Da li Severna Koreja planira vojne akcije da bi izazvala haos uoči izbora u Sjedinjenim Državama?

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

"Ne sumnjamo da će Severna Koreja biti provokativna ove godine. Samo je pitanje koliko će to eskalirati", naveo je jedan od zvaničnika koji je želeo da ostane anoniman

Foto: Tanjug/AP

Američki vojni zvaničnici se pripremaju za potencijalnu vojnu akciju Severne Koreje čiji je cilj da izazove haos uoči predsedničkih izbora koji će se održati prvog utorka u novembru. Kako je preneo Business insider, ova akcija bi verovatno bila podstaknuta od strane ruskog predsednika Vladimira Putina.

Pozivajući se na šest visokih vojnih zvaničnika NBC news je objavio da bi ovakav potez bio osmišljen da stvori haos u drugom delu sveta dok izborni proces ulazi u završnicu.

"Ne sumnjamo da će Severna Koreja biti provokativna ove godine. Samo je pitanje koliko će to eskalirati", naveo je jedan od zvaničnika.

Posle izveštaja se oglasio portparol kampanje Donalda Trampa:

"Jedino oktobarsko iznenađenje biće izgled šoka među novinarima kada Tramp bude ponovo izabran".

Upozorenje zvaničnika dolazi uoči najavljenog sastanka severnokorejskog vrhovnog lidera Kim Džong Una i Vladimira Putina, za koji je Kremlj ranije najavio da je u pripremi.

"Predsednik Putin ima aktivan poziv za zvaničnu posetu Severnoj Koreji. Poseta je u pripremi. Datume putovanja ćemo blagovremeno objaviti", rekao je Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, prenela je francuska novinska agencija AFP.

Rusija i Severna Koreja razvile su bliske odnose od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Severna Koreja je poslala municiju u Moskvu da bi pomogla Putinovim snagama u ratu protiv Ukrajine, ali i da bi iskoristila priliku da testira svoju opremu na bojnom polju, navodi Centar za strateške i međunarodne studije.

Zauzvrat, Severna Koreja očekuje od Rusije da obezbedi napredne sisteme naoružanja i tehnološko znanje za značajno jačanje svojih odbrambenih, nuklearnih i svemirskoh programa.

Visoki američki zvaničnici, koji su želeli da ostnau anonimni, rekli su da je Bajdenova administracija zabrinuta zbog veza Moskve i Pjogjanga što može dovesti do značajnog razvoja nuklearnih sposobnosti Severne Koreje, povećavajući tenzije u azijsko-pacifičkom regionu.

Međutim, jedan zvaničnik je rekao da Kina verovatno ne želi nestabilnost u regionu i da zbog toga Rusija možda okleva da planom da se izazove haos uoči izbora u SAD. Ipak, Rejčel Miniung Ll, viša saradnica u "38 North Program" u Stimson centru, smatra da bi ojačane veze sa Rusijom mogle da dovedu do toga da Kim džong Un izvede mnogo agresivnije vojne ili diplomatske akcije u budućem periodu.

Jedan južnokorejski zvaničnik rekao je da je Severna Koreja do novembra 2023. rusiji poslala više od milion artiljerijskih granata. Ranije ovog meseca, kancelarija najvišeg ukrajinskog tužioca, Andrija Kostina, rekla je Rojtersu da se čini da oružje koje je isporučila Severna Koreja ima visoku stopu nepreciznosti.

"Oko polovine severnokorejskih projektila izgubilo je svoje programirane putanje i eksplodiralo u vazduhu. U takvim slučajevima ostaci nisu pronađeni", navela je kancelarija tužilaštva, pozivajući se na ispitivanje ostataka 21 od oko 50 balističkih projektila koje je isporučila Severna Koreja, a koje je lansirala Rusija između kraja decembra i kraja februara.

(Telegraf.rs)