Presuda koja Trampu pravi velike probleme: Samo jedna osoba može da ga pomiluje, a ona to teško da će uraditi
Istorijska odluka suda na Menhetnu dovela je do situacije koja je po mnogo čemu jedinstvena
Donald Tramp je postao prvi predsednik SAD koji je osuđen za krivično delo. U istorijskoj odluci, porota od 12 članova na Menhetnu proglasila je bivšeg predsednika krivim po svih 34 tačaka optužnice za falsifikovanje poslovnih zapisa kako bi prikrio isplatu novca porno glumici Stormi Danijels pre izbora 2016. godine.
Tramp je takođe prvi kandidat velike stranke — i pretpostavljeni republikanski predsednički kandidat za 2024. godinu — koji se kandiduje za predsednika kao osuđeni kriminalac.
Evo šta ova presuda znači za Trampa:
Kakva bi mogla biti Trampova kazna?
Sudija Huan Merčan zakazao je izricanje presude Trampu za 11. jul u 10 časova po istočnom vremenu kada će odlučiti da li će kazna za bivšeg predsednika uključivati zatvorsku kaznu.
Donald Tramp je osuđen po 34 tačaka optužnice, što znači da bi mogao da se suoči sa maksimalnom kaznom od četiri godine zatvora za svaku tačku, ukupno do 136 godina zatvora. Međutim, država Njujork ograničava zatvorske kazne na 20 godina za ovakve prekršaje.
Ako sudija odluči da izrekne zatvorsku kaznu za više od jedne osude, Merčan će takođe morati da odluči da li će Trampova kazna teći istovremeno ili uzastopno, jedna za drugom.
Pravni stručnjaci kažu da je malo verovatno da će Tramp završiti u zatvoru jer nema kriminalni dosije i optužbe protiv njega su nenasilna krivična dela.
Merčan bi mogao da izrekne druge kazne umesto zatvora, kao što je uslovna kazna. Tramp bi morao redovno da se javlja njujorškom odeljenju za uslovne kazne, što bi stvorilo velike probleme u rasporedu za predsedničkog kandidata republikanaca tokom kampanje. Ako Tramp počini druga krivična dela dok je na uslovnoj kazni, mogao bi biti odmah poslat u zatvor.
Trampova osuda takođe znači da su optužbe protiv njega kažnjive do 5.000 dolara po prekršaju; ako sudija Merčan odluči da ide tim putem, Tramp bi mogao da se suoči sa kaznom do 170.000 dolara.
Merčan bi takođe mogao izreći uslovno oslobađanje. U takvom scenariju, Tramp bi bio slobodan i ne bi morao biti pod nadzorom uslovne kazne sve dok ne upadne u dodatne probleme.
Može li se Tramp kandidovati za predsednika i služiti u Beloj kući kao osuđeni kriminalac?
Da. Osuda za krivično delo ne sprečava Trampa da se kandiduje za predsednika. Prema Članu II Ustava SAD, postoje samo tri uslova koja moraju biti ispunjena za predsedničku funkciju: osoba mora imati najmanje 35 godina, biti rođena u SAD i živeti u toj zemlji najmanje 14 godina.
Situacija bi bila drugačija ako bi Tramp bio optužen za zločine pobune prema Sekciji 3 14. amandmana; takvo delo bi ga diskvalifikovalo za obavljanje javne funkcije ako bi bio proglašen krivim.
Može li Tramp sam sebe pomilovati u ovom slučaju ako bude izabran za predsednika?
Ne, ne može se sam pomilovati u ovom slučaju iz Njujorka niti u slučaju ometanja izbora u Džordžiji. Ovlašćenja predsedničkog pomilovanja ne proširuju se na državne zločine i predsednik SAD može pomilovati samo federalne zločine, prema Članu II, Sekciji 2, Ustava.
U slučaju tajnih isplata novca na Menhetnu, samo guverner Njujorka Keti Hočul bi mogla da ga pomiluje. To je malo verovatno s obzirom da je ona demokrata.
Može li Tramp glasati za sebe na novembarskim izborima?
Tramp je kao glasač registrovan na Floridi. Osuđeni kriminalci mogu glasati u toj državi tek nakon što završe svoju kaznu, koja može uključivati zatvorsku ili novčanu kaznu. Međutim, Florida takođe poštuje zakone o glasanju države u kojoj je došlo do osude, što je u ovom slučaju Njujork. U državi Njujork, osuđeni kriminalci ne mogu glasati samo dok su u zatvoru.
Dakle, osim ako Tramp ne bude iza rešetaka na dan izbora, što je malo verovatno, verovatno će moći da glasa za sebe.
Može li Tramp uložiti žalbu?
Da, i Trampov pravni tim će gotovo sigurno uložiti žalbu na osuđujuće presude. Imaju 30 dana da podnesu obaveštenje o žalbi, a zatim šest meseci da je podnesu.
Ako Trampov tim podnese žalbu, ostaje da se vidi da li će Merčan odrediti odlaganje Trampove kazne, ili pauzirati, dok se žalbeni proces ne završi, što bi moglo trajati duže od dana izbora.
Šta je sa Trampovom zabranom javnog istupanja?
Sudija Huan Merčan je izdao zabranu javnog istupanja Trampu pre nego što je suđenje počelo 26. marta, koja mu je zabranila, ili da uputi druge, da javno govori o članovima porote, svedocima na suđenju, advokatima i pomoćnicima, sudskom osoblju i članovima porodica pomenutih osoba.
Zabrana javnog istupanja ne sprečava Trampa da daje izjave o sudiji Huanu Merčanu ili okružnom tužiocu Menhetna Alvinu Bragu, čija je kancelarija pokrenula slučaj.
Merčan je zabrani javnog istupanja 1. aprila dodao odredbu koja je Trampu zabranila da govori o članovima porodice Merčana i Braga.
Tramp je prekršio zabranu javnog istupanja 10 puta tokom suđenja i bio je prisiljen da plati ukupno 10.000 dolara kazne. Ostaje da se vidi kada će zabrana biti ukinuta.
Šta je sa Trampovim drugim pravnim problemima?
Bivši predsednik se suočava sa tri druga krivična slučaja, koji verovatno neće biti suđeni pre dana izbora.
Slučaj ometanja izbora u Džordžiji: Prošlog avgusta, državni tužioci su podigli optužnicu protiv Trampa i 18 njegovih saveznika zbog navodnih pokušaja da ponište rezultate izbora 2020. u američkoj saveznoj državi Džordžija. Slučaj je trenutno zaglavljen u žalbama u vezi sa tim da li će okružnoj tužiteljki Fani Vilis biti dozvoljeno da ostane na slučaju i da li će šest tačaka optužnice protiv Trampa bude odbačeno. Datum suđenja nije određen.
Federalno ometanje izbora: Prošlog avgusta, specijalni tužilac Džek Smit podigao je optužnicu protiv Trampa sa četiri krivične tačke optužnice zbog navodnih pokušaja da poništi rezultate izbora 2020. nakon što je izgubio. Ovaj slučaj je na čekanju dok Vrhovni sud ne odluči da li Tramp može da se pozove na predsednički imunitet.
Slučaj federalnih poverljivih dokumenata: U odvojenom slučaju, Smit je podigao optužnicu protiv Trampa zbog navodnog nepropisnog rukovanja poverljivim dokumentima na njegovom imanju Mar-a-Lago u Palm Biču, Florida, nakon što je napustio Belu kuću. Slučaj je trebalo da se vodi na federalnom sudu na Floridi, ali je okružni sudija Ejlin Kanon rekla da je suđenje neodređeno odloženo zbog tekućih pravnih pitanja.
(Telegraf.rs)