Igra prestola usred izbora u EU: Šarl Mišel kuje zaveru da se osveti Ursuli fon der Lajen?

A. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

U Briselu se sve glasnije čuje da predsednik Evropskog saveta želi da preuzme mesto predsednika Evropske komisije i sa nje otera svog neprijatelja - Ursulu fon der Laje

Foto: Tanjug/ AP/ Stephanie Lecocq

U Briselu se sve glasnije čuje da predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel želi da osigura sebi najvišu funkciju i spreči svog neprijatelja - Ursulu fon der Lajen, predsednicu Evropske komisije da obezbedi sebi još jedan mandat.

Kako je preneo Politico, osmoro evropskih diplomata i zvaničnika, kao i nacionalnih zvaničnika izjavilo je da se plaše da Mišel želi da otera Fon der Lajenovu usled njihovog višegodišnjeg rivalsta i osujeti njen pokušaj da dobije drugi mandat.

"To sve izluđuje, jer je njegova igra tako očigledna. Želi da Ursula fon der Lajen ode, dok on sanja o tome da ponovo dobije funkciju", rekao je jedan zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman.

On je kao i ostali sagovornici zahtevao anonimnost kako bi iskreno govorili o dve najuticajnije ličnosti u evropskoj uniji. Iza kulisa, brojnih otkaznaih ručkova i podmetanja, vodi se rat za moć između dva najviša zvaničnika Evropske unije.

Napeti odnosi su isplivali tokom posete Ankari 2021. godine kada je Mišel uzeo jedinu stolicu na raspolaganju i seo pored turskog predsednika Erdogana, ostavljajući Fon der Lajenovu na obližnjem kauču. Ovaj incident je postao poznat kao "Sofa gejt". Kasnije je ona u Evropskom parlamentu iznela optužbe za seksizam.

Bilo je sugestija da Šarl Mišel u novom mandatu želi mesto šefa spoljne politike EU, koje trenutno obavlja Žozep Borelj, sa kojim je u dobrim odnosima. Mišelova stratagija je da razgovore sa šefovima država obavi nasamo umesto da se oni izvrše na jednom zajedničkom sastanku gde bi se diskutovalo o najvišim funkcijama.

Situaciju dodatno komplikuje i to što upravo Mišel presedava procesom podele najviših funkcija, koji će se održati nakon aktuelnih izbora za Evropski parlament koji se održavaju do 9. juna.

"Šarl Mišel nije kandidat za mesto predsednika Evropske komisije. On je u potpunosti fokusiran na svoj posao i jedinstvano donošenje odluka u okviru Evropskog saveta", rekla je Ekatarina Kejsing, portparolka Evropskog saveta.

Proteklih nekoliko nedelja, neke evropske zemlje su postale sve nervoznije zbog Mišelovog pravog plana.

"Mnoge zemlje članice su zabrinute da Šarl Mišel neće igrati konstruktivnu ulogu, već će radije slediti plan lične osvete“, rekao je jedan diplomata EU.

Dok zvaničnici sklapaju dogovor između 27 šefova država i vlada o sledećem predsedniku Evropske komisije, Evropskog saveta i Evropskog parlamenta, kao i sledećem šefu spoljne politike, neki strahuju da Mišel koristi tu priliku da se osveti. Na papiru, 65-godišnja Fon der Lajenova je kandidat za predsednika Evropske komisije.

Otkako je preuzela posao 2019. godine, reputacija Ursule Fon der Lajen kao glavnog kriznog menadžera porasla je tokom pandemije i ruske invazije na Ukrajinu, dok je Mišel bio predmet gunđanja, kritika i ismevanja. Njegova odluka da prevremeno napusti posao da bi se kandidovao za Evropski parlament pre nego što je brzo odustao od toga, samo je povećala ljutnju u celom bloku.

Evropska narodna partija čiji je Ursula član i dalje je pojedinačno ispred konkurencije i ona ima dobre šanse da zadrži funkciju. Udružena desnica bi možda mogla da joj pokvari planove, što pokazuju istraživanja javnog menjenja, ali je njihov jedinstven nastup više nego upitan.

Kada Mišalu istekne mandat 1. decembra on ne može biti obnovljen i očigledno je da bivši belgijski premijer nema izlaznu strategiju. Zbog toga on nišani drugu prestižnu funkciju. U Briselu se ionako ne slažu svi sa centralizovanim načinom vođenja Evropske komisije kakav praktikuje aktuelna predsednica.

Francuska, čiji je predsednik Emanuel Makron jedan od najvažnijih glasova za stolom lidera, bila je stidljiva u davanju podrške kandidatima, potencijalno da bi izvukla ustupke ili kao priliku da se učvrsti njena uticajna pozicija u Uniji. U Evropskom parlamentu socijalisti i liberali, koji su deo EPP koalicije Ursule Fon der Lajen, sve više napadaju njenu potencijalnu saradnju sa desničarskim liderima i strankama.

Jedan od diplomata EU je rekao da se sve svodi na "ja, ja i ja" sa Mišelom. Ali iste diplomate EU koje navode da Mišel želi osvetu, odmah su odbacile njegovu sposobnost da preuzme najvažniju funkciju u Briselu.

Prema tome, trenutna pretpostavka je da će 27 lidera EU zaobići Mišela koliko god je to moguće u diskusiji o najvišim poslovima kada se sastanu na formalnijim razgovorima u Briselu. Još jedan diplomata EU sarkastično se osvrnuo na frazu koju Mišelov šef kabineta ponekad koristi da odbaci predlog zemalja članica EU.

"Među liderima EU nema apetita za ovaj scenario".

(Telegraf.rs)