Američki razarači prate rusku nuklearnu podmornicu i ratne brodove, koji su na 50 kilometara od obale Floride

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovo je prvi put posle pet godina da je Rusija poslala ratne brodove na vojne vežbe u Karipskom moru

Foto: Printscreen/Youtube/ U.S. Pacific Fleet

Američka mornarica je poslala razarače i ratne avione da prate rusku nuklearnu podmornicu i još tri broda koji su se na putu ka Kubi približili na manje od 50 kilometara od obale Floride!

Kako je preneo Dailymail, grupu ruskih plovila čine fregata admiral Groškov, koja nosi hipersonične projektile, nuklearna podmornica Kazan i još dva broda. Oni učestvuju u pomorskim vežbama i sva četiri plovila bi trebalo danas da pristanu u Havanu, prestonicu Kube.

Ovo je prvi put posle pet godina da je Rusija poslala ratne brodove na vojne vežbe u Karipskom moru. Severna komanda Američke armije odgovorila je slanjem tri razarača USS Trakston, USS Donald Kuk i USS Dilbert D. Blek, kao i avion "Boing P-8" Posejdon za otkrivanje podmornica kako bi se pratilo kretanje ruskih plovila.

Odluka Kremlja da pošalje svoju teško naoružanu flotilu tako blizu Floride na Zapadu se vidi kao nepotrebna projekcija moći u vreme dubokih tenzija oko Putinovog rata u Ukrajini. Odnosi između Rusije i zapadnih zemalja su na najnižoj tački još od završetka Hladnog rata i kubanske raketne krize.

Avion Posejdon je sinoć nadgledao područje između SAD i Bahama, region za koji se veruje da se tu nalazi ruska nuklearna podmornica. Zanimljivo je da se američkim vojnim brodovima priključila i fregata Kraljevske kanadske mornarice HMCS Vile de Kvebek.

Ministarstvo odbrane Ruske federacije nije komentarisalo koju vrstu naoružanja nose brodovi koji su poslati u Havanu. Kubanske vlasti su prošle nedelje saopštile da oni ne nose nuklearno naoružanje i da se poseta odvija u skladu sa "istorijski dobrim odnosima Kube i Ruske Federacije", o čemu je Telegraf.rs izvestio.

Ruski kanali na Telegramu su preneli da je nuklearna podmornica Kazan naoružana sa krstarećim projektilima, dok fregata admiral Gorškov nosi bateriju hipersoničnih raketa Cirkon. Oba plovila se vide kao ključni igrači u moskovskim nuklearnim udarnim snagama. Druga dva ruska broda koja su krenula ka Kubi su tanker Pašin i spasilački tegljač Nikolaj Čiker.

Tokom ruskih ratnih igara na Atlantiku, admiral Gorškov "branio je brodove Severne flote od vazdušnih napada i protivbrodskih raketa uslovnog neprijatelja", saopštilo je rusko ministarstvo odbrane. Ove vežbe su izvedene uz pomoć kompjuterske simulacije, pošto su gađani lažni ciljevi. Predviđeno je da ruski manevri sa Kubom traju od 12. do 17. juna.

Dve zemlje dele bliske veze još od vremena SSSR, prvi put uspostavivši svoje diplomatske veze posle Kubanske revolucije 1959. Kao komunističke države, Kuba i SSSR su viđeni kao antiteza kapitalističkoj Americi u vreme kada su Vašington i Moskva bili rivali u Hladnom ratu.

SAD su 1961. predvodile neuspeli pokušaj invazije na Kubu i zbacivanje njene vlade (poznato kao invazija u Zalivu svinja). Odnosi su se dodatno pogoršali tokom kubanske raketne krize - 13-dnevnog sukoba između SAD i Sovjetskog Saveza u oktobru 1962.

U krizi je američko raspoređivanje nuklearnih projektila u Italiji i Turskoj uporedo sa sovjetskim raspoređivanjem nuklearnog oružja na Kubi. Na krizu se široko gleda kao na najbližu eskalaciju hladnog rata u nuklearni rat u punom obimu, a možda i kao najbliže što je svet došao potpunom nuklearnom uništenju.

(Telegraf.rs)