Sve opcije su na stolu: Da li Vašingon uvodi sankcije Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu?
Na saslušanju u Kongresu, državni sekretar SAD Entoni Blinken je rekao da je "predan preduzimanju svih mera protiv duboko pogrešne odluke"
Američki državni sekretar Entoni Blinken sugerisao je da će sa poslanicima raditi na potencijalnom uvođenju sankcija Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) u Hagu, nakon što je glavni tužilac najavio da će tražiti naloge za hapšenje visokih izraelskih zvaničnika.
Na saslušanju u Kongresu, državni sekretar Blinken je rekao da je "predan preduzimanju svih mera protiv duboko pogrešne odluke". Kako je preneo "BBC", Blinkenov komentar je usledio nakon što je usledio veliki pritisak iz Republikanske stranke da se uvedu sankcije MKS. Zahtev za glasanje po ovom pitanju u Predstavničkom domu, gde republikanci imaju većinu moguć je do kraja ove nedelje.
Zanimljivo je da Sjedinjene Države nisu član MKS ali su podržale objavljivanje ranijeg naloga za hapšenje među kojima je i onaj za privođenje ruskog predsednika Vladimira Putina zbog rata u Ukrajini.
Na saslušanju Senatskog komiteta za spoljne poslove u utorak, Džejms Riš, najviši republikanski zvaničnik u ovom telu, upitao je da li će državni sekretar Blinken podržati zakon koji bi se bavio time što MKS "gura nos u poslove zemalja koje imaju nezavisan, legitiman i demokratski pravosudni sistem“.
"Želimo da radimo sa vama na dvostranačkoj osnovi kako bismo pronašli odgovarajući odgovor. Posvećen sam tome", odgovorio je Blinken i dodao:
"Nema sumnje da moramo da razmotrimo odgovarajuće korake koje treba da preduzmemo da bismo se izborili sa, ponovo, duboko pogrešnom odlukom".
Karim Kan, glavni tužilac MKS, objavio je u ponedeljak da je podneo zahtev za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta. On takođe traži i izdavanje naloga za hapšenje trojice vođa Hamasa - Jahje Sinvara, lidera u Gazi, Mohameda Deifa, komandanta vojnog krila brigade Kasam, i Ismaila Hanijea, šefa političkog biroa.
Američki predsednik Džozef Bajden rekao je u ponedeljak da je "nečuveno" da se podnese zahtev za izdavanje naloga za hapšenje.
"Nije bilo nikakve jednakosti između Izraela i Hamasa", naveo je Bajden.
Najmanje dve mere neophodne za uvođenje sankcija MKS već su uvedene u Kongresu SAD, nakon što je sud pokrenuo istrage o izraelskom vođenju rata u Pojasu Gaze. Čip Koj, republikanac iz Teksasa je predložio zakon o nelegitimnim aktima suda koji bi ciljao zvaničnike MKS, blokirajući njihov ulazak u SAD, povlačenje viza koje trenutno poseduju i zabranjujući im sve transakcije imovine na teritoriji SAD.
Mere bi se povukle ako bi sud obustavio postupke protiv "zaštićenih osoba SAD i njihovih saveznika". Najmanje 37 poslanika u Predstavničkom domu sada kosponzorira zakon, uključujući i Elisu Stefanik, koja je treći najviše rangirani republikanac u ovom telu. Ona je nedavno boravila u Izraelu gde se sastala sa Netanjahuom, govorila u Knesetu i sastala se sa porodicama otetih talaca.
"MKS osporava mirnu naciju koja štiti svoje pravo na postojanje sa radikalnim terorističkim grupama koje počine genocid", rekla je ona.
Pres sekretarica Bele kuće Karin Žan-Pjer izjavila je da da se u administraciji još razmatraju sledeći potezi i da odluka nije donesena.
(Telegraf.rs)