Svetski mediji o usvajanju rezolucije: Srbija digla snažan glas protiv, Vučić ogrnut srpskom zastavom
Britanski Rojters preneo je da je rezolucija usvojena većinom od 84 glasa za, ali i to da su nakon usvajanja u gradovima širom Srbije i Republike Srpske brojni građani izašli sa zastavama na ulice i noseći transparente "Mi nismo genocidni narod, mi pamtimo".
Svetske novinske agencije i mediji preneli su vest da je danas na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija usvojena rezolucija o Srebrenici, uz ocenu da je protiv te rezolucije Srbija digla snažan glas protiv.
Italijanska Ansa prenela je da je usvojena rezolucija, kao i da Srbija smatra da Zapad rezolucijom ponovo rasplamsava tenzije na Balkanu.
Grčki list Avgi uz vest o sednici, preneo je i navode diplomatskih izvora da nije pravo vreme za rezoluciju, jer može da pošalje poruku koja ne promoviše regionalno pomirenje i perspektivu pristupanja Balkana Evropskoj uniji.
Takođe, list je citirao predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je pozvao "braću Grke da se uzdrže".
Ruski Tass uz vest o usvajanju rezolucije preneo je izjavu ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzje koji je rekao da sponzori rezolucije GS UN o Srebrenici guraju BiH u konfrontaciju, ne obazirući se na cenu koju je platila tokom građanskog rata 1990-ih kada je stradalo 100.000 ljudi, kao i da žrtve tog rata nisu bili samo Bošnjaci, već i Srbi i Hrvati.
Britanski Rojters preneo je da je rezolucija usvojena većinom od 84 glasa za, ali i to da su nakon usvajanja u gradovima širom Srbije i Republike Srpske brojni građani izašli sa zastavama na ulice i noseći transparente "Mi nismo genocidni narod, mi pamtimo".
Američki AP je preneo je da je rezolucija usvojena sa 84 glasa za iako su se predlagači nadali da će imati najmanje 100 glasova, kao i da je to odraz zabrinutosti mnogih zemalja o uticaju glasanja na napore za pomirenje u duboko podeljenoj BiH.
AP ističe i da su 22 zemlje preskočile sastanak i da nisu glasale.
Francuski portal France24 preneo je tekst agencije AfP u kome je ocenjeno da su protiv rezolucije snažan glas digli Srbija i bosanski Srbi.
Takođe, prenose i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom sednice bio ogrnut zastavom Srbije.
Ukrajinski Interfaks preneo je da su se rezoluciji žestoko usprotivili Srbija i etnički Srbi u Bosni i Hercegovini.
Austrijski Orf preneo je da je rezolucija usvojena uprkos velikom broju glasova protiv i uzdržanih.
Holandski NL tajms podsetio je uz vest o sednici GSUN, da je Međunarodni sud pravde presudio 2007. godine da se u Srebrenici dogodio genocid, ali da Srbija nije kriva.
Vest o usvajanju rezolucije preneli su i brojni albanski mediji, Al džazira, Glas Amerike.
(Telegraf.rs/Tanjug)