Put za totalno uništenje: Putin je već izabrao 14 lokacija za nuklearni udar na Ameriku?

A. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

"Oni moraju da shvate da mi takođe imamo oružje koje može da pogodi njihovu teritoriju. Sve ovo preti da postane konflikt sa upotrebnom nuklearnog oružja i uništenje civilizacije. Zar oni to ne razumeju?", upitao je Putin

Foto-ilustracija: Shutterstock, Tanjug/AP

Ruski predsednik Vladimir Putin zapretio je zapadnim zemljama nuklearnim ratom u slučaju da pošlju svoje trupe u Ukrajinu. Kako je preneo američki Daily express, Putin je tokom obraćanja naciji izjavio kako NATO i Sjedinjene Države pripremaju "udar na rusku teritoriju".

"Oni moraju da shvate da mi takođe imamo oružje koje može da pogodi njihovu teritoriju. Sve ovo preti da postane konflikt sa upotrebnom nuklearnog oružja i uništenje civilizacije. Zar oni to ne razumeju?", upitao je Putin.

Ovo nije prvi put da je Putin zapretio nuklearnim ratom sa zapadnim zamljama. On je to činio i ranije dok Moskva i Vašington nastavljaju da se sukobljavaju oko rata u Ukrajini.

Ruski predsednik je istakao da je raketa "Sarmat RS-28", interkontinentalni balistički projektil, spremna da uđe u sastav armije Ruske federacije. Ova raketa je poznata i kao "Satan II", dugačka je 35 metara, teška je 220 tona i ima domet do čak 18.000 kilometara. Imajući u vidu da Putinova pretnja nuklearnim oružjem dostiže novi, viši nivo, otkriveno je 14 lokacija u Sjedinjenim Državama koje bi Rusija verovatno gađala u nuklearnom ratu.

Ruska državna televizija je jednom čak navela potencijalne mete u SAD. Voditelj Dmitrij Kiseljov je 2019. naveo neke od ciljeva među kojima su i dve vojne baze koje su zatvorene - Fort Riči, centar za vojnu obuku u Merilendu, koji je zatvoren 1998. godine, kao i vazduhoplovnu bazu Meklelan u Kaliforniji, koja je zatvorena 2001.

Zanimljivo je da je on spomenuo i bazu Kemp Dejvid, koja se nalazi u okrugu Frederik u Merilendu, a koja važi za utočište američkog predsednika.

Na mapi potencijalnog ruskog nuklearnog napada nalaze se:

1.Pentagon

Sedište Ministarstva odbrane Sjedinjenih Država je možda i najočiglednija meta. Nalazi se u Arlingtonu, država Virdžinija.

2. Mornarička baza Norflok

U pitanju je najveća američka mornarička baza, nalazi se u Norfloku u Virdžiniji. To je kocentrisano najviše američkih pomorskih snaga. Oko 100.000 vazdušnih operacija se ovde izvrši svake godine, što je oko 300 dnevno.

3. Oblast mornaričke baze Komfort suits Kings bej

Još jedna jasna meta, imajući u vidu da je u pitanju baza američke ratne mornarice. Nalazi se u okrugu Kamden u državi Džordžija.

4. Vazduhoplovna baza Barksrejl

U pitanju je jedna od najvećih vazduhoplovnih baza u SAD, prostire se na skoro 90 kvadratnih kilometara i u njoj je zaposleno oko 15.000 aktivnih i rezervnih pripadnika vazduhoplovnih snaga. Nalazi se nedaleko od Božer sitija u državi Luizijana.

5. Vazduhoplovna baza Vajtman

Nalazi se u Knob Nosteru u državi Misuri, najpoznatija je po tome što je u njoj baza teških strateških američkih bombardera "B-2 Spirit".

6. Strateška komanda Sjedinjenih Država

Još jedna potencijalno ključna meta eventualnog ruskog nuklearnog udara. Ona je između ostalog ključna u SAD za nuklearno odvraćanje i sajber odbranu.

7. Postrojenje VLF Erej Lualualei

U pitanju je postrojenje koje se nalazi na Havajima, a iz koga se šalju naredbe za američke podmornice koje su u misijama širom sveta.

8. Vazduhoplovna baza Kirtland

Nalazi se u Albukerkiju u državi Novi Meksiko. U pitanju je centar Komande za nuklearno oružje Vazduhoplovnih snaga SAD. Prostire se na oko 20.000 hektara i u njoj radi preko 23.000 aktivnih i rezervnih vojnika, kao i civila.

9. Baza svemirskih snaga SAD

Nalazi se u Koloradu, ona je sedište 21. eskadrile snaga za podršku. Zanimljivo je da je ova baza bila zatvorena 1991. godine, ali je već naredne reaktivirana.

10. Vazduhoplovna baza Voren

Vazduhoplovna baza Voren je vojna baza Američkog ratnog vazduhoplovstva sa statusom naseljenog mesta bez administrativnog statusa u saveznoj državi Vajoming.

11. Vazduhoplovna baza Minot

Nalazi se u istoimenom mestu u Severnoj Dakoti. U pitanju je sedište Petog bombarderskog krila. U njoj je sedište i bombardera "B-52".

12. Vazduhoplovna baza Hil

U pitanju je sedište Američke vazduhoplovne komande, u njoj se nalaze projektili, avioni i druga vojna tehnologija. Valazi se u okrugu Dejvis u državi Juta.

13. Vazduhoplovna baza Malmstrom

Lokacija joj je okrug Kaskade u državi Montana. Ona je dom 341. raketnog krila, jedinice koja je zadužena za interkontinentalne balističke projektile.

14. Mornarička radio stanica Džim Krik

Primarno je zadužena za jednostranu komunikaciju, odnosno slanje naredbi podmornicama Pacifičke flote. Nalazi se nedaleko od grada Oso u Vašingtonu

(Telegraf.rs)