talas vreline od juga i istoka Balkana do istoka Mediterana, uz temperature od 40°C, a vrlo toplo, uz pravo letnje vreme i temperatire od 30°C je na istoku Evrope i u Rusiji.
Jezgro vrele vazdušne mase danas će se nalaziti nad jugoistokom Grčke i Atinom, uz temperature i do 43-44°C kao i nad Kiprom, u Nikoziji se očekuje i do 44°C.
Snažno južno strujanje doneće do Grčke i velike kolilčine čestica pustinjskog peska i prašine iz Sahare.
Početkom juna u centralnom delu Kipra temperatura je dostigla skoro rekordnih 46°C.
Vrelo je i na jugu i jugozapadu Turske, uz temperature do 40°C, a vrela vazdušna masa doneće i južnim predelima Bugarske i Makedonije temperature i do 40°C.
Pre dva dana temperatura u Srbiji i u Beogradu dostigla je 36°C, a potom je došlo do osveženja.
Ipak, južni i jugoistočni deo Srbije i danas i sutra biće pod uticajem vrelog vazduha sa juga, uz temperature do 33°C.
Balkansko poluostrvo biće danas pogranični deo razdvajanja vrelog vazduha sa juga i istoka i osetno hladnijeg sa severa i zapada.
I dok će danas u Grčkoj biti i do 44°C, u Sloveniji se očekuje jesenjih 15°C.
Ogromna temperaturna razlika nad malim područjem, biće okidač za jake grmljavinske oluje i nepogode danas nad centralnim predelima Balkanskog poluostrva.
Najveća opasnsost od najjačih oluja danas se očekuje na severu Bugarske i na jugu Rumunije i to u delu Podunavlja. Pored snažnih pljuskova sa grmljavinom i grmljavinskih nepogoda sa gradom i jakim gromovima, očekuje se i pojava nastanka superćelijskih oluja, uz opasnost i od tornada.
Svi ovi snažni sistemi u zapadnoj visinskoj struji premeštaće se dalje ka istoku.
Kada je reč o Srbiji, posle podne i uveče širom zemlje očekuju se pljuskovi sa grmljavinom, a u zapadnim, centralnim i istočnim predelima očekuje se i opasnost od grmljavinskih oluja i nepogoda, naročito na istoku Srbije.
Da podsetimo, pre nekoliko dana serija superćelijskih oluja pogodila je Austriju, Mađarsku i Slovačku, a u Mađarskoj je došlo i do formiranja tornada, dok je avion na liniji Palma de Majorka - Beč kod Graca upao u superćelijsku oluju koja mu je nanela ogromne štete. Srećom, avion je uspeo da bezbedno sleti.
Grmljavinske nepogode uobičajene su u ovom delu godine u našim predelima. One su mogu danima unapred prognozirati za određeno područje, a sama lokacija sat do dva ranije, što je i više nego dovoljno da ljudi potraže zaklon usled jačih nepogoda. Teba redovno pratiti državne i nadležne službe kad je reč o upozorenjima.
Iako je tokom snažnih grmljavinskih nepogoda moguće doći i do formiranja superćelijskih oluja, što je bio slučaj pre nekoliko dana i u Srbiji, a naročito u Mađarskoj, Slovačkoj i Mađarskoj, reč je o pojavi koje su se događale i dosta ranije u prošlosti, a sam naziv koji je poznat u stručnim litaraturama, dobio je poslednjih godina dosta na značaju. Iako je reč o veoma opasnoj, ali prirodnoj meteorološkoj pojavi, treba voditi računa i ne zloupotrebljavati stručan termin.
Inače, pored Balkana i Vlaške nizije, opasnost od oluja očekuje se i na severu Italije, na istoku Evrope i na jugu i istoku Španije.
I dok se istok Mediterana od Grčke do Kipra bori vreliinom i temperaturama od 45°C, zapad Mediterana pod uticajem je osetno svežije vazdušne mase, uz oluje. Pre dva dana snažna grmljavinska oluja donela je poplave i bujice na Majorci, pri čemu je bio poplavljen i aerodrom, što nije uobičajeno u ovom delu godine na tom području, naročito da za nekoliko sati padne kiša koliko u proseku padne za mesec dana najkišovitijeg meseca na tom području.
(Telegraf.rs)