Kineska armija ima novo naoružanje: Robotski psi koji mogu da nose automatske puške

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Dvominutni video snimljen tokom kinesko-kambodžanske vežbe "Zlatni zmaj 2024", takođe prikazuje psa robota kako hoda, skače, leži i kreće se unazad pod kontrolom daljinskog operatera

Tanjug/AP

Narodno oslobodilačka armija Kine predstavila je svoje novo oružje - robotske pse koji mogu da nose automatsko naoružanje! Kako prenosi CNN, oni izgledaju kao da su iskočili iz distopijskog šoua "Blek miror", a zapravo su poslednja adaptacija robotike za moderno ratovanje.

Tokom nedavnih vojnih vežbi sa Kambodžom, kineska armija je prikazala najboljeg čovekovog prijatelja u elektronskoj verziji i sa automatskom puškom na leđima.

"On može da služi kao novi član za naše borbene operacije u urbanim uslovima, zamenjujući ljude u sprovođenju operacija izviđanja, identifikacije i neutralisanja mete", rekao je vojnik Čen Vej u video snimku državne CCTV.

Dvominutni video snimljen tokom kinesko-kambodžanske vežbe "Zlatni zmaj 2024", takođe prikazuje psa robota kako hoda, skače, leži i kreće se unazad pod kontrolom daljinskog operatera. U jednoj vežbi, robot koji puca iz puške vodi pešadijsku jedinicu u simuliranu zgradu.

Vojna upotreba robotskih pasa - i naravno malih dronova - nije ništa novo. Američko ratno vazduhoplovstvo je 2020. pokazalo kako koristi robotske pse kao jednu kariku u svom naprednom sistemu za upravljanje borbom (ABMS), a koji koristi još veštačku inteligenciju i brzu analitiku podataka da otkriju i suprotstave se pretnjama.

Od ruske invazije na Ukrajinu 2022, dronovi su postali uobičajeni na bojnom polju, na kopnu, moru i vazduhu, sa jeftinim daljinskim upravljanjem vozilima koja mogu da unište ili onesposobe sofisticirane vojne sisteme poput tenkova, raketnih lansera pa čak i ratnih brodova.

Smrtonosne sposobnosti bespilotnih letelica viđene na ukrajinskim ratištima pokazale su da su oni veliki izjednačavači, omogućavajući vojnim snagama sa malim budžetima za odbranu da se takmiče sa znatno bolje naoružanim i finansiranim neprijateljima.

Kina je jedan od vodećih svetskih izvoznika bespilotnih letelica, ali je prošle godine njeno Ministarstvo trgovine postavilo kontrolu izvoza tehnologije bespilotnih letelica, navodeći potrebu da se "zaštite nacionalna bezbednost i interesi".

Čini se da robotski psi dobijaju veliki publicitet za Narodno oslobodilačku vojsku. Prema državnom Global Timesu, prisustvo robotskih pasa na vežbama sa stranim vojskom ukazuje na naprednu fazu razvoja.

"Obično se nova oprema neće nositi na zajedničku vežbu sa drugom zemljom, tako da psi roboti moraju da dostignu određeni nivo tehničke zrelosti", citira Global Times neimenovanog stručnjaka.

(Telegraf.rs)